آرشیو

تحلیل و بررسی روایات رایات سود

این اثر پیش رو شامل دو بخش است، بخش اول: ناظر به تحلیل و بررسی روایات رایات سود است و بخش دوم: ناظر به تطبیقاتی که خصوصاً در دوره معاصر انجام پذیرفته است. بخش اول اثر شامل دو فصل است که در فصل نخست به اَسناد این روایات پرداخته شده و فرضیه¬های مختلفی که درباره این روایات از نظر سندشناسی وجود دارد طرح و مورد نقض و ابرام قرار گرفته و در نهایت از فرضیه مقبول دفاع شده است. در فصل دوم: شش فرضیه درباره محتوای این روایات طرح شده و بعد از نقد و بررسی فرضیه مقبول طرح و مستندات آن برشمرده شده است و در بخش دوم هم گزارشی از تطبیقاتی که در دوره معاصر انجام پذیرفته ارائه شده است. 

در مسیر احیای آثار حکیم ابونصر فارابی

رفتار شناسی تعامل با پیامبران از نگاه قرآن کریم

مباحث رفتارشناسی تعامل با پیامبران در دو بخش بررسی می‌گردد؛ بخشی به رفتار موافقان و بخشی به رفتار مخالفان مربوط می‌شود. مردم در برابر انبیا دو دسته شدند: برخی موافقت خود را نشان دادند و برخی سر مخالفت برداشتند.

   کتاب «کسب و کار براساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(علیهم السلام)» منتشر شد

  کتاب « کسب و کار براساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(علیهم السلام)» با موضوع ارائه توصیه ها و آداب درباره کسب و کار در آموزه های قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) به قلم حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهری منتشر و راهی بازار کتاب شد.

کتاب «تاریخ تشیع در ایران بر مبنای سکه شناسی از آغاز تا تأسیس صفویه»

کتاب «تاریخ تشیع در ایران بر مبنای سکه شناسی از آغاز تا تأسیس صفویه» منتشر شد

کتاب «پراکندگی جغرافیایی رجال شیعه در ایران تا پایان قرن ششم بر پایه منابع رجالی»

کتاب «پراکندگی جغرافیایی رجال شیعه در ایران تا پایان قرن ششم » منتشر شد

جستارهای نظری در اسلام تمدنی

کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی» 

مسائل فرهنگی؛ اجتماعی کرونا و پیامدهای آن در عرصه حکمرانی(گفتگوهای تحلیلی)

آنچه در این مجموعه به همت گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی و به کوشش مجدّانۀ جناب آقای دکتر مهدی مولایی آرانی رخ داده، مسئله‌های بسیاری را در ذهنیت و عینیت ایران بازگشوده است که طرح و تأمل در آن می‌تواند ما را به‌تدریج به بحث‌های مربوط به سلامت در جهان اسلام نیز رهنمون کند. امید است در مراحل بعدی بتوان به‌تدریج به سمت موضوع کلان « نظام سلامت » در میان امت اسلام رفته، تحلیل‌های فرهنگی و تمدنی‌ و مسئله ‎ ‌های کلانِ آن را توضیح داد.

فرهنگ چند معنایی روایتی دیگر از اسلام

در زمانی که حرکت‌های خشونت‌باری به دست گروه‌هایی مانند القاعده و داعش با نام اسلام در جهان روی می‌دهد، این نوشتار با شواهد بسیار بنا دارد از این واقع سخن گوید که مسلمانان پیشاتجدد، طی قرن‌های متمادی، فرهنگی به وجود آورده بودند که خصیصۀ بارز آن «پذیرش چندمعنایی» بوده است؛ رویکرد فرهنگی ویژه‌ای که می‌توانست ادعاهای متفاوت رقیب را به‌راحتی بپذیرد و به جستجوی احتمالات بسنده کند و همین امر بنیاد تساهل و مدارا در آن بوده است؛ برخلاف ادعای اصلی تجدد که بر مبنای اصل «تک‌معنایی» به دنبال حقیقت نهایی بود و هیچ ادعایی را در کنار آنچه که حقیقت می‌پنداشت نمی‌پذیرفت.

عقلانیت و معنویت در بوته نقد

مکاتب و انسان‌های بسیاری بوده‌اند که برای رنج‌های بشر و ایجاد آرامش در زندگی نسخه خود را تنها نسخه شفابخش دانسته‌اند. نظریه معنویت و عقلانیت با خوانش جدیدی از معنویت و با ادعای پیوند آن با عقلانیت از این دسته است؛ این نظریه تلاش دارد مبانی، اصول و باورهای انسان دیندار را بستاند و همان باورها را با بسته‌بندی جدید و بهتر به او هدیه دهد؛ اما درواقع چیزی به او نمی‌دهد؛ حتی همان مقدار که داشته است. کتاب حاضر بررسی و نقد این نظریه است.

زکات بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت علیهم السلام

سبک زندگی هر جامعه‌ای‌، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است و هر جامعه‌ای زمانی می‌تواند آثار ایدئولوژی و جهان‌بینی ‌خود را به نمایش بگذارد که سبک زندگی او متناسب با باورها و ارزش‌هایش شکل گرفته باشد. جامعه کنونی ما به علت تأثیرپذیری از فرهنگ غرب از یک سو و تحت تأثیر زندگی قبل از انقلاب اسلامی از سوی دیگر، متأسفانه نتوانسته است میان باورهای اصیل اسلامی و سبک زندگی خود در حوزه‌های گوناگون فردی و اجتماعی، ارتباطی عمیق و تنگاتنگ ایجاد کند و از داشتن سبک زندگی اسلامی به معنای واقعی محروم مانده و نتوانسته است از میوه‌های ارزشمند عقاید و باورهای دینی خویش در عرصه رفتار و سبک زندگی بهره‌مند گردد

روزه براساس آموزه های قرآن و اهل بیت علیهم السلام

سبک زندگی هر جامعه‌ای‌، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است و هر جامعه‌ای زمانی می‌تواند آثار ایدئولوژی و جهان‌بینی ‌خود را به نمایش بگذارد که سبک زندگی او متناسب با باورها و ارزش‌هایش شکل گرفته باشد. جامعه کنونی ما به علت تأثیرپذیری از فرهنگ غرب از یک سو و تحت تأثیر زندگی قبل از انقلاب اسلامی از سوی دیگر، متأسفانه نتوانسته است میان باورهای اصیل اسلامی و سبک زندگی خود در حوزه‌های گوناگون فردی و اجتماعی، ارتباطی عمیق و تنگاتنگ ایجاد کند و از داشتن سبک زندگی اسلامی به معنای واقعی محروم مانده و نتوانسته است از میوه‌های ارزشمند عقاید و باورهای دینی خویش در عرصه رفتار و سبک زندگی بهره‌مند گردد.

رفتار با پدر و مادر بر اساس آموزه های قران و اهل بیت علیهم السلام

سبک زندگی هر جامعه ای نماد هویت آن جامعه است و هر جامعه ای زمانی می‌تواند ثمره های ایدئولوژی و جهان‌بینی خود را به نمایش بگذارد که سبک زندگی او متناسب با باورها و ارزش‌هایش شکل گرفته باشد. یکی از موضوعاتی که ضرورت دارد مسلمانان با بهره‌گیری از آموزه‌های قرآن و سیره اهل بیت(ع) به آن عمل کنند، سبک و شیوه رفتار با پدر و مادر می باشد. اثر حاضر پرداختی به این موضوع است.

جایگاه قواعد استظهار در حل مسائل مستحدثه 

قواعد استظهار مجموعه‌ای از قواعد اصولی است که با تشخیص ظهور تأسیس می‌شود و در راه کشف بسیاری از احکام شرعی از نصوص دینی موجود در قرآن و سنت به کار گرفته می‌شود.

بهداشت بر اساس آموزه های قران و اهل بیت علیهم السلام

سبک زندگي هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هويت آن جامعه است. جامعه کنونی زماني مي‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد. در اثر حاضر تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) درباره نقش بهداشت و نظافت در سبک زندگی و آداب آن بررسی گردد.

مجموعه مقالات همایش اصطلاح‌نامه و کاربرد آن در محیط الکترونیکی

نگاهی کوتاه به مجموعه مقاله‌های ارائه شده در همایش اصطلاحنامه بر این نکته تاکید دارد که مبحث اصطلاحنامه از زوایای گوناگون نظری و کاربردی مورد توجه حرفه کتابداری و اطلاع رسانی قرار گرفته است. هرچند که پوشش مقاله‌ها گسترده است و می‌تواند اشارتی باشد بر عمومی بودن رویکرد همایش نسبت به موضوع اصطلاحنامه، اما با توجه به این واقعیت که همایش نخستین همایش در این زمینه است می‌توان استدلال کرد که هدف اصلی این رخداد محقق شده است. همچنین، توجه به محتوای تک تک مقاله‌ها و کشف این امر که آنها از رویکردهای علمی و پژوهشی نوین در برخورد با موضوع اصطلاحنامه استفاده کرده‌اند می‌تواند نشان دهنده نقطه قوت تلاشهای کتابداران و اطلاع رسانان ایران باشد.

کارنامه اهل بیت علیه السلام در قرآن

مسئله‌اصلی‌پژوهش،آن‌است که: اگرعترت پيامبر، عِدلِ قرآن وآگاه‏ترين‏ انسان‏ها به‌حقايق وحى‌ِقرآنى هستند،چه راهبردها، کاربست‌ها و اقدامات مشخصی انجام‌داده‌اند تا قرآن ماندگاربماند و از‌كژى‌ها وانحراف‌های‌احتمالی؛ نگاهداری شود؟واصولا درباره‌ی قرآن چه نقش مهمی‌دارند که جایگاه رفیع هم‌طرازی قرآن را یافته‌اند؟

  فرهنگ موضوعات و چکیده آثار شهید مطهری

از آنجا که آثار شهید مطهری (ره) مشتمل بر موضوعات و مباحث متنوعی است از مسائل فلسفی گرفته تا مسائل جزیی دنیوی و اخروی، عبادی و اعتقادی، اخلاقی و ارشادی، فردی و اجتماعی، طبیعی و تاریخی، همچنین اشخاص، مکان‌ها و سازمان‌های خاص. صحیح نیست که موضوعات مختلف را در تنگنای چند مقوله و سر موضوع معدود بگنجانیم

   منهج تدوین معجم مصطلحات العلوم الاسلامیه

بر اساس تجربه‌های علم مدیریت اطلاعات و دانش شناسی یکی از بهترین منابع و ابزار بسیار با اهمیت در مدیریت اطلاعات و دانش مدون، اصطلاح نامه‌ها به شمار می‌روند که با مدیریت اصطلاحات علمی بر اساس اصولی مشخص؛ به مدیریت اطلاعات یعنی؛ فراهم آوری، سازماندهی، ذخیره، پردازش، بازیابی، اشاعه و ترویج اطلاعات به صورتی پویا کمک شایان توجهی می‌کنند.
12345678910...>>>

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 47540
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما