دفتر تبلیغات اسلامی همایش بین المللی برگزار کرد: امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز همایش بین المللی امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز، پنجشنبه 16 اسفند، با قرائت پیام آیت الله مکارم شیرازی و سخنرانی آیت الله جوادی آملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار همایش بین المللی امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز، پنجشنبه 16 اسفند 97 با قرائت پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی و سخنرانی حضرت آیت الله جوادی آملی برگزار شد.
در آغاز این همایش حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن اشاره به فلسفه نام گذاری این همایش، عدالت و معنویت را از نیازهای اساسی جامعه امروز برشمرد و بسیاری از مشکلات جامعه را ناشی از ضعف اخلاق و معنویت دانست. پس از سخنان دکتر واعظی، حضرت آیت الله جوادی آملی به بیان نظرات خود در زمینه عدالت امام علی(ع) پرداخت.
گفتنی است در این همایش در مجموع ۳۰۵ مقاله (شامل ۲۷۰ مقاله فارسی و  ۳۵ مقاله عرب)  ارسال شده که از این تعداد ۳۳ مقاله به عنوان برترین‌ها در روز همایش در چهار نشست و کمیسیون تخصصی مورد ارائه، نقد و بررسی قرار گرفت.
در این همایش بین المللی - که از ساعت 9 صبح تا ساعت 18 ادامه داشت - چهار نشست و کمیسیون حول محورهای چهارگانه برگزار شد که عبارت بودند از:  امام علی (ع) و حکمرانی عادلانه، امام علی (ع) و حقوق انسانی (شامل حقوق بشر از دید امام علی (ع)، حقوق بشردوستانه، حقوق فردی، حقوق شهروندی، حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان)، معنویت علوی و دنیای امروز (شامل ریز موضوعات امام علی (ع) و معنویت عمومی جامعه، معنویت در حکمرانی، رابطه معنویت و عدالت، مدل زیست معنوی امام علی، معنویت علوی در اندیشه عالمان غیرمسلمان و معنویت علوی در ادبیات و عرفان.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی علیزاده، رئیس پژوهشکده اخلاق و معنویت، در کمیسیون معنویت علوی و دنیای امروز، مقاله ای با عنوان «تحلیل سطوح عدالت و مراتب معنویت در حیات فردی و کنش سیاسی امام علی (ع)» ارائه کرده بود که در معرفی آن می توان گفت:
عدالت اجتماعی دارای سطوح متعددی است. متناظر با آن، معنویت نیز از مراتب متعددی برخوردار است. میان عدالت از یک سو و دو عنصر مهم حکمت و معنویت از سوی دیگر، رابطه دیالکتیکی و پایاپایی وجود دارد.
سطوح عدالت اجتماعی بر اساس دو دسته از متغیرهای مؤثر شکل می گیرد. نخست شروط عام سه گانۀ «معرفت»، «انگیزش» و «توانش» و دوم، مؤلفه های اصلی سه گانه «متغیر قدرت»، متغیر سوگیری و جانبداری و «متغیر عامل بازدارنده».
مقاله حاضر در گام نخست به تبیین سطوح عدالت و رابطه آن با حکمت و مراتب معنویت می پردازد و در گام دوم، ظهور تام و کامل سطوح و مراتب متناظر عدالت و معنویت را در الگوی عدالت معنویت بنیاد امیر المومنین علی (ع) ترسیم می کند... .
همایش بین المللی امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز که در سالن همایش های غدیر برگزار شد،  از ساعت 9 صبح تا ساعت 18 ادامه داشت.
 
منبع: تولید محتوای پژوهشکده اخلاق و معنویت اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 104
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما