به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب «اعتکاف بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «اعتکاف بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمدصادق یوسفی مقدم و سیدمحسن آل نبی در 93 صفحه روانه بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «اعتکاف بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمدصادق یوسفی مقدم و سیدمحسن آل نبی است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 93 صفحه به چاپ رسید.   

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  

در میان مدخل های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

ساختار اثر

در این کتاب، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، ضمن بیان اهمیت اعتکاف، به مطلوبیت اعتکاف برای زن و مرد پرداخته شده است.

سپس، پیشینه اعتکاف تبیین و اعتکاف در شرایع پیشین و اعتکاف مشرکان بررسی شده است.

در ادامه نیز فلسفه اعتکاف در اسلام برتری رسیدگی به امور مؤمنان بر اعتکاف، نفی ادعای برتری گوشه نشینی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در این میان، آثار اعتکاف در دو دسته فردی (تقوای الهی، آرامش تقویت اخلاص، فرصت اندیشیدن، حسابرسی) و اجتماعی (همنشینی با پارسایان، دعوت عملی به خوبی ها، پیشگیری از عقوبت الهی، و رهایی از معصیت) تشریح شده است.

در ادامه این اثر، پاداش های الهی اعتکاف تبیین شده و در ادامه نیز مستحبات اعتکاف به رشته تحریر درآمده و ضمن بیان کمال اعتکاف، نبایسته های اعتکاف تشریح گردیده است.

مکروهات اعتکاف، اعتکاف در سفر، مکان و زمان اعتکاف، اعتکاف برتر، و آسیب شناسی اعتکاف از دیگر مباحث این اثر است.

برشی از اثر

* اعتکاف در سفر

برخی بر این باورند که اعتکاف مسافر جایز است و برخی آن را مستحب می دانند. بسیاری نیز آن را مکروه دانسته اند. حقیقت آن است که صحت و عدم صحت اعتکاف به صحت و عدم صحت روزه مستحبی در سفر پیوند خورده است و اگر کسی روزه مستحبی را در سفر جایز بداند، اعتکاف را هم جایز می داند و اگر کسی روزه مستحبی را در سفر جایز نداند، اعتکاف را هم جایز نمی داند.

* کمال اعتکاف

معتکف با انجام واجبات و ترک محرمات به ثوواب اعتکاف دست می یابد؛ امام کمال اعتکاف به این است که معتکف سعی کند از مکروهات اجتناب و به مستحبات نیز عمل نماید. سید ابن طاووس حسنی در زمینه کمال اعتکاف مطبی دارد که توجه به آن سودمند است. ایشان می نویسد: «بدان که کمال اعتکاف در این است که عقل، قلب و اعضای معتکف بر انجام عمل صالح و بر محور اراده پاک خدای جلیل متمرکز گردد؛ از آنچه روزه ‌دار از انجامش خودداری می‌کند (تا به کمال روزه دست یابد) معتکف نیز به طور کامل خودداری کند و بیش از آنچه روزه‌دار احتیاط می‌کند، معتکف به احتیاط خود بیفزاید، همواره در روی آوردن به خداوند و ترک غیر خدا بکوشد و بداند که به هر میزان در اعتکاف تمایلی غیر الهی به عقل و دل خود راه دهد یا یکی از اعضای بدن را در غیر طاعت خدا به کار گیرد، به همان میزان از کمال اعتکاف کاسته خواهد شد». بدیهی است هرگونه تمایل یا عمل غیر الهی، در ثواب کمال اعتکاف کاستی پدید می‌آورد.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

منبع:اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : ادره نشر پژوهشگاه

تاریخ خبر: 1402/7/29 شنبه
تعداد بازدید کل: 656 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 657
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما