به میزبانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: جلسه هم اندیشی روسای پژوهشگاه‌های علوم اسلامی قم برگزار شد جلسه هم‌اندیشی روسای پژوهشگاه‌های علوم اسلامی قم به میزبانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی  در مرکز همایش های غدیر برگزار گردید جلسه هم‌اندیشی روسای پژوهشگاه‌های علوم اسلامی قم به میزبانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی  در مرکز همایش های غدیر در یکشنبه شب بیست و نهم اردیبهشت ماه  برگزار گردید .
در این جلسه رؤسای محترم پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع)، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و پژوهشگاه المصطفی وابسته به جامعه‌المصطفی به همراه برخی از معاونان پژوهشی و مدیران فناوری اطلاعات پژوهشگاه‌ها حضور داشتند و به تبادل نظرات در موضوعات نحوه همکاری و تعامل با یکدیگر پرداختند.
 در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی  ضمن عرض تهنیت به مناسبت میلاد کریم اهل بیت امام حسن (ع)، به مدعوین  محترم و به ویژه روسای محترم پژوهشگاه های علوم اسلامی قم فرمودند: در راستای تفاهم  و همکاری و تقویت پژوهشگاه‌ها در رسیدن به اهداف پژوهشی، لازم است هر چند وقت یک‌بار، رؤسای محترم پژوهشگاه‌های علوم اسلامی قم به همراه معاونان پژوهشی و مدیران خود جهت تبادل‌نظر و هم‌فکری، جلساتی را برگزار نمایند تا بتوانیم به اهداف مشترک پژوهشی برسیم و این جلسه نیز به همین منظور تشکیل شده است.
در ادامه جلسه، رؤسای پژوهشگاه های علوم اسلامی و معاونان پژوهشی و برخی از مدیران به دیدگاه‌های خود  در مورد سامان دهی امور پژوهشی پرداختند.
در ادامه جلسه، حجت الاسلام و المسلمین حکیمیان رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ضمن از حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر لک‌زایی فرمودند: این جلسات سبب می‌شود تا در مورد مسایلی  که درباره آن هدف مشترک داریم  رایزنی کنیم و بتوانیم با پتانسیل های موجود قدم های بالاتری در حوزه علوم اسلامی و انسانی برداریم.
ایشان سپس به معرفی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و رویکردهای جدید آن پرداخت و اضافه کردند: رویکردهای خوبی را در پژوهشگاه شروع کرده و در صدد ادامه آن به قصد ایجاد تحولات جدید هستیم و خروجی برخی از فعالیت‌ها این شد که دانش اسلامی را در حدود 500 کتاب درسی متبلور کردیم و این دانش را به طرف نیاز جامعه دانشگاهی بردیم و آن را کارآمد کنیم تا بیشترمورد استفاده قرار گیرد؛ حدود دویست نسخه از این کتاب‌ها متن آموزشی دانشگاه‌ها قرارگرفته است،این اقبال به متون از سوی دانشگاه ها بدون این که ما تبلیغی روی آن کرده باشیم انجام گیرد که نشانگر آن است که کار ما، مقبولیت علمی در جوامع علمی و هدف داشته است.
هم‌چنین با استعانت از خداوند متعال و با عنایات حضرت ولی عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف)، «مرکز مشاوره تخصصي خانواده»، وابسته به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را با هدف کاربردی‌سازی دانش اسلامی- روان‌شناختی حیطه خانواده، آموزش نیروی متخصص در زمینه خانواده، گسترش پژوهش‌های کاربردی وتوسعه خانواده‌درمانگری با رویکرد اسلامی- روان‌شناختی، تحت اشراف گروه خانواده پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و با مدیریت «استاد مسعود جان‌بزرگی» فعال کردیم. این مرکز دارای مجوز از «سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران» و مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی از «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» است و انجام پروژه های تحقیقاتی بنیادی و کاربردی در حیطه خانواده، تدوین کتاب های درسی در حوزه خانواده و روانشناسی بالینی، تدوین و انتشار برشور و کتابچه‌های کاربردی با موضوعات ازدواج و خانواده، آزمون مداخلات معنویت محور برای کمک به خانواده، برخی از فعالیت‌های این مرکز است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حکیمیان در پایان به فعالیت های پژوهشی در عرصه بین‌الملل اشاره و اظهار امیدواری کرد و بیان داشت: تعامل علمی مناسبی با برخی از کشورها مانند عراق، ترکیه و روسیه انجام شده و در حال گسترش روابط علمی با کشورها در جهت تقویت امور بین‌الملل پژوهشگاه هستیم.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر نگارش رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) ضمن معرفی پژوهشگاه، خواستار اجتناب از فعالیت های تک‌محوری شد و پیشنهاد کرد که فعالیت‌های علمی پژوهشی به صورت اشترکی انجام شود تا بتوانیم  از ظرفیت های یکدیگر استفاده کنیم.
ایشان افزود: در صورت انجام فعالیت مشترک پژوهشی، اثرهای به سزایی  در رشد کیفی کارهای پژوهشی خواهیم داشت. در همین جهت پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) آمادگی دارد جهت تأمین محتوای علمی برای نیروهای مسلح از ظرفیت پژوهشگاه‌ها استفاده نماید.
ایشان  تهیه متون آموزشی نیروهای مسلح را از موضوعاتی دانست که نیاز به کمک و همیاری پژوهشگاه‌های دیگر می‌باشد و خواستار مشارکت پژوهشگاه‌ها در تهیه و تدوین متون آموزشی مورد نیاز نیروهای مسلح شدند.
لازم به یاد آوری است که پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) در سال 1359 با هدف تهیه متون عقیدتی و سیاسی مورد نیاز رزمندگان اسلام زیر نظر شهید محلاتی- نماینده وقت امام در سپاه پاسداران- در قم تاسیس شد. سپس مسئولیت تدوین متون آموزشی عقیدتی- سیاسی و پژوهش‌های مورد نیاز سپاه و بسیج به این نهاد واگذار و نام آن مرکز تحقیقات اسلامی شد.
این پژوهشگاه در حال حاضر دارای سه پژوهشکده الهیات، سیاسی، فرهنگی اجتماعی، مرکز متون، مرکز آموزش و تحصیلات تکمیلی، معاونت فناوری اطلاعات و تولید رسانه‌های دیجیتال، مرکز چاپ و نشر، دفتر نشریات علمی و یک اندیشکده است که بر اساس وظایف و ماموریت‌ها قابلیت افزایش پژوهشکده دفاعی- امنیتی و پژوهشکده فقه اطلاعاتی را داراست.
پژوهشکده‌ها دارای 12 گروه علمی تخصصی می‌باشند و مسئولیت اجرای پروژه‌های پژوهشی توسعه‌ای، کاربردی و بنیادی را در حوزه علوم انسانی و اسلامی به عهده دارند. تا به حال قریب به 300 پروژه مختلف به درخواست مجموعه‌های مختلف انجام گردیده است. 
در ادامه جلسه، حجت الاسلام و المسلمین متقی رئیس پژوهشگاه بین المللی المصطفی ضمن معرفی پژوهشگاه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت. ایشان در معرفی پژوهشگاه المصطفی گفتند:
پژوهشگاه بین المللی المصطفی در سال 1386 پس از تلفیق دو نهاد پژوهشکده سازمان مدارس خارج از کشور و پژوهشکده نور، تأسیس گردید و هم اکنون با شش پژوهشکده، مشغول به فعالیت می‌باشد.پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص) در راستای مأموریت بنیادین جامعه المصطفی العالمیه در تولید علم و اندیشه در حوزه علوم اسلامی و انسانی و پاسخگویی به نیازهای پژوهشی جامعه المصطفی و سایر مراکز علمی - پژوهشی در عرصه بین الملل، تأسیس گردیده است.
این پژوهشگاه دارای پنج پژوهشکده به نام های پژوهشکده ادیان و فرق، پژوهشکده اسلام و غرب، پژوهشکده مطالعات منطقه ای، پژوهشکده اسلام منطقه ای و پژوهشکده علوم اسلامی است.
ایشان به کارگروه های ویژه پژوهشگاه اشاره کردند و اضافه کردند که کارگروه ویژه جشنواره شیخ طوسی یکی از این کار گروه‌ها است، جشنواره بين‌المللي پژوهشی شيخ طوسی(قدس سره) جهت تبیین و تولید دانش دینی، قرآنی و توسعه نظریه‌های اسلامی در زمینه‌های گوناگون و براساس نیازها و انتظارات جهانی، همه‌ساله برگزار می‌گردد. این جشنواره همچنین خاستگاه و بستر مناسبی برای شناسایی، معرفی و تقدیر از نوآوری‌های علمی و آثار برتر پژوهشی پژوهشگران المصطفی(ص) است. از دیگر کارگروه های ویژه این پژوهشگاه می‌توان به  دبیرخانه گفتگوی ادیان، مستندسازی زبان فارسی، کمیته علویون، تدوین متون اهل‌سنت اشاره کرد.
در ادامه جلسه، هر یک از اعضا، به بیان نظرات خود پرداختند و بر جلوگیری از پژوهش‌های موازی‌کاری تأیید کردند و در تحقق این مهم، تأکید شد تا جلسات مشترک در سطح معاونان پژوهشی پژوهشگاه‌ها و مراکز فناوری برگزار شود.


 
منبع: اختصاصی/ایسکا
کلمات کليدي
نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی, حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 136
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما