اخبار
1399/11/5 يكشنبه
1399/11/5 يكشنبه
1399/11/5 يكشنبه
 • انتشار کتاب «جاودانگی بر پایۀ داده‌های عام عقل»
  در آستانۀ برگزاری همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» در بهمن ماه 1399 اثر «جاودانگی بر پایۀ داده‌های عام عقل» از پروژه های پژوهشکده فلسفه و کلام تالیف حجت¬الاسلام والمسلمین دکتر امیر دیوانی بزودی توسط نشر پژوهشگاه منتشر خواهد شد.
1399/10/29 دوشنبه
 • سیدمرتضی قائل به تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت است
  استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان اینکه سیدمرتضی برخلاف نظر برخی افراد که معتقدند وی تشکیل هر نوع حکومت در عصر غیبت را جور می‌داند، گفت: وی نه تنها معتقد به تشکیل دولت اسلامی در عصر غیبت برای اجرای احکام است، بلکه پذیرش منصب در حکومت جور را هم اگر منجر به کارهای حقی مانند امر به معروف و نهی از منکر شود، جایز و حتی واجب می‌داند.
1399/10/27 شنبه
رویدادها
آثار علمی

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی

یادداشت ها و مقالات

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی
 • کرسی ترویجی «افسانه ابن سبا؛ گزارش
  این کرسی ترویجی با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ذاکری به عنوان ارائه دهنده بحث و حجت الاسلام و المسلمین دکتر یدالله حاجی زاده در جایگاه ناقد، روز یکشنبه بیست و دوم دی ماه ساعت ده صبح در سالن کنفرانس علامه طباطبائی مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد. 
 • کرامت ذاتی تابع سیره عقلاست
  ـ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی امروز میزبان کرسی ترویجی نقد و نظر با موضوع «تبیین جایگاه فقهی کرامت» با حضور استادان حوزه علمیه بود؛ خادمی کوشا در این کرسی بر تعارض کرامت مدنظر عقلا با قرآن تأکید کرد و ایازی، کرامت ذاتی را تابع سیره عقلا می‌دانست.

یادداشت ها و مقالات

معرفی کتاب هفته

اثر حاضر در صدد بیان چالش های استفاده از رفتار معصوم در کشف گزاره اخلاقی است و توجه مخاطب را به دشواری استنباط احکام اخلاقی و لزوم روشمندی آن جلب می کند. بنابراین مخاطب با زاویه ای از تفقه اخلاقی، یعنی دریافت اجتهادی گزاره اخلاقی از منابع دینی آشنا می شود و در کشف نظر دین درباره «خوبی و بدی رفتارها» از سیره معصوم به نگرش تازه ای دست می یابد. این اثر در پی بیان سیره معصومان و یا تبیین اهمیت نقش الگو در تربیت نیست، بلکه به دنبال تبیین چگونگی استنباط حكم اخلاقی از فعل معصوم است. هدف از این تحقیق بالابردن فهم مخاطب و قدرت تحلیل اوست که به جای تبعیت و تأسی از ظاهر رفتار معصوم، معانی و مقصود نهایی رفتار را درک کند و به تأسی واقعی دست یابد. بخش های اصلی کتاب عبارتند از : فصل اول: کلیات فصل دوم: تأسی به عمل معصوم فصل سوم: چالش های استنباط حكم از رفتار فصل چهارم: قواعد فهم عمل معصوم و حل چالش ها ادامه ...
گفتگوهای علمی
گزارش تصویری
پایگاه های اطلاعاتی علمی پژوهشی
ویدئو ها
[Part_Lang] [Part_Search]
[Part_TopMenu] [Part_Banner]
[Part_Adv]
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما