بازدید مسئول نهاد نماینده ولی فقیه و جمعی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی


   به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مسئول نهاد نماینده ولی فقیه و تعدادی چند از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بازدید بعمل آوردند و سپس در جلسه مشترک که با حضور ریاست محترم پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی و مدیران پژوهشکده ها برگزار شد شرکت کردند

   در ابتدای جلسه، حجه الاسلام والمسلمین، استاد لک زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن خیرمقدم به میهمانان و تبریک ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، آرزوی سفرعلمی پربرکت نمودند. ایشان در ادامه بیان داشتند پژوهشگاه از جمله مراکز وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی است. دفتر تبلیغات اسلامی تنها مرکز حوزوی است که به فرمان حضرت امام ره تأسیس شد و الان اعضای محترم هیأت امنا و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی با حکم مقام معظم رهبری منصوب هستند. ایشان در ادامه اشاره داشتند دانشگاه باقرالعلوم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دو بال آموزشی و پژوهشی دفترتبلیغات اسلامی هستند. پژوهشگاه در جاهایی حضور دارد که دارای حوزه علمیه قوی باشد بر این اساس، در قم 10 پژوهشکده و 2 مرکز ، و پژوهشکده اسلام تمدنی در مشهد مقدس و پژوهشکده الهیات و خانواده در اصفهان مستقر می باشند.

                                                                                                                     

حجه الاسلام والمسلمین استاد لک زایی ضمن اشاره به ظرفیت بسیار خوب پژوهشگاه در حوزه نشریات و همچنین کتابخوان همراه پژوهان، گفتند پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن از جمله پژوهشکده های مهم درحوزه قرآن پژوهی در سطح دنیا است که فعالیت های بسیار مهمی در حوزه قرآن انجام داده است یکی از آن اقدامات، تهیه بزرگترین دائره المعارف قرآن در جهان است و تنها دائره المعارفی است که توسط مسلمانان نگاشته شده است که 19 مجلد آن تاکنون به چاپ رسیده است. در این حوزه یک زیرساختی برای علوم انسانی اسلامی با رویکرد قرآنی و اسلامی فراهم شده است بر همین اساس تاکنون دانشنامه تخصصی در 16 حوزه آماده و عرضه شده است. در پایان ضمن بیان ضرورت آشنائی و استفاده ازظرفیت های موجود، نسبت به ادامه همکاری ها در سطح پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه فردوسی اعلام آمادگی نمودند .

در ادامه، حجه الاسلام والمسلمین دکتر ایمانی مقدم، مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فردوشی مشهد، ضمن تشکر از ریاست محترم پژوهشگاه و مدیران محترم پژوهشکده ها و مراکز، سفر علمی اساتید را به قم پرثمر و بابرکت شمردند. ایشان در ادامه با اشاره به بیان حضرت علی علیه السلام که فرمودند خیلی چیزهاست که دانستن آن باعث زینت انسان است ولی عمر کفاف یادگیری همه آن علوم را نمی کند لذا باید اهم و مهم کرد. پژوهشگاههای خوب و مهمی در شهر قم هستند که در این فرصت کم، گروه اساتید توانستند از دو یا سه مرکز علمی بازدید داشته باشند از جمله آن، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که دارای ظرفیت علمی و پژوهشی ارزشمند و کارهای فاخری انجام می گیرد. حجه الاسلام والمسلمین دکتر ایمانی مقدم گفتند دانشگاه فردوسی هم در منطقه شرق کشور از مهم ترین دانشگاه و هم دومین دانشگاه پرجمعیت است دارای 814 عضو هیأت علمی و 4 دانشکده و 2 پژوهشکده علوم انسانی است . قطعاً اگر ظرفیت ها با یک تعامل قانون مند و منظم با مراکز دیگر شکل بگیرد اتفاقات علمی و پژوهشی خوبی صورت خواهد گرفت.

                                                                                                          

ایشان بیان داشتند که متأسفانه در دانشگاهها اقبال به علوم انسانی اسلامی خیلی کم است استعدادهای برتر در کنکور سراغ علوم انسانی نمی آیند و جامعه و مدیران هم انتظار و امیدشان به دانشگاه در حل مسئله حوزه علوم انسانی کم شده است. ایشان در پایان اشاره کردند که ما به دنبال این هستیم که بتوانیم از ظرفیت موجود در مراکز علمی و پژوهشی خصوصاً دانشگاه باقرالعلوم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی استفاده کنیم راه حل است که اساتید این مراکز به صورت مستقیم بیایند و از نزدیک از ظرفیت های همدیگر مطلع و در ادامه آن پیشنهادات راهبردی و در قالب قرارداد نسبت به اجرائی نمودن پروژه های مشترک اقدام نمایند.

در ادامه هر یک از اساتید، ضمن ارائه نظرات در جلسه، از مجموعه بخش های مختلف پژوهشگاه به صورت تخصصی بازدید و در کمیسیون های مستقل در پژوهشکده های مرتبط، راه های همکاری و مشارکت مورد بررسی قرار گرفت.

منبع:روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

تاریخ خبر: 1402/11/18 چهارشنبه
تعداد بازدید کل: 103 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 104
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما