آرشیو

کتاب «تحلیلی بر نیابت خاص در غیبت کبری» منتشر شد

کتاب «تحلیلی بر نیابت خاص در غیبت کبری (با تأکید بر شبهات جریان انحرافی احمد بصری)» اثر محمد شهبازیان در ۱۹۰ صفحه به چاپ رسید.

کتاب «تاریخ تشیع در غرب اسلامی» منتشر شد

کتاب «تاریخ تشیع در غرب اسلامی» اثر محمدرضا شهیدی پاک در 423 صفحه به چاپ رسید.

تعامل طلبکار و بدهکار بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)

کتاب «تعامل طلبکار و بدهکار بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حسن شیرزاد کمانگر در 77 صفحه به چاپ رسید.

«رفتار با دشمنان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)»

کتاب «رفتار با دشمنان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر سیدحسن حیدری موسوی به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ رسید.

اخلاق فضیلت

کتاب اخلاق فضیلت از نظرگاه ارسطو و ابوعلی مسکویه به قلم محقق ارجمند دکتر علی‌اکبر علیزاده منتشر شد.

کلیات اخلاق کاربردی

کلیات اخلاق کاربردی، جدیدترین کتاب در موضوع اخلاق است که مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) چاپ و منتشر کرده است.

مسئله خلق قرآن از منظر ولفسن

قرآن کریم به مثابه معجزه جاوید خاتم پیامبران حضرت محمد صلی الله علیه واله و دستورالعمل جامع الهی برای همه نسل‌های بشر، نگاه همه دانشمندان، اعم از مسلمان و غیرمسلمان را به خود معطوف ساخته است. مسلمانان از صدر اسلام تا کنون فعالیت‌های قرآنی و مطالعات تفسیری فراوانی انجام داده و آثار بزرگ و ارزشمندی را تدوین کرده‌اند. از دیگر سو غیرمسلمانان و به‌ویژه خاورشناسان نیز با انگیزه‌های مختلفی قدم در این راه گذاشته‌اند. بی‌تردید در میان آنان کسانی هستند که با انگیزه حقیقت‌جویی به فعالیت‌ها و مطالعات قرآنی پرداخته و در پی کشف حقیقت‌اند؛ اما اغلب آنان با انگیزه‌های استعماری یا تبشیری تبلیغی به این عرصه پا نهاده‌اند؛ علاوه بر اینکه به ترجمه قرآن، چاپ قرآن، معجم‌نگاری، تدوین دائرةالمعارف، تصحیح و احیای کتب خطی مربوط به قرآن پرداخته‌اند، پژوهش در حوزه‌های مختلف علوم و معارف قرآنی را نیز وجهه همت خود ساخته و آثار علمی متعددی را تألیف کرده و به چاپ رسانده‌اند.

ورزش و تربیت بدنی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است، جامعه کنونی زمانی می‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد.در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) درباره ورزش  و تربیت بدنی  در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

رفتار با همسایه بر اساس آموزه های قران و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است، جامعه کنونی زمانی می‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد.در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) درباره رفتار با همسایگان  در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

رفتار با حیوانات بر اساس اموزه های قران و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است، جامعه کنونی زمانی می‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد.در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) درباره رفتار با حیوانات  در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

تعامل با دوستان بر اساس اموزه های قرآن و اهل بیت ع

سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است، جامعه کنونی زمانی می‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد.در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) درباره تعامل با دوستان در سبک زندگی و آداب آن مورد بررسی قرار گیرد.

ریشه ها و پیامدهای احتیاط در استنباط

فلسفه علم فقه، بررسی علم فقه از بیرون است. در بررسی بیرونی علم فقه، احتیاط از مسائلی است که ممکن است از آسیب‌های علم فقه، اجتهاد و افتا به حساب آید؛ چراکه چابکی فقه و متناسب‌بودن آن با نیازهای زمان را کاهش می‌دهد و این پرسش را پیش می‌آورد که آیا استفاده از احتیاط با این شدت، گستردگی، چسبیدگی به علم فقه، موجه و قابل دفاع است.افزون بر آن احتیاط یکی از مسائل پر بازتاب در اجتهاد و افتاست و از دوران اخباری‌ها بر شدت و گستردگی آن افزوده شده و تأثیرات پیدا و پنهانی بر آنها نهاده است و در این اثر، ضمن بررسی تأثیرات احتیاط در دوره اخباری‌ها، قبل و بعد از آنان، تلاش شده است تطورات احتیاط در ادوار گوناگون نشان داده شود، علل و عوامل احتیاط شناسایی گردد و بازتاب‌های پیدا و پنهان آن واکاوی شود و در یک کلام علم فقه از منظر احتیاط‌گرایی تا حدی آسیب‌شناسی شود که فقیه از بازتاب‌های مثبت آن استفاده کند و از بازتاب‌های منفی آن در امان بماند.امید است این اثر نقطه آغاز مناسبی برای بررسی‌های عمیق‌تر وگسترده‌تر در این زمینه باشد.

درسنامه نظریه ولایت سیاسی فقیه

«نظریه ولایت فقیه»، در سیر تاریخی خود از عصر حضور تا کنون، از دو مؤلفه مهم «نص» و «زمان و مکان» تغذیه کرده و تجربه اندوخته است. بدین لحاظ این نظریه صرفاً «آرمانی» نیست؛ بلکه آرمانی است که در متن «واقعیت‌های تاریخی» صیقل داده شده است. در درون «نظریه ولایت مطلقه فقیه» مفاهیم کلیدی چون «اسلام»، «ولایت»، «مردم» و «نهاد دولت» نهفته است که در یک روابط منطقیِ نظام‌وار و سیستمی، نظریه سیاسی شیعه را در عصر غیبت به تصویر می‌کشند و در یک شبکه ارتباطی مشروعیتی و مشارکتی، نظام سیاسی پویایی را سامان می‌دهند که امروزه در قالب نظام سیاسی «جمهوری اسلامی» نمود یافته است.

«مهدویت و سیاست های فرهنگی ترویج آن در جمهوری اسلامی ایران»

امروزه یکی از مسائل مهم کشورها، تدوین خط‌مشی‌ها و سیاست‌های کلان در حوزه‌های مختلف جهت دستیابی به اهداف و آرمان‌هاست؛ به همین جهت سیاستگذاری - به‌خصوص سیاستگذاری فرهنگی - اهمیت بسزایی در بهبود و پیشرفت امور ارزشی و اعتقادی جامعه دارد. سیاست‌های فرهنگی عمدتاً ناظر به وضعیت مطلوب است، چارچوب‌ها و اصول حرکت به هدف مطلوب را معین می‌کند و ‌اصول‌ راهنما را برای‌ کسانی‌ که‌ تصمیمات‌ و اقدامات‌ آنها بر زندگی‌ فرهنگی‌ تأثیرگذار است،‌ فراهم‌ می‌نماید. قرارگرفتن یک مسئله در دستورکار سیاستگذاری فرهنگی نیازمند سیاست‌پژوهی است. سیاست‌پژوهی فرآیند اجرای پژوهش یا تحلیل یک مشکل اساسی جامعه است که پیشنهادهای واقع‌گرایانه و عملی را برای کاهش مشکلات در اختیار سیاستگذاران قرار می‌دهد؛ به بیان دیگر سیاست‌پژوهی با یک مشکل آغاز می‌گردد و طی فرایندی تحلیلی کامل می‌شود. از طریق این فرایند، اقدامات سیاستی جانشین، برای کاهش مشکل مطرح می‌گردد و در اختیار سیاستگذاران قرار می‌گیرد. یکی از مسائل مهم مورد توجه سیاستگذاری، مباحث محوری و اساسی جامعه مانند معارف مهدویت است.

تعامل با نیازمندان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

. از نگاه قرآن و آموزه‌های اهل بیت (ع) زکات، خمس، کفارات، غنایم، قربانی، صدقه و قرض‌الحسنه راه تعامل و حمایت از نیازمندان است که با رعایت آدابی چون معاشرت محبت‌آمیز، رفتار شایسته، پرهیز از منت و اذیت، انفاق از مال مرغوب، رد نکردن درخواست‌ها، تلاش برای محرومیت زدایی، تلاش خیرخواهانه، تشویق به کار و کارآفرینی می‌توان تعامل و ارتباط مطلوب با نیازمندان داشت

پژوهشی در هنجارپذیری حجاب دختران

در این پژوهش تلاش شده است پدیده هنجارگزینی نوع پوشش و حجاب در میان دخترانی که دارای مادرانی با رعایت کامل حجاب بوده اند، از منظر فرآیند اجتماعی شدن آنها، مورد بررسی و فهم قرار گیرد. دلیل انتخاب این محدوده برای تحقیق، انتظاری است که بطور طبیعی برای بازتولید این هنجار و الگوی رفتار دینی در محیط تربیتی خانواده برای آن وجود دارد. بدین ترتیب مسئله اصلی تحقیق عبارت از این بوده است که:« مدل تبیینی در حفظ الگوی حجاب اسلامی‌ دختران در میان خانواده‌های پایبند به آن چیست؟». 

مهدویت و سبک زندگی

«سبک زندگی» روش زندگی‌کردن و ‌بیانگر چگونگی و شیوه زندگی با تأثیرپذیری از باورها و ارزش‌ها و نگرش‌های انسان به جهان هستی و منعکس‌کننده گرایش‌ها، تمایلات، رفتارها، عقاید و ارزش‌های یک فرد یا جامعه است و با مفاهیمی چون دین، اقتصاد، فرهنگ، سیاست، اخلاق و ایدئولوژی، شخصیت و هویت، وراثت و محیط، تولید و مصرف، طبقه اجتماعی و... پیوند خورده و در ارتباط است.

لغزشهای اعتقادی در عصر غیبت گونه‌ها، زمینه‌ها و راهکارها

زمان غیبت امام عصر (عج) به گونه‌ای خواهد بود که اعتقادات و باورهای دینی و مهدوی یک مسلمان به شدت مورد هجمه قرار گرفته و دین‌داری برای مسلمانان با چالش های خطرناکی مواجه خواهد شد. چنین لغزش هایی در امور اعتقادی،‌ با زمینه‌های فردی و عوامل اجتماعی شکل می گیرد و موجب ایجاد انحراف در باورها می‌شود که باید مورد بررسیِ موشکافانه وعالمانه قرار گیرد. زیرا بی تردید تا لغزش ها و بسترهای ایجاد آن شناسایی نشود امکان ارائه راهکارها برای مقابله با آنها نخواهد بود. بنابراین رسالت مهم ما پس از شناسایی مذکور، یافتن راهکارهای مؤثر برای از بین بردن یا کاهش این لغزش ها خواهد بود که البته در سخنان نورانی معصومین (ع) نیز راهکارهایی مطرح شده است.

گونه شناسی طلاب کنشگر در شبکه اجتماعی اینستاگرام

نگارنده در سطح نظری با مبنا قراردادن نظریه‌ی گافمن در خوانش شبکه اجتماعی اینستاگرام و در شناخت انضمام، با مطالعه‌ی حدود 300 صفحه اینستاگرامی روحانیون فعال، با تمرکز بر ویژگی «بازنمایی خود» و «متمایز بودن»، در مرحله‌ی ابتدایی به 40 مورد و در نهایت به 10 گونه رسید. در ادامه، پژوهشگر با مطالعه‌ی کامل پست‌های موارد مورد تحقیق، با ارائه‌ی گزارشی به آن‌ها، سؤالات خود را در دو قالب کلی و اختصاصی طراحی کرده و به مصاحبه‌ی نیمه‌ساخت‌یافته با کاربران مورد مطالعه پرداخته است

نظام سازی قرآنی جلد اول ،کلیات مبانی و مفاهیم

مطالعات نظام‌سازی قرآنی مجموعه مطالعاتی است که منجر به طراحی، بازطراحی، اصلاح و ارتقای نظام‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و خرده نظام‌های آن با ابتنا بر مفاهیم و معارف قرآنی می‌شود. کتب پیش‌ رو، مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و نشست‌های علمی با صاحب‌نظران و دانشمندان است که پس از طراحی، تهیه پرسش‌ها و نیازهای مطالعاتی در عرصه نظام‌سازی، تبدیل به متن مکتوب شده و پس از تحقیق، ویرایش علمی، تحلیل متن و فراهم آوردن چکیده برای هر نشست و مصاحبه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
12345678910...>>>

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 114943
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما