در نشست مشترک پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و جامعه المصطفی تصریح شد پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی از دست‌آوردهای نویدبخش پژوهشگاه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر لک‌زایی ، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، به همراه مدیران و مسئولان این پژوهشگاه، ضمن بازدید از جامعةالمصطفی، با حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این جلسه مشترک که پیش از ظهر 19 اسفند برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین دکترعلی عباسی، رئیس جامعة المصطفی العالمیه، ضمن خوش آمد گویی و تسلیت شهادت امام هادی علیه السلام، جامعة المصطفی  و دفتر تبلیغات اسلامی را از بخش های مهم حوزه به معنای عام دانست  و این دو را از مراکز مهم تاثیرگذار در  حوزه های محتلف به ویژه در آموزش و پژوهش برشمرد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر لک زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به سابقه همکاری گسترده جامعة‌المصطفی و دفتر تبلیغات اسلامی، گزارشی از واحدهای فعال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ارائه نمود و اظهار داشت: در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ده پژوهشکده و دو مرکز راه‌اندازی شده است.
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، راه‌اندازی پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی را از دست‌آوردهای نویدبخش پژوهشگاه برشمرد و اذعان داشت: با ورود پژوهشگران به این پایگاه، ضمن آشنایی با بخش‌های اصطلاح‌نامه، فرهنگ‌نامه و نمایه، متن اسناد موضوعی تحقیق نیز در دسترس محققان قرار می‌گیرد.
قابل ذکر است سابقه پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی به ۲۵ سال قبل برمی‌گردد، که در قالب «واحد اصطلاحنامه علوم اسلامی» مرکز تحقیقات علوم اسلامی با حدود ۱۵ محقق آغاز به کار کرد. این واحد که با هدف «تحقیق، مطالعه و پیاده سازی طرح مدیریت اطلاعات اسلامی در بستر فن آوری های نوین اطلاعاتی» تاسیس شده بود، در سال ۱۳۸۴ بعد از ادغام با بخش اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی، با عنوان جدیدِ «مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی» با توان و حوزه مأموریتی گسترده تر به کار خود ادامه داد، و بالأخره در آبان ماه ۱۳۹۵ با ابلاغ ریاست محترم هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، به پژوهشکده‌ای با عنوان «پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی» ارتقاء یافت، یکی از آثار مهم این پژوهشکده تدوین اصطلاح نامه های علوم مختلف است که اخیرا اصطلاح نامه فقه  با حدود 60 هزار اصطلاح منتشر شده همچنین فرهنگنامه بخشی اعظمی از این مداخل نیز نگارش یافته که در محیط وب با آدرس "https://thesaurus.isca.ac.ir"قابل دسترس است.


 
منبع: تولید محتوای پژوهشکده اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی, حجت الاسلام و المسلمین محمد هادی یعقوب نژاد, حجت الاسلام دکتر علی عباسی, جامعه المصطفی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 220
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما