رییس اداره همکاری های علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تبیین کرد: گزارشی از فعالیت های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در راستای چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران رییس اداره همکاری های علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: ایجاد بهانه ای برای تبیین آرمانها و پاسخگویی به شبهات، حفظ حالت تهاجمی نسبت به جهان سلطه و اجتناب از حالت تدافعی و اهتمام به اقتدار معنایی و محتوایی انقلاب اسلامی از مهمترین اهداف و سیاست های برگزاری برنامه های چهل سالگی انقلاب اسلامی در این پژوهشگاه هستند.
به گزارش خبرگزاری ایسکا، حجت الاسلام والمسلمین جلال الدین  عراقی در نشستی که در حاشیه بازدید طلاب مدرسه علمیه امام خمینی(ره) تهران (تحت اشراف آیت الله صدیقی) از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، به فعالیت های این پژوهشگاه به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد.
وی گفت: این پژوهشگاه قصد دارد با تأکید بر ضرورت انجام مجموعهای از اقدامات علمی توسط پژوهشکدهها و مراکز ذیربط و با تشکیل یک کمیته برنامه ریزی و هماهنگی نسبت به معرفی دستاوردها، توانمندیها و ظرفیتهای کشور و با استفاده از روشها و ابزارهای نوین، کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران را در عرصه جهانی به تصویر بکشد.
رییس اداره همکاری های علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به این که مخاطبان هدف ما در برنامه های چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران مخاطبان غیر ایرانی هستند، گفت: ضرورت توجه به خصوصیات و اولویت های مخاطبین در هر منطقه و هر کشور، مشارکت حداکثری نیروهای همسو در خارج از کشور، ایجاد بهانه ای برای تبیین آرمانها و پاسخگویی به شبهات و بیان دیدگاههای امام راحل و مقام معظم رهبری در موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی برخی از اهداف و سیاست های ما هستند.
وی افزود: بهره گیری از روشهای نوین برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، حفظ حالت تهاجمی نسبت به جهان سلطه و اجتناب از حالت تدافعی، اهتمام به اقتدار معنایی و محتوایی انقلاب اسلامی، اهتمام به گفتگوهای فرهنگی و نخبگانی، بهرهگیری از موج گسترده رسانهای و فضای مجازی، بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی از زبان اقلیت های دینی و مذهبی، اولویت دادن به پروژههای کم هزینه و پرفایده و استفاده از ظرفیت تمام پژوهشکدهها و مراکز علمی ذیربط از دیگر اهداف ما هستند.
حجت الاسلام والمسلمین عراقی بیان کرد: در سه حوزه مباحث نظری و فکری، دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و ابزارهای مورد بهره برداری در این انقلاب برنامه هایی را تدارک دیده ایم.
وی با اشاره به اقداماتی که در حوزه مباحث نظری و فکری انجام شده است، تصریح کرد: اولین فعالیت ما در این حوزه، تألیف جزوه ای آماری و تحلیلی با موضوع «انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی و اسلامی» با بهرهگیری از آمار و اطلاعات موجود شامل رشتههای تأسیس شده، آثار مکتوب و... پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تا پایان مهرماه سال جاری است.
رییس اداره همکاری های علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: از دیگر فعالیت های ما در این حوزه، برگزاری 15 نشست علمی در موضوع «انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی و اسلامی» بر اساس رشتهها و گرایشهای موجود و توصیف و تبیین تحول در هر یک از رشتهها و گرایشها تا پایان آذرماه سال جاری، برگزاری 11 نشست علمی در موضوع «معرفی مفاهیم و گفتمان انقلاب اسلامی» و تهیه متن 100 صفحهای از این موضوع تا پایان مهرماه سال 1397 و برگزاری 14 کرسی تخصصی و ترویجی مرتبط با برنامههای چهلمین سال انقلاب اسلامی بوده است.
وی در حوزه بررسی عملکرد انقلاب اسلامی در حوزههای تخصصی و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران گفت: تهیه یک فیلم مستند  30 دقیقهای درباره «انقلاب اسلامی و انتخابات» بر مبنای مباحث نظری و عملکردی موجود و فیلمهای موجود در آرشیو صدا و سیما تا پایان مهرماه سال جاری، از مهمترین فعالیت های ما در این حوزه بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین عراقی با اشاره به ابزارها و قالب هایی که برای بیان جامع دستاوردهای انقلاب اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: پیش بینی اختصاص یک یا چند شماره از برخی مجلات پژوهشگاه به موضوع «معرفی مفاهیم و گفتمان اصلی انقلاب اسلامی» و «انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی و اسلامی» برای شماره های پاییز و زمستان 1397 و تهیه و ترجمه کتاب جامع «پاسخ به شبهات و پرسشها در مورد انقلاب اسلامی» از مهمترین فعالیت های ما در این عرصه بوده است.

 
منبع: تولید محتوای سایت پژوهشگاه
کلمات کليدي
اخبار سایت پژوهشگاه, حجت الاسلام جلال عراقی, اخبار مرکز همکاری های علمی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 39
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما