پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن

کتاب «برهان و جدل در قرآن

برهان و جدل دو صنعت از صنعت های منطقی است که یکی (برهان) ارزش ذاتی دارد و انسان حتی اگر با دیگران در تعامل نباشد، بدان نیاز دارد تا عقاید و اخلاق و رفتارش را براساس آن بسازد و دیگری(جدل) ارزش غیری دارد و انسان را در مقام تعامل با دیگران برای دفاع از خود و ارزش های پذیرفته شده اش مجهز می کند و خصم را خلع سلاح می نماید. قرآن کریم برای پیش برد مقاصد توحیدی و الهی خویش، در کنار صنعت خطابه یا موعظه حسنه برای این دو صنعت تحت عنوان «حکمت» و «جدال احسن» اهمیت زیادی قایل شده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به نقل از  پرتال جامع علوم و معارف قرآن، قرآن کتابی است که فهمیدن و پندآموزی از مقاصد آن برای هر کس به فراخور درک و لیاقتش آسان است؛ کتابی است که مخاطبان خود را به تدبر در آیاتش فراخوانده؛ اما این نکته را گوشزد کرده که تنها خردمندان اند که از مواعظ آن پند پذیرند.(سوره ص، آیه 29) و آنان که اهل دانش اند، از آیات روشن آن بهره مند می شوند. (سوره فصلت، آیه 3)
قرآن چنان است که امیر بیان و سرور مؤمنان(ع) در وصف آن می فرماید: و قرآن را بیاموزید که نیکوترین گفتار است و آن را نیک بفهمید که بهار دلهاست و از نورش شفا خواهید که شفای سینه های بیمار است و آن را نیکو تلاوت کنید که سودمندترین بیان و تذکار است.
در معرفی این کتاب عنوان شده است: برهان و جدل دو صنعت از صنعت های منطقی است که یکی (برهان) ارزش ذاتی دارد و انسان حتی اگر با دیگران در تعامل نباشد، بدان نیاز دارد تا عقاید و اخلاق و رفتارش را براساس آن بسازد و دیگری(جدل) ارزش غیری دارد و انسان را در مقام تعامل با دیگران برای دفاع از خود و ارزش های پذیرفته شده اش مجهز می کند و خصم را خلع سلاح می نماید. قرآن کریم برای پیش برد مقاصد توحیدی و الهی خویش، در کنار صنعت خطابه یا موعظه حسنه برای این دو صنعت تحت عنوان «حکمت» و «جدال احسن» اهمیت زیادی قایل شده است.
کتاب «برهان و جدل در قرآن»  در 164 صفحه از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وارد بازار نشر شده است.

 
منبع:اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : معرفی آثار , آثار علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قران

تاریخ خبر: 1400/3/12 چهارشنبه
تعداد بازدید کل: 345 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 346
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما