پژوهشکده اخلاق و معنویت برگزار کرد: میراث متغیر ابن تیمیه/Ibn taymiyyas changing legacy  پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): نشست تخصصی انگلیسی «میراث متغییر ابن تیمیه»، روز دوشنبه 27 خرداد 98، در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.  به گزارش خبرنگار ایسکا: گروه اسلام و مطالعات معنویتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت، روز دوشنبه 27 خرداد، مصادف با 17 ژوئن 2019، نشستی تخصصی به زبان انگلیسی و با عنوان Ibn taymiyya's changing legacy (= میراث متغییر ابن تیمیه؛ تحلیل تاریخی) با ارائه «احمت جونز»، فارغ التحصیل دانشگاه ترینیتی دوبلین و پژوهشگر حوزه سلفی گری از کشور ایرلند برگزار کرد.
احمت جونز به شکل نقد از بیرون (با رویکرد تاریخی) به تحلیل و ارزیابی جایگاه ابن تیمیه در پدیده سلفی گری پرداخت و در این نشست نشان داد که دیدگاه‌ها و افراط‌گرایی‌های ابن تیمیه تحت تاثیر شرایط سیاسی و اجتماعی زمان وی بوده است. ضمناً ایشان به بررسی این نکته پرداخت که چگونه جریان‌های سلفی چهارصد سال بعد از ابن تیمیه برای مقاصد مختلف به احیاء آثار وی اقدام کردند و با برداشت‌های متفاوت و سلیقه‌ای دیدگاه‌های وی را از حاشیه به متن آوردند. در پایان نیز احمت جونز به بررسی دیدگاه‌های ابن تیمیه درباره عرفان و معنویت پرداخت و نسبت وی را با تصوف نشان داد. 
این جلسه، دومین نشست تخصصی بود که گروه اسلام و مطالعات معنویتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت به زبان انگلیسی برگزار می کرد و علاقه مندان به مباحث سلفی گری در آن حضور داشتند.

دکتر احمد شاکرنژاد، مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت، دبیر این نشست بود که با حضور جمعی از اندیشمندان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی، از ساعت 11 الی 13 در تالار امام مهدی (عج) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، واقع در خیابان معلم، برگزار گردید.


 
منبع: اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 82
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما