در دیدار مسولین همایش نظریه علم اسلامی با حجه الاسلام شهرستانی مطرح شد لزوم همت مضاعف در فعالیت های مذهبی در این دیدار که با حضور رئیس محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ،حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی  ، دکتر ابراهیم علی پور رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام ، مدیران و دست اندرکاران همایش نظریه علم اسلامی و کاربست های آن در نظام اموزش و پرورش  انجام شد در ابتدای  این دیدار دکتر نجف لک زایی در باره هدف از برگزاری این همایش گفتند:
 یک دهه پیش وقتی گزارشی از شیوه تألیف کتب درسی آموزش و پرورش به رهبر معظم انقلاب داده شد، ایشان فرمودند: شما بر اساس کدام نظریه اسلامی این کار را می‌ کنید؟ ارائه دهندگان گزارش گفتند که نظریه خاصی نداریم ولی تلاش می‌ کنیم که کتب خارج از مبانی اسلامی نباشد که ایشان فرمودند: شما باید نظریه روشنی را در حوزه علم دینی به عنوان مبنای کار خود انتخاب کنید.
رییس شورای سیاستگذاری همایش «نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش» عنوان کرد: این افراد بعدها در قم سراغ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی آمدند و درخواست این کار را مطرح کردند؛ بحث علم اسلامی در نظام آموزش و پرورش بعدا تحولاتی پیدا کرد و کار قبلی به مجموعه مقالاتی ختم شد که با بررسی هایی دیدیم خواسته رهبر معظم انقلاب را تأمین نکرده است و به همین جهت، در دوره جدید با اشراف علمی آیت الله اعرافی و حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا وارد عرصه جدیدی شدیم.
وی با تأکید بر این که این کار به پژوهشکده فلسفه و کلام سپرده شده است، گفت: بعد از شکل گیری میز آموزش و پرورش در قطب های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی و با بررسی های گوناگون، نظریه "علم اسلامی" آیت الله جوادی‌آملی انتخاب شد و پیرامون این نظریه نشست های مختلفی برگزار و نظریات دیگری نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی اضافه کرد: این همایش روز پنجشنبه، پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با پیام آیت الله جوادی‌آملی برگزار می شود و از ۱۳ اثر رونمایی می‌ شود، یعنی همایش یک جلسه گزارش از کارهایی است که صورت گرفته و تمام شده و پنل های مختلفی نیز برای این همایش تعریف شده است.
 
در ادامه این دیدار  دکتر ابراهیم علیپور رییس همایش نظریه علم اسلامی ضمن  اعلام برگزاری همایش نظریه علم اسلامی در رروز پنج شنبه هفته جاری افزودند: 
 حدود ۱۰۰ مقاله و خلاصه به دبیرخانه رسیده است، نزدیک به ۵۰ مقاله به مرحله نهایی همایش راه پیدا کرده اند و ۲۰ مورد نیز به صورت سفارشی به دست ما رسیده است.
رئیس همایش نظریه علم اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: در این همایش مشاهیری دست به قلم شده اند و با همکاری مراکز متعدد آثار خوبی تولید شده است، یکی دیگر از اهداف همایش همانطور که گفته شد پاسخ به مطالبات رهبر معظم انقلاب بود که در حوزه اسلامی سازی علوم و بحث نظام آموزش و پرورش مطالبات متعددی داشته اند و این همایش در حقیقت پاسخ به نیاز نظام تعلیم و تربیت کشور هم هست
علیپور اضافه کرد: این همایش دارای یک افتتاحیه و یک اختتامیه است و اساتید متنوعی دعوت شده اند که غیر از سخنرانان افتتاحیه و اختتامیه پنل های نظریه علم دینی، نظریه علم دینی حضرت آیت الله جوادی‌آملی، نظریه تربیتی و علم دینی و کاربست علم دینی در تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی نیز برگزار می‌ شود که دقیقا عنوان محورهای مقالات هم هست.
رییس پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی با بیان این که بیش از نصف کتب های آماده شده توسط نشر دفتر تبلیغات اسلامی تولید شده است، گفت: برخی از آثار نیز به همت مراکز علمی دیگر و از جمله خودپژوهشگران تولید و به دست ما رسیده است.

در ‍ پایان حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیستانی ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران همایش   برخی از نکات  برای استفاده بهتر از این همایش ها متذکر شدند.
ایشان از همایش ها و کنگره های علمی که کارهای تخصصی در آن می شود تجلیل کرد و از زحمات دست اندرکاران همایش نظریه علم اسلامی نیز قدردانی کردند  و خواستار ادامه این نوع فعالیت ها   و پشتکاری و همت مضاعف  در این زمینه شدند.
ایشان وظیفه متولیان فرهنگی در عصر حاضر را نشر افکار عالمان دینی به صورت جدی دانستند و یکی از آسیب های  برخی از فعالیت های دینی را ، ارایه ناقص کارها  دانستد ،  و اضافه كرىنى كه با مدیریت صحیح می توانیم بسیاری از فعالیت های دینی  مانند همایش ها و کنگره های تخصصی را سامان دهی  ببخشیم.
در پایان این دیدار برخی از آثار متکلمان امامیه که در پژوهشکده فلسفه و کلام  تدوین شده است تقدیم ایشان شد.


 
منبع: اختصاصی/سایت ایسکا
کلمات کليدي
حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی, همایش علم دینی, دکتر ابراهیم علیپور, اخبار پژوهشکده فلسفه و کلام
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 60
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما