ایران میزبان کنگره سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی داده‌ها پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی به جمع حامیان این کنگره بین المللی پیوست. کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده برای دومین بار در ایران برگزار می‌شود.  کنگره "سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده" (2019TopHPC) یک رویداد مشترک میان آسیا و اروپا است که با هدف فراهم آوری فرصت مناسب برای متخصصان صنعتی، دانشمندان، دانش پژوهان و تصمیم گیران این حوزه به صورت تخصصی روی موضوع محاسبات با کارایی بالا (HPC) و تحلیل کلان داده (Big Data) برگزار می گردد. این رویداد با نام HPCC بیش از 26 دوره در اتحادیه اروپا برگزار شده است.
سیستم‌های محاسباتی با کارایی بالا و کلان‏ داده به عنوان زیرساخت‌های کلیدی و عملیاتی در دنیا معرفی شده‌ و در حوزه‌های مختلف فنی مهندسی، انسانی اسلامی و ... به کار گرفته می‌شود.
در این دوره از کنگره متخصصان برتر بین المللی به بیان نظرات خود در قالب سخنرانی های تخصصی پرداخته و شرکت کنندگان، امکان حضور در نمایشگاه تخصصی صنایع کلیدی حوزه تحلیل کلان داده و زیرساخت‌های آن را خواهند داشت. از دیگر برنامه‌های این کنگره برگزاری کارگاه‌های تخصصی توسط صاحب نظران و فعالان صنایع خارج از کشور است تا متخصصان بتوانند ضمن کسب توانمندی مهارتی و شغلی در این حوزه، از تجربیات بازار بین‌الملل نیز مطلع شوند. 
این رویداد بر روی پیشرفت های فناوری در حوزه کلان داده و HPC و کاربردهای آن در زمینه های علمی، صنعتی و تجاری تمرکز می کند.
از محورهای اصلی این کنگره می‌توان به محاسبات با کارایی بالا (HPC)، کلان داده، تحلیل داده، محاسبات ابری، اینترنت اشیاء و محاسبات کوانتومی اشاره کرد. "اسپرینگر" (Springer) به عنوان حامی رسمی این کنگره علمی مقالات پذیرفته شده را چاپ و در پایگاه‌های استنادی معتبر دنیا و ایران نمایه می‌کند. 
این کنگره برای اولین بار در سال ۱۳۹۶ با حضور ۱۲ سخنران تراز اول بین‌المللی علمی و صنعتی، حمایت پنج سازمان بین‌‏المللی مرتبط همچون شورای ملی تحقیقات ایتالیا و دریافت بازخوردهای بسیار مثبت داخلی و بین‌‏المللی در ایران با محوریت دانشگاه خوارزمی و حمایت دانشگاه‌ها و شرکت‌های فعال این حوزه با موفقیت برگزار شد و اینک و دومین دوره آن در ایران در سال 2019 از ۳ تا ۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ با حمایت مالی و معنوی مراکز علمی و صنعتی کشور در حوزه استراتژیک تحلیل کلان داده و زیرساخت‌های آن برگزار می‌شود.

پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با توجه به ماموریت و نوع فعالیت‌های فناورانه خود به ویژه در بخش داده کاوی و کلان داده، تنها مرکز اسلامی بوده که در این کنگره به عنوان حامی فعالیت دارد.

 
منبع: اخبار پژوهشکده اطلاعات و مدارک اسلامی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 155
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما