پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن:

تعامل با نیازمندان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

. از نگاه قرآن و آموزه‌های اهل بیت (ع) زکات، خمس، کفارات، غنایم، قربانی، صدقه و قرض‌الحسنه راه تعامل و حمایت از نیازمندان است که با رعایت آدابی چون معاشرت محبت‌آمیز، رفتار شایسته، پرهیز از منت و اذیت، انفاق از مال مرغوب، رد نکردن درخواست‌ها، تلاش برای محرومیت زدایی، تلاش خیرخواهانه، تشویق به کار و کارآفرینی می‌توان تعامل و ارتباط مطلوب با نیازمندان داشت
  تعامل با نیازمندان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت
نویسنده: 
محمد مهدی فیروزمهر
ناشر: 
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
تهیه کننده: 
پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن
زبان: 
فارسی


چکیده  کتاب  تعامل با نیازمندان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع

پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کوشیده است با همت پژوهشگران فرهیخته بهره‌گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل‌بیت علیهم السلام با تدوین فرهنگ‌نامه سبک زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. در میان مدخل‌های این فرهنگ‌نامه، برخی موضوعات از کاربرد فرهنگی ویژه‌ای برخوردار و عموم افراد جامعه به‌طورگسترده با آن سروکار دارند؛ ازاین‌رو به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگ‌نامه، به صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد؛ بر همین اساس در اثر پیشِ روشاخصه‌های مربوط به تعامل با نیازمندان در آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت علیهم السلام می‌شود؛ تهیه این گونه آثار، قدمی باشد در پاسخگویی به دغدغه‌های مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی اسلامی.سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت آن جامعه است، جامعه کنونی زمانی می‌تواند شیوه زندگی خویش را بر اساس هویت اسلامی سامان ببخشد که بتواند حوزه‌های گوناگون زندگی را بر اساس آموزه‌های نورانی اسلام شکل دهد.در اثر حاضر، تلاش شده است آموزه‌های قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) درباره تعامل با نیازمندان مورد بررسی قرار گیرد.

در تدبیر خداوند هیچ موجود جانداری بدون رزق معین نیست و در تأمین نیازهای هر فرد انسانی هیچ غفلتی نشده است. همواره در جامعه افراد و گروه‌هایی هستند که به‌دلیل برخی ناتوانی‌ها نمی‌تو‌انند نیازمندی‌های اساسی خود را تأمین کنند و برای رفع نیاز محتاج دیگران هستند. خداوند عده‌ای را مسؤل تأمین نیازهای عده‌ای دیگر کرده است. در آموزه‌های دینی تعامل با نیازمندان مورد توصیه قرار گرفته و فاصله گرفتن از آنها و راندن ایشان از خود ستم تلقی شده و دوستی با نیازمندان و نزدیک شدن به ایشان راه تقرب به خداوند است. رفع پدیده فقر و تعامل مطلوب با نیازمندان مرهون شناخت عوامل فقر، پیامدهای فقر، شناخت پیامدهای بی‌توجهی به نیازمندان، شناخت راه‌های تعامل با نیازمندان و شناخت آداب تعامل با آنهاست. بی‌عدالتی، گناه توانگران در انجام تکالیف مالی، اسراف، تنبلی، اظهار نیاز و تکدی‌گری و خیانت از مهم‌ترین زمینه‌های فقر و نیاز است. در آموزه‌های قرآن و اهل بیت (ع) پریشانی خرد، فساد اعتقادی و ضعف دینداری، فساد اخلاقی، رنج، حقارت و انزوا، پایین آمدن امید به زندگی، در معرض اتهام قرار گرفتن و دشمنی از مهم‌ترین پیامدهای فقر به حساب آمده است و اختلاف و جنگ داخلی، گرفتار شدن به یاری دشمنان، حرمان از غفران الهی و گرفتار شدن به عذاب در دنیا و آخرت از مهم‌ترین عواقب بی‌توجهی به نیازمندان است. از نگاه قرآن و آموزه‌های اهل بیت (ع) زکات، خمس، کفارات، غنایم، قربانی، صدقه و قرض‌الحسنه راه تعامل و حمایت از نیازمندان است که با رعایت آدابی چون معاشرت محبت‌آمیز، رفتار شایسته، پرهیز از منت و اذیت، انفاق از مال مرغوب، رد نکردن درخواست‌ها، تلاش برای محرومیت زدایی، تلاش خیرخواهانه، تشویق به کار و کارآفرینی می‌توان تعامل و ارتباط مطلوب با نیازمندان داشت.         

 
منبع:اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : معرفی آثار , آثار علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قران , چکیده آثار

تاریخ خبر: 1401/3/16 دوشنبه
تعداد بازدید کل: 250 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 251
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما