به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام شد: هم اندیشی تحلیل تجربه و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در حوزۀ تفسیر و ترجمۀ قرآن « هم اندیشی تحلیل تجربه و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در حوزۀ تفسیر و ترجمۀ قرآن و‌راه کارهای دستیابی به چشم انداز ترسیم شده در بیانیّۀ گام دوم انقلاب » (چهارشنبه 13 آذر 1398 ساعت 10 تا 12 تالار امام مهدی(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی) دبیر علمی هم اندیشی حجت الاسلام والمسلمین آقای عیسی عیسی زاده گزارش مختصری را دربارۀ هم اندیشی به شرح ذیل ارائه نمودند :
1. حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمود طیب حسینی :
انقلاب اسلامی تأثیر شگرفی بر حوزۀ تفسیر و ترجمه داشته است، جایی که بعداز انقلاب 150 ترجمه تولید شده است. 
در موضوع تفسیر هم تفاسیر میان رشته ای علوم، حکومت، علوم انسانی تا جایی که حدود 50 پژوهشکده و مرکز پژوهشی در حوزه قرآن فعال می باشند. در بعضی از پژوهشگاه¬ها حدود 400 کتاب در موضوع قرآن تدوین شده و  حدود 8000 هزار مقاله قرآنی و نزدیک به 10000 پایان نامه قرآنی نگارش شده است و این ها جدای از شبکه های صدا و سیما در فعالیت های قرآنی است.
در بحث جبران ضعف فعالیت های قرآنی دو خلاء وجود دارد که شامل حرکت بر اساس نیاز روز و پاسخگویی به نیازهای جامعه و حوزه نخبگانی و استفاده بهینه از امکانات بالفعل است.

2. حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمدرضا صفوی :
در باب ترجمه و تفسیر نباید سخت گیرانه برخورد شود و برای تبیین جایگاه ترجمه و تفسیر وظیفه داریم نظریه مرحوم علامه طباطبایی(ره) و حتی نظریات چالشی و انتقادی را بررسی تا ایدۀ تفسیر قرآن به قرآن روشن¬تر گردد.

3. حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمدحسن جواهری :
از مطالب مورد دقت و عنایت اساتید حاضر، تأکید بر تعریف سازوکارهای ترجمه و تفسیر و حرکت به سوی ترجمه اقتباس است و یا ایجاد ترجمه رسانه ای و نیز ترجمه کودکان و نوجوانان با اینکه تاکنون قدم هایی برداشته شده است ولی جای کار فراوان دارد.

4. حجت الاسلام والمسلمین آقای سعید بهمنی :
از سال های 1346 تا سال 1367 پایان نامه های قرآنی در ایران زیر 10 مورد و از سال 1368 تا 1371 بالای 10 مورد و از سال 1372 تا سال 1384 بالای 100 مورد وجود داشت.
با عنایت به اینکه اطلاعات کمّی قرآن پژوهی در کشور به دقت ضبط نشده است، ضرورت دارد تا این کار مهم انجام گیرد و همچنین برای ارزیابی کیفی آثار قرآنی نیاز به ساز وکارهای لازم می باشد. 
با توجه به بیانیّۀ گام دوم، بازخوانی آثار پژوهشی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن ضرورت می نماید تا افق آیندۀ بهتر ترسیم گردد.

5. حجت الاسلام والمسلمین آقای علی مدبّر(اسلامی) :
پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی با انتشار 40 تفسیر موضوعی، با 14000 صفحه، در دایره‌المعارف با 9 عنوان در 19000 صفحه، در فرهنگ نامه ها با 4 عنوان و 50 جلد در 24000 صفحه و در باب علوم قرآن 20 عنوان با 25 جلد حدود 3000 صفحه تولید محتوا داشته است. مواردی هم چون تفسیر کودکان، مفردات کلمات قرآن، تحول در زمینه ترجمه و تفسیر قرآن انجام شد ولی آنچه نیاز مبرم به آن داریم نظریه پردازی است که باید اقدام گردد.

6. فاضل ارجمند آقای سید علی سادات فخر : 
از جمله آسیب ها در حوزۀ پژوهش های قرآنی، نخبه گرایی و مدرک گرایی به جای جوابگویی به جامعه هست و چند عمده تولیدات کلان پروژه های این پژوهشکده آماده سازی زیرساخت های تحقیق و پژوهش برای جامعه بوده است که عمده پایان‌نامه های قرآنی حوزه و دانشگاه ها مراجعه به این مرکز و پرتال این مرکز می باشد ولی نیازسنجی جامعه و تحقیقات هدفمند و مسأله محور از ضروریات افق ترسیم شده بر اساس بیانیه گام دوم برای این مجموعه می باشد.

در پایان دبیر علمی هم اندیشی و مدیر گروه فرهنگ نامه های قرآنی دربارۀ دستاوردهای پژوهش های قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی اظهار داشتند : دفتر تبلیغات اسلامی با تأسیس بزرگ ترین مرکز قرآن پژوهی کشور با عنوان «‌‌پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن» توانسته است جامع ترین زیرساخت قرآنی را با هدف ارتقای فرهنگ قرآن و فراهم ساختن زمینه توسعه پژوهش های قرآنی در کشور را فراهم نماید. آثار تولیدی این مرکز بزرگ توانسته است بیش از 45 مقام افتخارآمیز را به خودش اختصاص دهد و این پژوهشکده با تولید بیش از چندین کلان-پروژه قرآنی بزرگ ترین دایره المعارف قرآن کریم و جامع ترین معجم معنایی قرآن با عنوان فرهنگ قرآن را به دنیای اسلام ارائه نموده است و نسخه نرم افزاری بیش از ده ها فرهنگ نامه و دانش نامه تخصصی را تولید نماید. در عرصه فضای مجازی نیز بزرگ ترین پرتال پژوهشی در حوزه علوم و معارف قرآن را نیز برای علاقه مندان ایجاد نموده است.

 

 
منبع: مرکز همکاری های علمی و بین الملل
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن, همایش بیانیه گام دوم انقلاب
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 135
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما