در همایش «همکاری علمی حوزه و دانشگاه در راستای بازسازی و تحول علوم انسانی»: انتقاد عضو جامعه مدرسین از عدم حمایت مسؤولان برای تحول علوم انسانی استاد درس خارج حوزه علمیه قم بااشاره به رسالت حوزه و دانشگاه در زمینه تحول علوم انسانی گفت: برای تحول وسیع در علوم انسانی نیازمند حمایت همه جانبه مسؤولان هستیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ) به نقل از پایگاه خبری  تبلیغ نیوز، آیت الله سید محمد غروی استاد درس خارج حوزه علمیه قم صبح امروز در همایش «همکاری علمی حوزه و دانشگاه در راستای بازسازی و تحول علوم انسانی» که به صورت مجازی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: مسأله بازنگری علوم انسانی و اسلامی سازی آن موضوعی است که از ابتدای انقلاب مطرح بود.

وی ادامه داد: در این زمینه اختلاف نظرهای بسیاری وجود داشت؛ به عنوان مثال برخی معتقد بودند صرف اسلامی بودن فضای دانشگاه و تدریس اساتید مسلمان، جهت علوم انسانی را تغییر می دهد و برخی دیگر نیز معتقد بودند که علوم انسانی نیز باید بازسازی شده و اسلامی سازی شود؛ این اختلاف سلیقه را نزد امام خمینی(ره) مطرح کردند و ایشان آنها را به سوی قم راهنمایی کردند؛ هنگامی که آن افراد به قم آمدند مؤسسه در راه حق آیت الله مصباح یزدی در این زمینه نقش بسیار خوبی ایفا کرد.

آیت الله غروی با اشاره به اینکه مسأله بازسازی علوم انسانی باید به صورت متعادل و به دور از افراط و تفریط پیش برود، عنوان کرد: امروز بهترین کار در راستای وحدت حوزه و دانشگاه این است که همکاری علمی میان این دو نهاد وجود داشته باشد و بهترین زمینه این همکاری علمی نیز اسلامی سازی علوم انسانی است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم اظهار کرد: مسؤولان مدتی بود که مسأله اسلامی سازی علوم انسانی را مورد غفلت قرار داده بودند و تأکیدی که رهبری بر مسأله تحول در علوم انسانی داشتند در توجه آنها به این موضوع نقش بسزایی داشت.

وی با بیان اینکه امروز برخی با مسأله اسلامی سازی علوم و بازسازی علوم انسانی مخالف هستند، گفت: امروز بحمدالله متون بسیار ارزشمندی در اختیار دانشگاهیان است و ما نیز در این زمینه همواره با دانشگاهیان ارتباط داشته ایم.

آیت الله غروی با انتقاد از عدم حمایت های لازم برای تحول علوم انسانی از سوی مسؤولان عنوان کرد: مسؤولان آنچنان که شایسته است از این مسأله حمایت نکرده اند؛ برای تحول وسیع و همه جانبه در علوم انسانی نیازمند حمایت همه جانبه از سوی مسؤولان هستیم.


 
منبع: پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )
کلمات کليدي
مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی - اسلامی, هفته پژوهش, آیت الله غروی
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 311
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما