دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: عملکرد بدی در حوزه عواطف اجتماعی داشته‌ایم / برجسته‌سازی ظرفیت‌ها و توان ملی در بیانیه گام دوم حجت‌الاسلام عاملی با اشاره به اهداف بیانیه گام دوم گفت: یکی از اهداف این بیانیه جامعه‌پردازی است که دارای لایه‌های شناختی، ایمانی، احساسی و عاطفی است. ما در حوزه احساسی و عواطف اجتماعی بد عمل کرده‌ایم؛ نگاه مثبت به عواطف اجتماعی در وجود سردار سلیمانی نمود ویژه‌ای داشت، آنجایی که دختران بی‌حجاب را هم دختران و فرزندان ما خطاب می‌کرد که این سخن تأثیر بسزایی در جامعه داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) به نقل از خبرگزاری ایکنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدسعیدرضا عاملی، شامگاه پنجشنبه، ۲۴ بهمن‌ماه، در اختتامیه همایش ملی «بیانیه گام دوم و تمدن نوین اسلامی» در قم با اشاره به بیانیه گام دوم به مثابه نظام راهبردی چهل ساله اظهار کرد: در ارتباط با این بیانیه از شخصیتی الهی، دور اندیش، انقلابی، جهادی و پایدار، یعنی امام خامنه‌ای، صحبت می‌‌کنیم که در این سال‌ها در ادامه رهبری حکیمانه امام راحل ظرفیت‌های زیادی به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی اضافه کردند و این بیانیه یک متن فشرده از اندیشه‌های پیشینی ایشان است.

وی افزود: می‌‌دانید که رؤسای جمهور دنیا در زمان حیاتشان کتاب‌های زیادی در ارتباط آنها نوشته می‌‌شود، ولی ما راجع به امام و رهبری کار علمی و تحلیلی قوی کم داریم، یا در خصوص رهبر معظم انقلاب شاید چیز خاصی نداشته باشیم.
عاملی در ادامه بیان کرد: سؤالی که مطرح است اینکه چرا بیانیه گام دوم انقلاب در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی صادر شد؟ در تحلیل‌های اجتماعی همیشه می‌‌گویند که مسیر تولید فکر و معنا یک سیری دارد و بعد ممکن است مسیر فرسایشی را طی کند که این بیانیه در مرحله اول جلوی فرسایش انقلاب اسلامی را گرفت.
وی با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب در این بیانیه به یک جمع‌بندی از چهل ساله انقلاب دارند، گفت: جمع‌بندی ایشان یک جمع‌بندی آسیب‌گرایانه نبود که این مسأله در اندیشه‌های دیگر کمتر دیده می‌‌شود؛ می‌‌بینید که جامعه ما دچار یک تلخی و ناکامی در نگاه آسیب‌گرا به انقلاب شده است، ولی حضرت آقا توجه‌شان در این بیانیه به یافته‌ها، سرمایه‌ها و داشته‌ها است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: بنیان انقلاب اسلامی بر اسلام، استقلال و آزادی و نه گفتن به مسیر تاریخی سلطه تمدن غرب بود که در این جهت به یافته‌های گسترده‌ای رسیده‌ایم؛ بنابراین نباید پیشرفت را تنها در تکنولوژی و فناوری خلاصه کنیم که البته در همان‌ها هم به پیشرفت‌های گسترده‌ای رسیده‌ایم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تجهیز نیروهای جوان به عنوان نیروهای انقلاب اسلامی و تدوین راهبردهای محوری چهل ساله دوم انقلاب به نوعی چرایی بیانیه گام دوم انقلاب را با تسامح بیان می‌‌کند.
عاملی با اشاره به زیرساخت‌های نظری بیانیه گام دوم انقلاب یادآوری کرد: راهبردهای حاکم بر بیانیه گام دوم، ظرفیت‌شناسی و برجسته‌سازی ظرفیت‌ها و توان ملی است و این که حضرت آقا مخاطب جوان را مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب انتخاب کردند، به معنای مخاطب نبودن حکومت و دولت نیست و منظور از نسل جوان، فکر نو و دارای روحیه جوان است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهداف پیوسته گام اول و دوم تصریح کرد: این اهداف پیوسته اولاً خودسازی است که در دهه اول انقلاب و در دوران دفاع مقدس بیشتر در این مسیر بودیم و امروز نیازمند بازنگری در اخلاق و معنویت و خودسازی هستیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: هدف دوم از گام اول و دوم جامعه‌پردازی است که دارای لایه‌های شناختی، ایمانی، احساسی و عاطفی است که ما در حوزه احساسی و عواطف اجتماعی بد عمل کرده‌ایم؛ این نگاه در وجود سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نمود ویژه‌ای داشت آنجایی که می‌‌گفت: «همین دختران بی حجاب هم دختران و فرزندان ما هستند و آنها را جدای از خودمان نمی‌دانیم» که این سخن تأثیر بسزایی در جامعه داشت.
وی با تأکید بر این که تمدن‌سازی به عنوان هدف پیوسته و مشترک سوم و اصلی گام اول و دوم انقلاب محسوب می‌ شود، گفت: تمدن یک جنبه میراثی دارد و برجستگی‌های دلربای جا گرفته در فضای اجتماعی است که در حوزه مادی از جمله هنر و معنوی قابل تعریف است که به عنوان مثال ائمه معصومین(ع) تمدنی‌ترین عناصر معنوی ما هستند.
عاملی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: هدف نهایی گام دوم رسیدن به تمدن نوین اسلامی و روش راهبردی که ایشان انتخاب کرده‌اند که با روش‌های متداول ریاضی تفاوت دارد، چراکه ایشان بر اساس نگاه به مطلوب، به تدوین راهبردهای هفت گانه اقدام کرده‌اند که همگی آنها دانش بنیان و فرهنگ مبنا است.

وی در پایان بیان کرد: قطعاً نمونه رهبری رهبر معظم انقلاب را در جهان امروز نداریم، ایشان حکیم است؛ یعنی کسی که بد و خوب را تشخیص داده و می‌‌تواند افق آینده را ترسیم کند، بنابراین به این بیانیه باید به عنوان یک متن الهی و تجربه سال‌ها حکمت‌ورزی نگاه کنیم.
منبع: خبرگزاری ایکنا
کلمات کليدي
همایش بیانیه گام دوم انقلاب, اختتامیه همایش بیانیه گام دوم انقلاب, حجت‌الاسلام عاملی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 121
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما