پژوهشکده اخلاق و معنویت کتاب «اخلاق باورمندی و فهم دین» کتاب «اخلاق باورمندی و فهم دین (رویکردی الهیاتی)» اثر محمد عالم زاده نوری و حجت الله آزاد منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کتاب «اخلاق باورمندی و فهم دین (رویکردی الهیاتی)» اثر محمد عالم زاده نوری که در پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 297 صفحه به چاپ رسید.  

اخلاق فهم دین تلاشی برای فهم اصول اخلاقی حاکم بر فرایند فهم دین است که رعایت این اصول در کنار اصول معرفتی حاکم بر منطق فهم، شخصیت دین‌دار را به فهمی دقیق تر و در نتیجه باوری صائب درباره دین خواهد رساند. اخلاق فهم دین به ما نشان می دهد شیوه های اخلاقی یا غیر اخلاقی پذیرش، طرد، حفظ، ترک و تقویت یک اعتقاد دینی چیست.
این کتاب هنجار شناسی باور دینی را در دو لایه عوامل ذهنی معرفتی و عوامل شخصیتی معرفت بررسی کرده است.
اثر حاضر، حلقه واسطه میان اخلاق و دینداری و اخلاق باور است و در آن ضوابط اخلاقی و قواعد ارزشی حاکم بر سهم دین بیان شده است.

ساختار اثر
این اثر در چهار فصل تالیف شده است؛ در فصل اول ضمن پرداختن به دینداری و فضیلت اخلاقی و فضایل معرفتی؛ به اخلاق باور دینی/ اخلاق فهم دین، منطق فهم دین، معرفت شناسی دینی، تمایز اخلاق باور از منطق فهم و معرفت شناسی پرداخته شده است. 
در دومین فصل از کتاب حاضر که با عنوان «تقوای معرفتی؛ ارزش بنیادین» به رشته تحریر در آمده، ضمن بیان تقوای باور/معرفت و تقوای فطری قبل ایمان و تقوای ایمانی، به رابطه تقوا و شناخت/ باور و رابطه به تنهایی و شناخت/ باور پرداخته و به مفاهیم نزدیک به تأثیر آنها بر شناخت/ باور (اعم از خرید از گناه منکر و عدم دانسته ها تعهد و احساس مسئولیت عبودیت و تسلیم) پرداخته است.

«ارزش های معرفتی» به عنوان سومین فصل از این اثر است که در این فصل مباحثی از جمله به پی جویی اصل دین، اهتمام به شناخت دین، انتخاب درست موضوع معرفت، احراز توانایی فهم، به کارگیری ابزار فهم، اکتفا نکردن به ادراکات حسی، تقدم آشنایی با دین بر آشنایی بر شبهه، پرهیز از پیش داوری و سطحی‌نگری، پرهیز از استفاده گمان نامعتبر و پرهیز از عقاید خرافی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
در چهارمین و آخرین فصل از کتاب حاضر که به «ارزش های شخصیتی» می پردازد، توکل معرفتی و درخواست فهم از خدا، اخلاص در معرفت و دغدغه های مومنانه، افزایش دغدغه های مومنانه در جریان فهم، حقیقت جویی، تسلیم و تعهد در فهم ادله نقلی، عشق به معرفت و علم دوستی، ثبات و استقرار بر باور، شجاعت و شهامت فکری، اجتناب از بدبینی معرفتی. 

برشی از اثر
* تقدم آشنایی با دین بر آشنایی بر شبهه
دانسته ها و باورهای پیشین ما در شکل گیری دانسته های امروز و دریافت‌های فردای ما اجمالاً اثرگذارند. انسان به صورت طبیعی به باور اولیه ای که ذهن او را مشغول کرده است؛ تعلق خاطر دارد و به راحتی آن را از دست نمی دهد. باوری که اول بار در وجودمان جای گیرد، بیشترین ثبات و استقلال را دارد و بسیار خوش اقبال تر از واقعی است که می‌خواهد بعدها جایگزین آن شود. دانستن این ویژگی طبیعی ذهنی ما را در آغاز معرفت و باور اول حساس و دقیق می کند. لازمه اخلاق این ویژگی این است که ابتدا به سراغ منابعی برویم که بر اساس حساب احتمالات بیشترین احتمال راستی و درستی را دارد. پس از استفاده از برترین منابع، طبیعت امکان تحقیق بیشتر و اصلاح یا ترمیم باور اول نیز وجود دارد. در این مرحله لازم است با گشودگی ذهنی خود را از تأثیر سحرآمیز و نیرومند واورا اول در امان نگاه داریم. در حدیثی از امام صادق(ع) این توصیه تربیتی بیان شده است: «بَادِرُوا أَوْلاَدَكُمْ بِالْحَدِيثِ قَبْلَ أَنْ يَسْبِقَكُمْ إِلَيْهِمُ اَلْمُرْجِئَةُ» فرزندانتان را در آغاز نوجوانی احادیث اهل بیت(ع) بیاموزید، پیش از آنکه [مرجئه] منحرفان و آنان از شما پیش گیرند.
علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.


 
منبع: اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
http://shop.isca.ac.ir/hikashop-menu-for-brands-listing/product/1009-D8A7D8AED984D8A7D982-D8A8D8A7D988D8B1D985D986D8AFDB8C-D988-D981D987D985-D8AFDB8CD986 کلمات کليدي
معرفی آثار, آثار علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1564
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما