در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب انجام شد؛

رونمایی از دو اثر پژوهشکدۀ علوم و اندیشۀ سیاسی

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): دو اثر جدید پژوهشکدۀ علوم و اندیشۀ سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، به نام‌های «خوانش سیاسی متون حکمت متعالیه» نوشتۀ دکتر علیرضا صدرا، عضو هیئت علمی دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و «تأملات فلسفۀ سیاسی در ایران معاصر» نوشتۀ دکتر مرتضی یوسفی راد، عضو هیئت علمی پژوهشکدۀ علوم و اندیشۀ سیاسی در غرفۀ مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب رونمایی شد.

علیرضا صدرا، نویسندۀ کتاب «خوانش سیاسی متون حکمت متعالیه» گفت: «این کتاب حاصل هم‌اندیشی اساتید و صاحب‌نظران این حوزه است و در یازده جلسه جمع‌آوری شده است. این کتاب از سه بخش اصلی معرفت‌شناسی، روش‌شناسی و پدیده‌شناسی تشکیل شده است.»

این عضو هیئت علمی دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: «انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران، روند طبیعی در پیش رو دارد و بر اساس حکمت پایه‌گذاری شده است. انقلاب اسلامی ما اولین انقلابی بود که حکمت را وارد حکومت کرد.»

مرتضی یوسفی راد، نویسندۀ کتاب «تأملات فلسفۀ سیاسی در ایران معاصر» گفت: «در این کتاب به فضای حاکم بر ایران معاصر با رویکرد فقهی توجه و به دو بخش کلی آغاز انقلاب مشروطه تا پایان پهلوی اول و اواسط پهلوی دوم تا انقلاب اسلامی تقسیم شده است. این اثر به سه دسته مفاهیم کلیدی زندگی سیاسی پرداخته که عبارت‌اند از عدالت و آزادی، حق و تکلیف و دولت و ملت.»

حجت‌الاسلام نجف لک‌زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با حضور در این مراسم گفت: «مسئلۀ ما در پروژۀ سیاست متعالیه، این است که بتوانیم علوم سیاسی را در ایران توانا کنیم و کاری کنیم که علوم سیاسی ما بتواند به حل معضلات سیاسی جامعۀ ایران در وهلۀ اول کمک کند.»

وی ادامه داد: «در ایران معاصر، اندیشه‌های سیاسی‌ای که بر مبنای اسلام بوده‌اند، تاثیرگذار بوده‌اند. به عنوان مثال مشروطه‌خواهی توسط عالمانی مانند آیت‌الله نائینی و شیخ فضل‌الله نوری بر مبنای اسلام پایه‌گذاری شده. درست است که اختلاف نظرهایی هم وجود داشته، اما هر دو تئوری‌پرداز، عالم مسلمان بوده‌اند.»

لک‌زایی گفت: «نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی، چه علما و چه روشنفکران، از متون و منابع اسلامی استفاده می‌کنند. بر همین اساس می‌گوییم مهم‌ترین نیروی اثرگذار در تحولات سیاسی‌اجتماعی ایران معاصر، نیروی مذهب و فکر مذهبی بوده است. حتی روشنفکری مانند علی شریعتی نیز تأثیرگذار است؛ چون افکار و اندیشه‌هایی را بیان می‌کند که راهکارهای اسلامی دارد. زیرا مردم ایران اکثریت مسلمان هستند و تحت تاثیر تعالیم اسلامی، رفتارهای سیاسی انجام می‌دهند.»

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: «بنابراین اگر ما بخواهیم علوم سیاسی در جامعۀ ایران نقش بهتری را ایفا کند و برای حل مشکلات به درد بخورد، باید آن را از حالت ترجمه‌ای بودن خارج کنیم. اینکه فقط ما مترجم آثار دیگر اندیشمندان در کشورهای دیگر باشیم کافی نیست.»
منبع: مجمع ناشران انقلاب اسلامی
كلمات كليدي : اخبار

تاریخ خبر: 1397/2/15 شنبه
تعداد بازدید کل: 544 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 545
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما