پژوهشکده فقه و حقوق

«حق بر توسعه در نظام بین الملل حقوق بشر و آموزه‌های اسلامی»

این کتاب توسط حجت الإسلام والمسلمین مهدی فیروزی در گروه مسائل فقهی و حقوقی پژوهشکده فقه و حقوق تهیه گردیده است. تحولات پرشتاب گفتمان حقوق بشر معاصر طی یک سده اخیر، علاوه بر فراگیرشدن این گفتمان، گسترش مفهومی و هنجاری آن را به نحو فزاینده‌ای موجب شده است؛ به گونه‌ای که قلمرو آن به عرصه‌های جدیدی همچون صلح، توسعه و محیط زیست نیز گسترش پیدا کرده و ظهور نسل جدیدی از حقوق بشر را موجب شده است. تلقی توسعه به عنوان حقی بشری و در نتیجه پیدایش «حق بر توسعه» به عنوان یکی از مصادیق نسل سوم حقوق بشر و ذیل عنوان حقوق همبستگی، در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.  کتاب حاضر این مسئله را در دو بخش مورد بررسی و تحلیل قرار داده است؛ در بخش اول به تحلیل حقوقی و اسلامی حق بر توسعه به مثابه یکی از حقوق بشر پرداخته که در پنج فصل تنظیم شده است، در بخش دوم منابع و ضمانت اجرای حق بر توسعه را در چهار فصل مورد بررسی قرار داده است.
نویسنده: مهدی فیروزی
تهیه: پژوهشکده فقه حقوق
نوبت چاپ: اول، 1399
صفحات: 660
قطع: رقعی، سلفون
قیمت: 1250000 ریال
کد: 623

تحولات پرشتاب گفتمان حقوق بشر معاصر طی یک سده اخیر، علاوه بر فراگيرشدن اين گفتمان، گسترش مفهومی و هنجاری آن را به نحو فزاینده‌ای موجب شده است؛ به گونه‌ای که قلمرو آن به عرصه‌های جديدی همچون صلح، توسعه و محيط زيست نیز گسترش پیدا کرده و ظهور نسل جدیدی از حقوق بشر را موجب شده است. تلقی توسعه به عنوان حقی بشری و در نتیجه پیدایش «حق بر توسعه»، به عنوان یکی از مصادیق نسل سوم حقوق بشر و ذیل عنوان حقوق همبستگی، در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.
نظر به اهمیت حق بر توسعه و آثار فراوانی که می‌تواند بر زندگی افراد و ملت‌ها داشته باشد، پژوهش حاضر عهده‌دار بررسی تطبیقی این حق از حیث مفهوم، مبانی، منابع، ماهیت، محتوا، اهداف، موانع و ضمانت اجرای آن در نظام بین‌الملل حقوق بشر و آموزه‌های اسلامی به‌ویژه فقه امامیه است.

منبع:اداره نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : معرفی آثار , آثار علمی پژوهشکده فقه و حقوق

تاریخ خبر: 1399/12/17 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 134 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 135
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما