به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی نشست هم اندیشی همایش بین‌المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه‌ای (دامت برکاته) برگزار گردید. به گزارش خبرنگار ایسکا: همایش بین‌المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه‌ای (دامت برکاته) که در روز سه شنبه 7 اسفند 1397 در سالن همایش‌های غدیر برگزار شد
به گزارش خبرنگار ایسکا: همایش بین‌المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه‌ای (دامت برکاته)  در روز سه شنبه 7 اسفند 1397 در سالن همایش‌های غدیر برگزار شد
 حجت‌الاسلام دکتر حسین الهی‌نژاد، رئیس پژوهشکدة مهدویت و آینده‌پژوهی و دبیر علمی همایش ضمن خوشامدگویی خدمت میهمانان، حضار، اساتید که در این جلسه هم‌اندیشی پیرامون همایش بین‌المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه‌ای(دامت برکاته) حضور پیدا کردند و تبریک به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)، و ولادت معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) برنامه‌های این جلسه هم‌اندیشی را خدمت حضار ارائه کردند.
دبیر همایش عنوان کرد: برنامه اول، پیرامون امور صورت گرفته و کارهای انجام‌شده‌ی همایش می‌باشد، برنامه دوم: سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر لک‌زایی ریاست محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که ریاست همایش هم بر عهده ایشان می‌باشد. برنامه سوم شنیدن نقطه‌نظرات مدعوین و نمایندگان مراکز و مؤسسات علمی است‌ که در این هم اندیشی شرکت نموده اند، تا با رایزنی و گفتگو در برگزاری همایش بین المللی نظریه انتظار در اندیشه حضرت ایه الله العظمی خامنه ای (دامت برکاته) مشارکت نمایند.
وی خاطرنشان کرد: از جمله فعالیت‌های مهمی که در پژوهشکدة مهدویت صورت گرفته، برگزاری 15 همایش در سال‌های متمادی است که از جمله مهمترین‌ این همایش‌ها، همایش بین‌المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(دامت برکاته) می‌باشد، در گام بعد برگزاری همایش نظریه انتظار در اندیشه حضرت امام خمینی (ره) از دیگر برنامه‌های پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی است که در سال 1399 به یاری خداوند متعال برگزار خواهد شد.
دبیر علمی همایش فرمودند: مقام معظم رهبری در خصوص مهدویت و انتظار نگاه ساختارمند و منسجم داشته و در سخنرانی ها و بیانیه ها و مکتوبات ایشان انسجام خاصی در این خصوص دیده می شود مثلا به عنوان مثال معظم له در یکی از سنخرانی مطالب را این طور بیان فرمودند: ابتدا توحید را در حیات فردی و اجتماعی بیان‌ می‌کنند سپس به بیان قسط و عدل و سپس به حیات طیبه بشر نظر دارند که در نهایت فرمایش ایشان به بیان مهدویت منتهی می‌شود.
وی افزود: کتابهایی نیز در رابطه با فرمایشات مقام معظم رهبری(دامت برکاته) به رشته تحریر درآمده است که گویای توجه ایشان به مباحث مهدویت می‌باشد که نمونه بارز آن کتاب «ما منتظریم» به کوشش جناب آقای حسن ملایی می‌باشد. هدف ما از برگزاری این همایش این است‌که با طرح انتظار و مهدویت در قالب نظریه، نگرش علمی اندیشمندان و فرهیختگان حوزه مهدویت تقویت شده و مهدویت بیشتر در مسیر علمی و استدلالی جهت دهی شود. در پایان مجدداً ازحضور نمایندگان مراکز علمی و اساتید مدعو تشکر و قدردانی کردند. و از سخنرانی رئیس همایش بین المللی نظریه انتظار استفاده می نمائیم

رئیس همایش بعد از تقدیر و تشکر از مدعوین هم اندیشی گفتند:
هدف اصلی ما از برگزاری این همایش در سطح بین‌المللی این است که بحث انتظار آن‌گونه که مقام معظم رهبری(دامت برکاته) که حتی قبل از انقلاب هم به آن توجه ویژه‌ای داشتند، به عنوان فرا نظریه در مورد انتظار قرار بگیرد. یکی از کتاب‌هایی که دیدم، کتاب خوبی است به نام «ما منتظریم» که خود این کتاب هم می‌تواند در اختیار کسانی که می‌خواهند در این زمینه مقالاتی ارائه دهند، قرار بگیرد. ویژگی یک کار راهبردی این است‌که در بحث انتظار با امر راهبردی مواجه شویم و چند مسأله را به کمک آن می‌توانیم برای خودمان مشخص کنیم.
حجت‌الاسلام دکتر لک‌زایی عنوان کرد: یکی بحث وضع مطلوب است که نظریه انتظار ما را هدایت می‌کند که به آن امر مطلوب برسیم. امام(ره) تعبیری دارد مبنی بر اینکه انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است. در بیانیه گام دوم هم مقام معظم رهبری فرمودند: که باید زمینه‌سازی برای طلوع خورشید عظمای ولایت باشد. امر دوم بررسی وضع موجود است که وضع موجود خود را آسیب‌شناسی و بررسی کنیم؛ چه در سطح خُرد (ایران)، چه در سطح متوسط (جهان اسلام) و چه در سطح کلان (جهانی) که باید یک ارزیابی علمی در سطح جهانی داشته باشیم. کسانی که منتظرند، باید خودشان را در یک مقیاس جهانی آماده کنند.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفتند: اگر بخواهیم در سطح علوم اسلامی و انسانی تحول ایجاد کنیم، باید زمینه‌های آن را در خود ایجاد بکنیم.
امر سوم این است‌که نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم و همینطور تهدیدها و فرصت‌های خود را شناسایی کنیم.
امر چهارم حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب است. مثلاً تشکیل جمهوری اسلامی بر پایه ولایت فقیه امری بود که حضرت امام(ره) فرمودند که الآن برای ما مقدور است که به این مهم دست پیدا کنیم. در پیش‌نویس الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت، مورد توجه مقام معظم رهبری(دامت برکاته) قرار گرفت.
حجت‌الاسلام دکتر نجف لک‌زایی عنوان کرد: زمانی که در مورد نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(دامت برکاته) صحبت می‌کنیم، یک سطح راهبردی برای آن در نظر می‌گیریم. رهبر معظم انقلاب در مورد این مطلب که انتظار فرج جزء افضل اعمال است، فرمودند: منظور از این اعمال، از مقوله عمل است. این به این معنی است‌که همین‌که به لوازم عمل در انتظار توجه داریم، خود این انتظار برای ما فرج و گشایش در امور را به دنبال خواهد داشت. امیدواریم که خداوند توفیق دهد این اتفاق به وقوع بپیوندد.


منبع: تولید محتوای پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
اخبارپژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 187
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما