پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی؛

مجموعه مطالعات نفس (5): جاودانگی

در اثر پیش‌رو که به قلم محقق ارجمند ذوالفقار ناصری نگارش و تدوین یافته، مبانی و نتایج جاودانگی انسان در قرآن کریم و نیز در نظریه‌های فلسفی بررسی شده است.  نویسنده در این اثر کوشیده است ضمن ارائه جغرافیای مبحث جاودانگی در ادیان الهی و نظریه‌های فلسفی، چندین مقاله مهم در زمینۀ این موضوع را از مجلات علمی منتشر‌شده در دفتر تبلیغات اسلامی حوزۀ علمیه قم را گزینش کرده، تقدیم علاقه‌مندان کند.

کتاب مجموعه مطالعات نفس (5): جاودانگی  با تألیف و تدوین دکتر ذوالفقار ناصری منتشر شد. این کتاب در شمارگان 300 نسخه و در 320  صفحه و به قیمت 700000  ریال از سوی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روانۀ بازار کتاب شده است.

معرفی کتاب مطالعات نفس (ج 5)

کتاب حاضر مجلد نهم از مجموعۀ نه جلدی مطالعات نفس در پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی است که در ذیل همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» و به عنوان یکی از آثار علمی همایش به زیور طبع آراسته می‌گردد. شمار زیادی از مقالات این مجموعه پیش از این در مجلۀ وزین آیین حکمت متعلق به دانشگاه باقرالعلوم (علیه السلام) به چاپ رسیده و مجموعۀ حاضر به صورت مشترک میان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم (علیه السلام) منتشر می‌شود.

 چکیده کتاب مطالعات نفس (جلد پنجم)

مسئله جاودانگی انسان و اعتقاد به تداوم زندگاني انسان در حياتي ديگر، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری بشر در طول تاریخ و جزو باورهاي همه فرهنگ‌ها و اديان پيشين بوده است؛ اما کيفيت آن به شيوه‌هاي مختلفي تصویر شده است. اين ايده در ميان پيروان اديان الهي، در قالب اعتقاد به لزوم پاداش و کيفر اخروي فراگير بوده و متفکران بزرگ نیز دربارۀ کیفیت آن نظریه‌های چندی ارائه داده‌اند. این نظریه‌ها در تقسیمى‌كلى به جاودانگى دنیوى و جاودانگى اخروى قابل تقسیم هستند. در این مجموعه تلاش شده است مقالاتی که به بررسی برخی از این نظریه‌ها پرداخته‌اند، تدوین شوند.

این کتاب که مجلد پنجم از مجموعۀ مطالعات نفس در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی است و به مسئلۀ جاودانگی انسان اختصاص دارد، هشت مقاله در موضوع جاودانگی نفس را از مجلات علمی دفتر تبلیغات اسلامی حوزۀ علمیه قم برگزیده شده است که هرکدام بخشی از مباحث مرتبط با مسئله جاودانگی انسان را پوشش می‌دهد. در این مجموعه که با هدف تجمیع مقالات در زمینۀ جاودانگی نفس گردآمده، تلاش کرده‌ایم مهم‌ترین نظریه‌های متفکران مسلمان دربارۀ جاودانگی را در کنار هم تدوین نماییم.

عناوین این مقالات به ترتیب عبارتند از:

1. «معناشناسی خلود در جهنم بر محور هم‌نشینی»؛

2. «صور جاودانگى»؛

3. «بررسی پیدایی نفس و ارتباط آن با جاودانگی در اندیشۀ ارسطو و ابن‏سینا»؛

4. «خلود نفس بدون بدن»؛

5. «خلود نفس از دیدگاه ابن‌سینا»؛

6. «مبانی و ادله فناناپذیری نفس در اندیشه‌ ملاصدرا»؛

7. «بقای نفس از دیدگاه ملاصدرا»؛

8. «بقای نفس در مکتب خراسان»؛

منبع:اخبار پژوهشکده فلسفه و کلام
كلمات كليدي : معرفی آثار , آثار علمی پژوهشکده فلسفه و کلام

تاریخ خبر: 1400/7/1 پنجشنبه
تعداد بازدید کل: 439 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 440
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما