با همکاری مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه انجام شد: طرح گفت‌وگوهای مسأله‌محور با موضوع «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی» طرح گفت‌وگوهای مسأله‌محور با موضوع «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی» با همراهی و همکاری شش مجموعه فرهنگی و پژوهشی شکل گرفته و عملیاتی می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، طرح گفت‌وگوهای اقتراحی (درخواستن) با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و اندیشکده فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام کلید خورد.
دکتر محمدرضا بهمنی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه چارچوب مفهومی این گفتگوها با رویکرد تمدنی تدوین شده است، گفت: امروز بیشتر از هر زمانی به یک نقشه راه نیاز داریم تا الگوی کلان حکمرانی دستگاه‌های فرهنگی در فضای مجازی شناسایی شود و همچنین شیوه و مکانیزم ارتباط دستگاه‌های حاکمیتی با یکدیگر تعریف روشنی پیدا کند.
او افزود: در حال حاضر کاملاً روشن شده که اعمال حکمرانی نمی‌تواند در چهاردیواری دستگاه‌های حاکمیتی رقم بخورد؛ چرا که مردم نقش فعال و متفاوتی پیدا کرده‌اند و جامعه مخاطب محور به جامعه کاربر محور فعال تبدیل شده است. همچنین مداخلات سایر کشورها در ایفای نقش دولت و حکومت در قلمرو حکمرانی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی یکدیگر، به پدیده‌ای انکارناپذیر تبدیل شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد بررسی موضوع حکمرانی در حوزه فرهنگ با توجه به تحولات فضای مجازی، نیازمند بررسی و گفت‌وگو در محدوده یک مثلث با اضلاعی از جمله مناسبات حاکمیت‌ها با یکدیگر، مناسبات مردم و حاکمیت با یکدیگر و مناسبات مردم و مردم با یک دیگر است.
او گفت که در گام نخست اجرای هر یک از محورهای گفتگو، مسائل اصلی شناسایی، تبیین و تبدیل به نظام مسائل می‌شود. در گام دوم هر یک از مراکز، گفت‌وگوهای تفصیلی و با رویکرد حل مسئله را دنبال خواهند کرد. در گام سوم نیز به سوی تدوین خروجی‌های مشخص حرکت خواهد شد.
بهمنی با بیان اینکه مبانی و اصول حکمرانی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با توجه به تحولات فضای مجازی و نیز شناسایی کار ویژه‌های درون دستگاهی و میان دستگاهی برای اعمال حکمرانی نوین در این عرصه از جمله خروجی‌های مذکور می‌تواند باشد، تاکید کرد: برای آغاز، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دستور کاری را تهیه کرده است و در چارچوب الگوی سه وجهی مورد اشاره، فهرست اولیه‌ای از مسائل استخراج شده که در نخستین نشست مشترک به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فهرست اولیه این مسائل عبارتند از «محور مناسبات مردم و مردم شامل، هویت‌های چندگانه، شبکه‌ای شدن تعاملات اجتماعی و جایگاه خانواده و حریم خصوصی»، «محور مناسبات مردم و حاکمیت شامل، نقش مردم در تولید، توزیع و مصرف فرهنگی، نظام پایش و ممیزی، مالکیت معنوی آثار و محصولات فرهنگی و کسب و کارهای فرهنگی در فضای مجازی» و «محور مناسبات حاکمیت با حاکمیت شامل، زیرساخت‌های ارتباطی (اینترنت و …) و مسئله فرهنگ و راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی و یا استفاده از فضای مجازی برای تبادل فرهنگی».


 
منبع: مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی
کلمات کليدي
محمدرضا بهمنی, اخبار مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 132
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما