پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن:

«تعامل با اهل کتاب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)»

کتاب «تعامل با اهل کتاب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمد سحرخوان در 78 صفحه روانه بازار نشر شد.
به گزارش روابط عمومی  پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «تعامل با اهل کتاب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمد سحرخوان است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 78 صفحه به چاپ رسید.  
پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  
در میان مدخل های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. 
بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه های مربوط به تعامل با اهل کتاب در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد. 

ساختار اثر
در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی اسلامی، مطرح و اهمیت تعامل با اهل کتاب تبیین شده است.
نویسنده، در ادامه این اثر، به بیان مبحثی با عنوان «قرآن و اهل کتاب» پرداخته و سپس انواع تعامل با اهل کتاب (امور فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، اجتماعی، احکام شرعی، روابط با اهل کتاب) را مورد بحث و بررسی قرار داده است. 

برشی از اثر
* امور اجتماعی در تعامل با اهل کتاب بر اساس آموزه های کتاب و اهل بیت(ع)
حضور اهل کتاب در کشور اسلامی مستلزم به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های اجتاعی آنان است. بر اساس حق اشتغال، مسکن، روابط اقتصادی و اجتماعی و امنیت جانی و مالی اهل کتاب از حقوقی است که در جامعه اسلامی به رسمیت شناخته می شود. 
پیامبر اکرم(ص) با تسامح و گذشت فراوانی حقوقی اجتماعی اهل کتاب همچون حق آزادی رفت و آمد و اختیار مسکن، حق اشتغال، حق آزادی عقیده و فکر، حق استقلال در احوال شخصیه، حق تعلیم و تعلم، حق روابط اجتماعی با دیگران، حق احترام به شخصیت اجتماعی آنان، حق فرد به عنوان شهروند و حق احساس و نیکی به آنان به رسمیت می شناختند. 
مهم ترین حقوق اجتماعی اهل کتاب عبارتند از: احترام گذاشتن، احسان و نیکی، استقلال در احوال شخصیه، همزیستی مسالمت آمیز، عدالت قضایی، رعایت عدالت، حفظ کرامت، حفظ امنیت، پذیرش هدیه، صلح و مدارا، عفو و گذشت، ظلم نکردن، بهره گیری از متخصصان. 
علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.


 
منبع:اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
عكس هاي مرتبط :
كلمات كليدي : معرفی آثار , آثار علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قران

تاریخ خبر: 1401/8/30 دوشنبه
تعداد بازدید کل: 53 تعداد بازدید امروز: 3
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 54
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما