آرشیو

ارزشیابی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

کتاب ارزشیابی سیاست خارجی جمهوری اسلامی در قطع رقعی و با قیمت 850000ریال به همت مرکز نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تقدیم علاقه مندان شده است.

جلد نخست «دانشنامه قرآنی زن و خانواده»

جلد اول دانشنامه زن و خانواده از مدخل آبستنی تا سوده بنت زمعه می باشد و موضوعاتی چون آمیزش، ازدواج، بارداری، بکارت، بیوه، تعدد زوجات، جنین، حجاب، حیا، خانواده، خواهر، خویشاوندی، دختر، دیه، زایمان، زن، و ... را شامل می شود. کتاب «دانشنامه قرآنی زن و خانواده» در 568 صفحه از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وارد بازار نشر شده است.

رابطه قرآن و کتاب مقدس

یکی از مهم‌ترین مباحثی که همواره مورد توجه قرآن پژوهان و مستشرقان بوده و دیدگاه¬های بسیاری را سبب شده است، رابطه میان قرآن و کتاب مقدس است. در این میان آنجلیکا نویورت از جمله مستشرقانی است که سال‌ها به بررسی این موضوع پرداخته و دیدگاهی متفاوت با اسلاف خود رقم زده است. این کتاب سعی دارد ضمن معرفی دیدگاه نویورت، نقاط قوت و ضعف دیدگاه وی را بازشناسد و به صورت مطالعه تطبیقی و موردیِ موضوعات مشترک میان قرآن و کتاب مقدس، آن را نقد و ارزیابی نماید.

دین در قرآن

قرآن کریم کتاب هدایت است و بر همین اساس افزون بر راهنمایی در زمینه‌های مختلف، داده‌های مهمی درباره ادیان گوناگون توحیدی و غیرتوحیدی به‌دست می‌دهد. این داده‌ها از جنبه‌های مختلف دارای اهمیت فراوانی هستند و می‌توانند آگاهی‌های سودمندی را بیان کنند. کتاب «دین در قرآن» تلاش می‌کند این داده‌ها و آگاهی‌های قرآنی را ساماندهی کند و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

خدا، ارزش،عقلانیت

نويسنده بحث را با برخی تأملات معناشناختی و بررسی برخی نظريات به‌ويژه نظريۀ مرحوم آيت‌اللّه مصباح يزدی دربارۀ ارزش اخلاقی شروع و سپس با توجه به اشکالات موجود، نظریۀ توحیدی جایگزین را که مبتنی بر استقلال ارزش اخلاقی است، ارائه می‌دهد.

جامع السعادات

مرحوم نراقی(ره) در بررسی هر یک از عناوین اخلاقی، متعرض چهار مطلب شده است: یکم، تعریف عنوان اخلاقی مورد بحث. دوم، بیان فضائل یا رذائل اخلاقی مربوط با عنوان مورد بحث که نسبت به آن، جنبۀ سببی یا مسبَّبی دارند، یعنی یا منشأ آن هستند یا بر آن مترتب می¬شوند. سوم، بیان محاسن یا مفاسد آن فضیلت یا رذیلت از منظر آیات و به‌خصوص روایات اسلامی، چهارم، بیان راه علاج رذایل و راه تحصیل فضایل مورد بحث.

به سوی اخلاق توحیدی

کتاب به سوی اخلاق توحیدی کتابی است که برای مخاطبان جوان به زبانی روان اخلاق توحیدی را معرفی، ارزش و اهمیت آن را بازگو و نکات مقدماتی برای حرکت در مسیر اخلاق توحیدی را بیان می‏کند. سؤال اساسی این است که اخلاق توحيدي چيست، چه آثاری به دنبال دارد و برای اینکه بتوانیم اخلاق توحیدی را در خود و در جامعه ایجاد و تقویت کنیم و سطح خود را در این زمینه بالا ببریم، چگونه بايد عمل كنيم؟ مطالبی که در این کتاب بیان می‏شود، نکاتی است که دانستن آنها برای هر کسی که می‏خواهد اخلاق خود را بهبود بخشد مفید است.

«الروضة البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه»

این کتاب، که شرحی مزجی بر کتاب «اللمعه الدمشقیه» اثر شمس الدین محمد بن مکّی عاملی، معروف به شهید اوّل(ره) و مشتمل بر تمامی ابواب فقه اسلامی است؛ از زمان تألیف آن توسط زین¬الدین علی بن احمد عاملی، معروف به شهید ثانی(ره) تاکنون مورد عنایت عموم طلاب علوم دینی و مدرّسان و مراجع تقلید حوزه¬های علمیه بوده و به لحاظ جامعیت ابواب اصلی و فرعی، اعتبار و غنای مباحث، قوّت قلم و غنای علمی نویسندگان آن تا کنون بیش از یکصد شرح بر آن نوشته شده و برای قرون متمادی به عنوان متن درسی در حوزه¬های علمی شیعه مورد توجه و استفاده بوده است. 

کتاب«توحید و انسان کامل در قرآن»

این کتاب تک نگاشتِ مقاله «توحید و انسان کامل در قرآن» از دائره المعارف قرآن کریم است که نگارش آن از قواعد و شیوه های دایره المعارفی پیروی می کند. در فصل اول این کتاب به موضوع توحید و فصل دوم به مبحث مورد انسان کامل پرداخته شده است.

کتاب«شرک در قرآن»

این کتاب تک نگاشتِ مقاله «شرک در قرآن» از دائره المعارف قرآن کریم است که نگارش آن از قواعد و شیوه های دایره المعارفی پیروی می کند. از جمله مطالب مطرح شده در این کتاب عبارتند از: اقسام شرک، عوامل شرک ورزی، پیامدهای شرک، دسته بندی مشرکان، احکام شرک.

کتاب «برهان و جدل در قرآن

برهان و جدل دو صنعت از صنعت های منطقی است که یکی (برهان) ارزش ذاتی دارد و انسان حتی اگر با دیگران در تعامل نباشد، بدان نیاز دارد تا عقاید و اخلاق و رفتارش را براساس آن بسازد و دیگری(جدل) ارزش غیری دارد و انسان را در مقام تعامل با دیگران برای دفاع از خود و ارزش های پذیرفته شده اش مجهز می کند و خصم را خلع سلاح می نماید. قرآن کریم برای پیش برد مقاصد توحیدی و الهی خویش، در کنار صنعت خطابه یا موعظه حسنه برای این دو صنعت تحت عنوان «حکمت» و «جدال احسن» اهمیت زیادی قایل شده است.

کتاب«رابطه قرآن و کتاب مقدس»

این کتاب در ۴ فصل تالیف شده که فصل اول آن به مبانی دیدگاه آنجلیکا نویورت درباره قرآن و کتاب مقدس، فصل دوم به تبیین دیدگاه آنجلیکا نویورت درباره رابطه قرآن و کتاب مقدس، در فصل سوم به موضوع بازخوانی دیدگاه نویورت به صورت مطالعات موردی و در فصل چهارم به ارزیابی دیدگاه آنجلیکا نویورت درباره رابطه قرآن و کتاب مقدس پرداخته شده است.

مسکن بر آساس اموزه های قران و اهل بیت ع

سبک زندگی براساس آموزه های قرآن و اهل بیت علیهم السلام سبک زندگی هر جامعه ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است. جامعه کنونی زمانی می تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) درباره مسکن در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار می گیرد.

رفتار با فرزند بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است. جامعه کنونی زمانی می تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزههای گوناگون زندگی را بر اساس آموزه های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) درباره رفتار با فرزندان در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گرفت است.

رفتار با همسر بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است. جامعه کنونی زمانی می تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) درباره رفتار با همسر در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

رفتار با خویشاوندان بر اساس آموزه های قران و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است. جامعه کنونی زمانی می تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزههای گوناگون زندگی را بر اساس آموزه های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) درباره رفتار با خویشاوندان در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

رفتار با جوان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است. جامعه کنونی زمانی می تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) درباره رفتار با جوان در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

سیاست الهیه در حکمت متعالیه

این اثر شرحی است بر مشهد پنجم کتاب الشواهد الربوبيه اثر بزرگ حکیم نامدار اسلامی صدرالمتألهین شیرازی. شیوه و روش این کتاب شرح، توضیح و تبیین مطالب بر اساس مبانی حکمت متعالیه و هماهنگی آن با منابع ربوبی اعم از کتاب و سنت و بررسی مناسبات بین کشف عقلی حکمی و شهود قلبی عرفانی و وحیانی است. در تمامی مشاهد پنجگانه این کتاب ضمن نمایان ساختن جلوه های وحیانی، پافشردن بر مواضع برهانی و تأکید بر قوالب عقلی و حکمی مشهود است. در همین راستا فلسفه به دانش فقه بها بخشیده و ضمن تأیید موضوع این دانش یعنی بررسی قول و احکام الهی که از علوم اعتباریه است، به سهم و نقش عمده آن در ابواب مختلف فقهی و مشخصأ به سیاست پرداخته و از جانب دستگاه فقه به کارآمدی سیاست اسلامی فتوا می دهد.

حج بر اساس آموزه های قران و اهل بیت

سبک زندگی هر جامعه ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است. جامعه کنونی زمانی می تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) درباره حج در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

نظریه انتظار در اندیشه جضرت آیت الله العظمی خامنه ای

حوزه مهدویت پژوهی و آموزه های آن بر اساس خاستگاه چهارگانه عقلی، نقلی، شهودی و علمی توجیه پذیر می باشد. مهدویت پژوهی با فراهم آوری بسترهای عقلی و داده های نقلی همراه با متد علمی مصونیت می یابد و از آسیب های ذوق زدگی و شور محوری به دور می ماند. نقش مهدویت و آموزه های آن نظیر انتظار در جهت دهی جامعه و مردم به سوی تعالی و بالندگی نقش تأثیرگذار و سرنوشت سازی است. تحفظ نقش و جایگاه می طلبد مباحث مهدویت و انتظار بیشتر با شیوه های علمی، تحلیلی و استدلالی همراه با مستندات قرآنی و روایی تبیین و نظریه پردازی شود.
12345678910...>>>

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 75770
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما