مدیر گروه برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی پژوهشی خبر داد: کتاب بررسی نص بر دوازده امام (ع) بزودی منتشر خواهد شد. کتاب بررسی نص بر دوازده امام (ع) در پاسخ به شبهه برخی مستشرقان و مخالفان مذهب بزودی توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد. به گزارش پایگاه  اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی )، صالحی امیری مدیر گروه برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی پژوهشی اعلام داشت: در پاسخ به شبهه برخی مستشرقان و مخالفان مذهب که مسئله دوازده امام را ساخته و پرداخته شیعیان می‌دانند، کتاب بررسی نص بر دوازده امام (ع) تألیف حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای مصطفی صادقی، بزودی توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد.

ایشان در ارتباط با این کتاب اظهار داشت: بر اساس روایات بسیاری از رسول‌خدا (ص) و ائمه معصوم، شمار دوازده امام از آغاز اسلام مشخص بود. از سوی دیگر روایاتی در دست است که نشان می‌دهد عموم شیعیان از این نصوص اطلاع نداشتند. حتی ادعاهای امامت برخی فرزندان ائمه نشان از آن دارد که گویا به درستی از امامتِ پدران یا برادران خود آگاه نبودند و از این رو ادعاهایی را طرح می‌کردند. از این رو نویسنده در این کتاب سعی دارد با جمع‌آوری و بررسی روایاتی که درباره شمار و نام و نشان ائمه از زبان پیامبر(ص) نقل شده است از یک سو، و بررسی اخباری که بی‌اطلاعی شیعیان و یاران ائمه از جانشینان ایشان را نشان می‌دهد، راهی برای پاسخ به این تعارض بیابد.
ایشان همچنین بیان داشت: در پاسخ به این شبهه اگر چه عالمان و دانشمندان متعدد پاسخ داده اند  و در رفع و دفع این تعارض کوشیده اند اما با توجه به هجمه ها و طرح شبهات به گونه ها و با ادبیات مختلف، ضرورت تبیین این مهم با قلمی نو و ادبیات روز بیش از پیش نمایان می گردد.
افزون بر آنکه رویکرد اغلب آن آثار حدیثی و کلامی است امّا نوشتۀ حاضر علاوه بر توجه به این دو بُعد، موضوع را با نگاهی تاریخی بررسی می‌کند و بر همین اساس نویسنده محترم ساختار این پژوهش را در سه ساحت کلام، حدیث و تاریخ تنظیم نموده است.
بخش اول به مباحث کلامی و دیدگاه متکلمان در موضوع نص بر ائمه و سیر تاریخی آن می‌پردازد. در بخش حدیث به بررسی منابع و راویان حدیث اثناعشر در دو قسمت عدد و نام دوازده امام توجه نموده است و در بخش تاریخی به بررسی گزارش‌های ظاهراً متعارض با بخش حدیث پرداخته است و در پایان به جمع‌بندی و بیان نظریه‌هایی که به حل تعارض کمک کند خواهد پرداخت.  
منبع: گروه برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی پژوهشی معاونت پژوهشی
کلمات کليدي
گروه برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی پژوهشی, تازه های نشر
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 385
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما