به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی ضرورت توجه به لایه های عمیق تر نیمه شعبان به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام رحیم کارگر عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد ضرورت و توجه به لایه های عمیق تر نیمه شعبان گفتند: نیمه شعبان و بزرگداشت آن، نیاز به تامل و تفکر فراوانی دارد.
واقعیت این است ما با این گونه مسائل به صورت معمولی و ظاهری برخورد می کنیم! باید بدانیم که نیمه شعبان ، فقط بزرگداشت سالیانه برای تولد یک امام غائب نیست! نیمه شعبان یک فرهنگ و راه است ؛ میراث فرهنگی یک جامعه منتظر و حق طلب است که می خواهد آینده را تغیییر دهد و تحولات  بزرگی در آینده ایجاد کند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه گفت: همه تحولات مثبت و سازنده جهانی در پرتو فرهنگ انتظار و فرهنگ مهدویت به دست می آید و ما باید تلاش های خود را معطوف به آن کنیم. برای اینکه بتوانیم اذهان مردم و جهانیان را به سوی این فرهنگ سوق دهیم،  نیازمند این هستیم که برنامه های سالیانه منظم و پیاپی در این زمینه داشته باشیم و نیمه شعبان ها را در این راستا  قرار دهیم. در واقع نیمه شعبان باید فکر و اندیشه و برنامه های ما را درباره همه مسائل زندگی سیاسی و اجتماعی ، ژرف تر و عمیق تر بکند. به عبارت روشن تر نیمه شعبان موعد مناسبی برای تامل و تفکر در مورد همه مسائل اساسی زندگی بشری است که باید تغییرکند و در مسیر درست و اصلاح شده آن قرار گیرد. به همین خاطر ما نیازمند این هستیم که نگاهمان را به نیمه شعبان تغییر دهیم مولفه های اساسی این تغییر نگاه به نیمه شعبان و بزرگداشت آن دارای ابعاد و بخش های مهمی است که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می کنم:
نکته اول: توجه دادن مردم به وابستگی جهان به حجت الهی و خلیفه خداوند است. در واقع نیمه شعبان می خواهد این وابستگی و نیاز جهان را نشان بدهد و تا زمانی که بشر به این حس و احساس تعلق دسترسی پیدا نکند،  متاسفانه مشکلات و چالش های بشر باقی خواهد ماند. نیمه شعبان در ظاهر بزرگداشت ولی خدا است؛ اما در باطن امر می خواهد نشان دهد که بشر بخصوص ما منتظران چقدر نیازمند وجود این شخصیت بزرگ الهی هستیم. چقدر محتاج آمدنش هستیم چقدر محتاج برنامه ها و اصلاحات اساسی این بزرگوار هستیم. در واقع ما باید این نیازمان را به شکل های مختلف ابراز کنیم و نیمه شعبان هم محل ظهور و بروز این نیاز و احتیاج شدید است.
نکته دوم: نیمه شعبان رمز عملیات باطل ستیزی و سر آغاز پویش استکبارستیزی است. باید حتما توجه کنیم نیمه شعبان صرفا یک جشن محلی ساده و جشن کوچه به کوچه و خیابان به خیابان و برگزاری نمایشگاه  کتاب و ...نیست ؛ بلکه در واقع نیمه شعبان سرآغاز مبارزه جدی و عمیق با مستکبران و جبهه باطل است. نیمه شعبان را موعد مبارزه  فرهنگی ، علمی ، اعتقادی، سیاسی با تمامی جریان های باطل روی زمین قرار دهیم. باید بدانیم که آینده از آن ماست و به همین خاطر وقتی عمیق تر به مقوله نیمه شعبان نگاه کنیم،  در واقع نیمه شعبان را سرآغاز زوال و اضمحلال همه جریان های کفر و شرک باطل جهانی می دانیم. در اینجا باید مردم دنیا را از صف مستکبران عالم جدا کنیم و درکنار خودمان قرار دهیم. یعنی همه مردم دنیا را به این باور برسانیم که تنها راه نجات از ظلم ستم و جنگ و نابرابری و ...  پیوستن به جبهه حق بر باطل به رهبری امام زمان (عج) است.
نکته سوم: ما باید نیمه شعبان را کلید ورود به جامعه منتظر و زندگی منتظرانه و حیات طیبه مهدوی قرار دهیم. متاسفانه با اینکه سالیان سال است نیمه شعبان را بزرگ می داریم و جشن می گیریم؛ اما نتوانستیم با آن  زندگی کنیم. نیمه شعبان باید سبک زندگی و فرهنگ نابسامان ما را تغییر دهد؛ فکر اندیشه و بینش ما را تغییر دهد و در مسیر درست آن قرار دهد. مسیر درست زندگی ما در عصر غیبت زندگی منتظرانه و تشکیل جامعه منتظر با همه ابعاد آن است که متاسفانه در این زمینه کوچکترین کاری انجام نداده ایم.  به همین خاطر نیمه شعبان جشن انتظار و جشن زندگی منتظرانه است. باید بتوانیم این زندگی منتظرانه را در خانواده، مدرسه، محل کار، دانشگاه، خیابان و ... نشان دهیم. در دنیا رسم است که مثلا یک روز را بدون ماشین قرار می¬دهند و آن روز با دوچرخه می آیند... ما باید حداقل دهه مهدویت و نیمه شعبان را دوره زندگی منتظرانه قرار دهیم. حد اقل در این ده روز مدارس  و دانشگاه ها و مساجد و مراکز و  سازمان-های فرهنگی ما و ... فقط در ظاهر از امام زمان(عج) حرف نزنند؛ بلکه در عملکرد و گفتارشان واقعا امام زمانی عمل کنند. حداقل در این دهه مهدویت این حس را به جامعه منتقل کنند که در فرهنگ انتظار برخورد درست با ارباب رجوع این است. بانک های ما باید رفتار درست نظام بانکی را در این دوره نشان بدهند. در خیابان رعایت امور شهروندی و رعایت قوانین در این دهه نشان دهیم. ترجیح می دهم دهه مهدویت را دهه انتظار نام بگذاریم و یاد بگیریم که نیمه شعبان در واقع تولد فرهنگ انتظار به رهبری امام زمان است.
نکته چهارم: توجه به غیبت امام زمان و محرومیت مردم از ایشان است. متاسفانه ما به نبود امام زمان و به غیبت امام عادت کرده ایم. شاید در ظاهر امام غائب برای ما زحمت و دردسری ندارد و تکلیف خاصی ایجاد نمی کند. دلخوش هستیم که یک امامی داریم غائب است و ما منتظرش هستیم! در حالی که واقعیت امر چنین نیست و دوران غیبت و محرومیت امام ، بدترین و سخت ترین دوران بشری است. باید توجه کنیم که وظایف و مسئولیت ها در این دوران چند برابر شده است؛ به همین خاطر سعی کنیم به این غیبت عادت نکنیم و بر عکس گریه و ندبه ها و غم ها در این دوران زیاد کنیم. باید در کنار جشن گرفتن ، مقداری هم به بعد محرومیت از امام توجه کنیم و  نیمه شعبان را  پایان این محرومیت ها قرار دهیم و همه دنبال این باشیم که هر نیمه شعبان ما یک قدم به ظهور امام زمان (عج)بیشتر نزدیک شویم. در این راستا برای گسترش فرهنگ انتظار و فرهنگ مهدویت و امام باوری در جامعه جهانی قدم برداریم و سعی نکنیم به غیبت و پنهان زیستی امام عادت کنیم و آن را یک چیز طبیعی بدانیم؛  بلکه باید بدانیم ما در بدترین شرایط قرار داریم و  تنها راه رهایی از آن ، ظهور و قیام امام زمان و  فرج و گشایش امور به دست ایشان است.


 
منبع: تولید محتوای پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
اخبارپژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه, حجت الاسلام رحیم کارگر
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1502
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما