جدیدترین اثر منتشرشدۀ پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت؛ نظریه های کلاسیک شناختی-تحولی در رشد اخلاقی پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): کتاب نظریه های کلاسیک شناختی-تحولی در رشد اخلاقی، چاپ و روانه بازار نشر گردید.. به گزارش خبرنگار ایسکا: به همت پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، کتاب نظریه های کلاسیک شناختی-تحولی در رشد اخلاقی، تالیف حجج‌ اسلام: دکتر حسین دیبا، دکتر حسن بوسلیکی و آقای دکتر حسین مرادی، به تازگی توسط پژوهشگاه غلوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

این کتاب، در سه فصل، به نظریه‌های کلاسیک شناختی-تحولی در رشد اخلاقی می پردازد:
-     در فصل نخست، حجت الاسلام والمسلمین حسین دیبا، پس از مرور کارکردهای مباحث رشد اخلاقی، به طیف‌شناسی نظریه‌های رشد اخلاقی و زمینه این طیف‌بندی پرداخته و نیز مروری بر زمینه‌های درونی و بیرونی رشد اخلاقی دارد.
-    در فصل دوم، دکتر حسن بوسلیکی، پس از ارائه تعریفی از مفاهیم اساسی دیدگاه پیاژه در رشد اخلاقی و نیز ارائه کلیاتی از نظریه رشد شناخت منطقی وی، به افرادی اشاره کرده که پیاژه برای تدوین نظریه‌اش از ایشان تأثیر پذیرفته است. آنگاه مبانی نظری دیدگاه او را بیان نموده و در ادامه، با اشاره‌ای به روش کار پیاژه، نظریه وی را در زمینه رشد اخلاقی (رشد قضاوت اخلاقی) ارائه کرده است. 
-    آقای حسین مرادی نیز در فصل سوم، پس از ارائه تصویری از ارتباط کار کِلبرگ با یافته‌های پیاژه، به روش کار وی (طراحی معماهای اخلاقی) اشاره کرده و سپس مراحل شش‌گانه رشد اخلاقی (استدلال اخلاقی) از منظر کلبرگ را معرفی نموده است. نگارنده همچنین در این بخش، به مباحثی همچون: ویژگی‌های مرحله‌ای‌بودن دیدگاه کلبرگ،  مراحل و زمینه‌های رشد اخلاقی (رشد شناخت منطقی و اتخاذ نقش)، آخرین تغییرات نظام کلبرگی (مبتنی بر تغییر نظام نمره‌گذاری مصاحبه‌ها) و ارزیابی دیدگاه کلبرگ در سه محورِ مبانی، روش و محتوای نظریه پرداخته است.
کتاب  نظریه های کلاسیک شناختی-تحولی در رشد اخلاقی، بیست‌وهشتمین عنوان از آثار مکتوب پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت و ششمین کتاب از آثار گروه تربیتِ این پژوهشکده است که در 488 صفحه و با قطع رقعی چاپ شده و در دسترس علاقه مندان به موضوعات تربیتی قرار دارد.


 
منبع: پژوهشکده اخلاق و معنویت
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت, آثار علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 145
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما