دکتر حسین مرادی؛ : توجه به قرآن و روایات در پروژه‌های پژوهشکده اخلاق و معنویت : یکی از اهداف مهم دفتر تبلیغات و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تبیین و تدوین عقاید و اندیشه‌های دینی و گسترش فرهنگ و آموزه‌های اسلامی و معارف قرآن کریم است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، یکی از اهداف مهم دفتر تبلیغات و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تبیین و تدوین عقاید و اندیشه‌های دینی و گسترش فرهنگ و آموزه‌های اسلامی و معارف قرآن کریم است. پژوهشکده اخلاق و معنویت نیز در راستای تحقق این اهداف والا، پروژههای متعددی با موضوعات اخلاقی و تربیتی در دست اجرا دارد که محققان برخی از این پروژهها با رویکرد قرآنی و روایی به تحقیق و پژوهش در موضوعات گوناگون میپردازند.

آن‌چه در زیر می‌خوانید، حاصل گفت‌وگو با دکتر مرادی، رئیس ادارۀ امور پژوهشی پژوهشکده اخلاق و معنویت دربارۀ تعدادی از آثار پژوهشکده است که رویکردی قرآنی و روایی دارند:


                                                                           

*** لطفاً به طور اجمال، تاریخچۀ تأسیس پژوهشکده اخلاق و معنویت را بیان کنید.

 • این پژوهشکده از سال 1382 با عنوان گروه «اخلاق و تربیت» فعالیتش را آغاز کرد و در سال 1386 با ظرفیت دو گروه پژوهشی و نام «مرکز اخلاق و تربیت» به فعالیت‌های خود ادامه داد و ابتدای سال 96 با تصویب و پیوستن گروه اسلام و مطالعات معنویت، این پژوهشکده دور جدید فعالیت خود را آغاز کرد.

*** پژوهشکده اخلاق و معنویت به دنبال تحقق چه اهدافی است؟

 •  بدون شک، یکی از مهم‏ترین رسالت‏های تبلیغی حوزه علمیه قم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تعمیق و گسترش آموزه‏های اصیل اخلاق و تربیت اسلامی در جامعه است. اهتمام به تولید تفکر اخلاقی بر اساس مبانی اسلامی، استخراج نظام اخلاقی ـ تربیتی اسلام، استخراج نظام مسائل نظری و چالش‌ها و معضلات عینی جامعه ایران معاصر در حوزه اخلاق، تربیت و معنویت و تهیه پاسخ‏های متقن برای پرسش‏های نوپدید در حوزه اخلاق، تربیت و معنویت، اهدافی است که پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت در جهت رسیدن به آن‌ها تشکیل شده و در حال حاضر نیز به فعالیت خود ادامه میدهد.

*** آیا رویکرد آثار تولیدشده در این پژوهشکده مُلهِم از مبانی علوم انسانی- اسلامی است یا مبانی غربی و سکولار؟

 • البته بیشتر تمرکز و رویکرد این پژوهشکده، تحقیق و پژوهش در حوزه اخلاق، تربیت و معنویت بر اساس مبانی علوم انسانی اسلامی است، اما گاهی نیز در منابع تحقیقاتی و ارجاع در زمینه علوم انسانی، از کتب غربی و مطالب ارزشمند برخی از نویسندگان خارجی نیز استفاده میشود.

*** آیا پژوهشکده اخلاق و معنویت پروژهها یا آثار چاپشده با رویکرد قرآنی و روایی دارد؟

 • بله. قطعاً. علاوه بر آثار پژوهشی سالهای گذشته، در سال جاری نیز تعدادی از پروژه تحقیقی این مرکز با رویکرد قرآنی، دینی یا روایی است؛ برخی از آنها چاپ شده و برخی نیز در دست اجراست که عبارتند از:
 • الگوی انتقال مضامین اخلاقی قرآن به کودکان پیشدبستانی؛ حجتالاسلام دکتر حسن بوسلیکی؛ (با رویکرد قرآنی)؛
 • صداقت فرزندان در کشاکش خانواده و رسانه؛ حجت‌الاسلام دکتر حسن بوسلیکی؛ (قرآنی و روایی)؛
 • طراحی مداخلۀ خودنظمجویی اسلامی برای مدیریت استفاده از فضای مجازی؛ دکتر حمید رفیعیهنر (رویکرد دینی و روایی)؛
 •  انگیزهها و کارکردهای ازدواج؛ حجتالاسلام کاظم دلیری (رویکرد قرآنی و روایی با روش اجتهادی)؛
 • درآمدی بر مدلهای رشد معنوی در قرآن؛ حجتالاسلام دکتر محمدجواد رودگر (رویکرد قرآنی)؛
 • تبیین ضعف اخلاقی در دو رویکرد افلاطونی و ارسطویی با تأکید بر آموزههای اخلاقی قرآن کریم؛ حجتالاسلام دکتر مهدی علیزاده؛ (رویکرد قرآنی)؛
 • مدیریت و اخلاق؛ کاربست هنجارهای اخلاقی در مدیریت کسب و کار با رویکرد اسلامی؛ حجتالاسلام دکتر محمدتقی اسلامی (رویکرد قرآنی و روایی)؛
 • و ... .

*** آیا خروجی فعالیتهای پژوهشکده صرفاً چاپ آثار در حوزههای یادشده است یا در سطح رسانه و فضای مجازی نیز فعالیت دارد؟

این پژوهشکده در فضای مجازی و حتی رسانه ملی نیز فعالیت دارد که از آن جمله میتوان به ساخت حدود 14 تیزر و کلیپ با موضوع «اخلاق و تربیت در قرآن» اشاره کرد که دکتر حسن بوسلیکی؛ مدیر گروه تربیت این پژوهشکده، ارائه کرده و از رسانه ملی پخش شده است. همچنین دکتر احمد شاکرنژاد؛ رئیس پژوهشکده، تعداد 48 کلیپ با موضوع «نقد معنویتهای نوظهور» در اینستاگرام و فضای مجازی منتشر کرده است.

منبع: پژوهشکده اخلاق و معنویت
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 53
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما