کتاب «ورزش و تربیت بدنی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

، کتاب «ورزش و تربیت بدنی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حجت الاسلام والمسلمین محمد سحرخوان است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 75 صفحه به چاپ رسید.  

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «ورزش و تربیت بدنی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حجت الاسلام والمسلمین محمد سحرخوان است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 75 صفحه به چاپ رسید.  

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  

در میان مدخل های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه های مربوط به ورزش و تربیت بدنی در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

ساختار اثر

در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم شناسی، تاریخچه و اهمیت اهداف ورزش تبیین شده است.

نویسنده، در ادامه این اثر، فواید ورزش (پرورش روح، طبیعت شناسی، خودسازی، نشاط و شادابی، نظیم و برنامه ریزی) را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

«اقسام ورزش» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا به ورزش های شنا، اسب سواری، شترسواری، تیراندازی، شمشیربازی، کوه نوردی، پیاده روی، وزنه برداری، پرتاب نیزه اشاره شده و به آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) در خصوص ورزش های مذکور اشاره شده است.

نویسنده در این اثر، به «آداب ورزش بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» می پردازد که این آداب عبارتند از: حفظ و تداوم رشته ورزشی، میانه روی در ورزش، و پذیرش قانون مسابقه.

سپس، «اخلاق ورزشکار بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اعم از مبارزه با هوای نفسانی، صداقت و راستی، عفو و گذشت، تواضع و فروتنی، میانه روی و بردباری تبیین شده است.

در پایان این اثر نیز به مباحثی همچون الگوهای ورزشی، ورزش کودکان، مسابقات ورزشی، ورزش های مضر و حرام، ورزش پهلوانی، ورزش پهلوانی و تشیع از نگاه اسلام پرداخته شده است.

برشی از اثر

* پذیرش قانون مسابقه

امام سجاد(ع) می فرماید: «پیامبر اکرم(ص) در مسیر بازگشت از جنگ تبوک در حالی که بر شتری سوار بود، با اسامه که بر شتری به نام "عَضباء" سوار بود، مسابقه داد. عَضباء {از شتر پیامبر(ص)} پیشی گرفت. مردم {تماشاگر فریاد می زدند و} می گفتند: رسول خدا(ص) برنده شد؛ ولی رسول خدا(ص) می فرمود: {این طور نیست؛ بلکه من باختم و} اسامه برنده شد».

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir مراجعه کنند.

منبع:اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

تاریخ خبر: 1401/8/10 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 95 تعداد بازدید امروز: 3
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 96
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما