بازدید مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیأت همراه از پژوهشگاه

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا) ـ مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم و هیأت همراه از پژوهشگاه و همچنین پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بازدید نمودند.

پس از ارسال پرونده و مستندات پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و پژوهشکده اسلام تمدنی به دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم جهت رسمیت بخشی؛ دکتر محسن شریفی مدیر دفتر سیاستگذاری و دکتر خلیلی رئیس گروه ایجاد و توسعه واحدهای پژوهشی این دفتر و سرکار خانم زارع کارشناس این گروه به دعوت ریاست پژوهشگاه جهت بازدید از امکانات و ظرفیت های پژوهشگاه و پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در محل این پژوهشکده حضور یافتند.
در این بازدید که روز چهارشنبه انجام شد، رئیس پژوهشگاه، معاون پژوهشی، معاون منابع انسانی و پشتیبانی، رئیس گروه برنامه ریزی و ارزیابی، رئیس اداره کتابخانه ها و اسناد، مدیر اداره همکاری های علمی، رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و مدیران گروه های این پژوهشکده، مدیر اداره فناوری و اطلاعات پژوهشگاه و کارشناسان مربوطه حضور داشتند.
در ابتدای برنامه، دکتر شریفی و هیأت همراه از پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و کتابخانه های این پژوهشکده بازدید کردند. حجت الاسلام دکتر لکزایی ضمن معرفی گروه ها و بخش های مختلف این پژوهشکده، آثار و جوایز و همچنین کتابخانه منبع و مطالعه اعضای هیأت علمی بر این نکته تأکید نمودند که این قانونمندی پژوهشگاه می باشد که به دنبال قرار گرفتن در مسیر صحیح و رسمیت یافتن می باشد، وگرنه این پژوهشکده نزدیک به دو دهه فعالیت پژوهشی داشته و کماکان ادامه دارد و آنچه مهم است اینکه این ظرفیت به تأیید وزارت علوم برسد. ایشان بیان داشت که در این راستا، می توان به ارتقای اعضای هیأت علمی این پژوهشکده و دیگر پژوهشکده ها اشاره نمود که در قالب آئین نامه های وزارت علوم ارتقا رتبه پیدا کردند و پژوهشگاه به شدت بر این قضیه مُصر می باشد و ما از این طریق به دنبال ارتباطات بیشتر با مجموعه های مختلف وزارت علوم می باشیم. ایشان همچنین اشاره داشت که با توجه به نیاز به مقالات علمی پژوهشی برای اعضای گروه جهت رسمیت بخشی، باید برای اعضای گروه دائره المعارف که ماهیت آنها متفاوت است، نگاه دیگری صورت گیرد.
پس از نماز مغرب و عشاء، جلسه رسمی در تالار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با حضور رئیس پژوهشگاه، تمامی معاونان پژوهشگاه، مدیران گروه های پژوهشکده و برخی مدیران ادارات پژوهشگاه جهت استماع نظرات و ارائه گزارش از وضعیت پژوهشکده و همچنین پرونده‌های ارسالی این پژوهشکده و پژوهشکده اسلام تمدنی به وزارت برگزار گردید.
 در ابتدای جلسه دکتر لکزایی به معرفی فعالیت های پژوهشی این پژوهشکده و اعضای حاضر در جلسه و همچنین مدیران گروه های این پژوهشکده پرداخت. ایشان همچنین بر ظرفیت های عظیم پژوهشی این پژوهشکده که در قالب کتب متعدد، دائره المعارف ها، فرهنگنامه و همچنین نرم افزارها بوده است، اشاره نمود. همچنین بر سوابق و تجربه علمی اعضای هیأت علمی و محققان این پژوهشکده اشاره گردید.
در ادامه حجت الاسلام یوسفی مقدم رئیس پژوهشکده نیز ضمن معرفی برخی دستاوردهای پژوهشی این پژوهشکده، بر اهمیت رسمی شدن فعالیت های این پژوهشکده و شناساندن آن به بخش های مختلف علمی کشور تأکید نمود. این مهم از طریق رسمیت یافتن این پژوهشکده تحقق می یابد، اگرچه فعالیت های پژوهشکده کمافی السابق ادامه دارد.
در ادامه آقای صالحی رئیس گروه برنامه ریزی و ارزیابی، به ارائه گزارش از وضعیت پرونده پژوهشکده اسلام تمدنی  و پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن که زمان ارسال پرونده آنها به وزارت علوم به ترتیب مرداد 96 و اسفند 96 انجام شده و همچنین پیگیری های مربوطه اشاره نمود که در این زمینه مقرر گردید خانم زارع کارشناس وزارت که در جلسه حاضر بود، ضمن بررسی دقیق پرونده نتیجه را به پژوهشگاه اعلام نماید.
در ادامه مهندس پهلوانی، به معرفی دستاوردهای فناورانه پژوهشگاه از جمله نرم افزار پژوهان و قابلیت های آن و همچنین معرفی سایت های و پورتال های پژوهشگاه بویژه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پرداخت.
همچنین حجت الاسلام دکتر یعقوب نژاد در این جلسه به معرفی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی به عنوان یکی دیگر از پژوهشکده هایی که ظرفیت رسمیت بخشی را دارد پرداخت. ایشان در ادامه اصطلاحنامه های این پژوهشکده را یکی از مهمترین اقدامات و آثار مهم این پژوهشکده برشمرد.
پس از پایان جلسه، دکتر شریفی به همراه دکتر لکزایی و معاونان از بخش های مختلف پژوهشگاه از جمله نمایشگاه آثار و جوایز طبقه سوم، کتابخانه های مخزن و مطالعه اعضای هیأت علمی، کتابخانه مرکز احیاء و برخی پژوهشکده ها بازدید داشتند.


 
منبع: تولید محتوای گروه برنامه ریزی و ارزیابی معاونت پژوهشی
كلمات كليدي : اخبار

تاریخ خبر: 1397/9/6 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 57 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 58
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما