رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی: برای تبیین مهدویت باید از رویکرد استدلالی، تحلیلی و عقلانی بهره گرفت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی توجیه و تبیین مهدویت با رویکرد احساسی و عاطفی را مهمترین آسیب مهدویت دانست و گفت: در کنار شور و عاطفه باید مهدویت را با رویکرد عقلانی، تحلیلی و استدلالی تبیین کنیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، حجت الاسلام الهی نژاد، رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در همایش ملی جریان های انحرافی و مدعیان دروغین مهدویت در دوران معاصر و راهبردهای مواجهه با آنها که در دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: این همایش در ادامه سلسله همایش های نظریه انتظار برگزار می شود. اولین همایش که در سال 1398 برگزار شد، «مهدویت و انتظار در اندیشه آیت الله خامنه ای» بود که بیش از 100 مقاله، 20 نشست و کرسی علمی و 3500 صفحه تولید محتوای این همایش بود. همایش دوم، «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» بود که قریب 100 مقاله و 19 کرسی و نشست علمی و 2800 صفحه تولید محتوا داشتیم. سومین همایش، «مهدویت و انتظار در اندیشه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی» بود.

                                               

وی با اشاره به همایش امروز گفت: هدف از برگزاری این همایش، نگاه علمی و پژوهشی، تحلیلی، علمی و عقلانی به مهدویت و آموزه های آن است. زمانی مهدویت دچار چالش و آسیب شده که تنها با رویکرد احساسی و شور تبیین شده است. مدعیان بیشتر از این منظر سوء استفاده کرده و زمینه انحراف باورمندان مهدویت را فراهم کردند. باید مهدویت را در کنار رویکرد عاطفه و احساس، با رویکرد عقلانی، تحلیلی و علمی مورد تحقیق و پژوهش قرار دهیم.

وی گفت: فرهنگسازی و نهادینه سازی مهدویت در جامعه و میان مردم و منتظران هدف دوم این همایش است. هدف سوم این همایش، بسترسازی ورود اساتید و علما و نخبگان حوزه و دانشگاه به عرصه مهدویت است.

وی اظهار داشت: هدف دیگر این همایش، تحکیم و استواری عقبه تئوریک نظام است. عقبه تئوریک نظام برگرفته از نظریه ولایت فقیه و آن هم برگرفته از نیابت عام است. یعنی به نوعی عقبه تئوریک نظام جمهوری اسلامی، «مهدویت» است.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی برای مهدویت با نگاه کارکردگرایی خیلی اثر داشته است به گونه ای که مهدویت بعد از انقلاب اسلامی رشد فزاینده ای داشته است. بسیاری از سمینارها، پژوهش ها، تالیفات و نیز دروس خارج مهدویت پیش از نهضت امام خمینی (ره) نبوده است.

منبع: خبر
کلمات کليدي
اخبار همایش ها
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 65
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما