رویکرد شناختی پاسخ علمای اهل سنت به مخالفین مهدویت 

باورداشت مهدویت از جمله باورهای مهم و اصیل اسلامی بوده و مورد قبول همه گروه های اسلامی بطور عام و مورد اذعان قاطبه علماء و اندیشمندان اسلامی بطور خاص می باشد. در کنار اعتقادورزی فراگیر مسلمانان و علمای اسلامی نسبت به اندیشه مهدویت، معدود افرادی با وصف اندیشمندی به انکار ، استبعاد و تردید این اندیشه با رویکرد های مختلف پرداخته و اصیل بودن و اسلامی بودن آن را زیر سوال برده اند.
_ عنوان: رویکرد شناختی پاسخ علمای اهل سنت به مخالفین مهدویت
 مؤلف: حجت الاسلام حسین الهی نژاد
ناشر :پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
تاریخ انتشار: تابستان 1398

چکیده کتاب: باورداشت مهدویت از جمله باورهای مهم و اصیل اسلامی بوده و مورد قبول همه گروه های اسلامی بطور عام و مورد اذعان قاطبه علماء و اندیشمندان اسلامی بطور خاص می باشد. در کنار اعتقادورزی فراگیر مسلمانان و علمای اسلامی نسبت به اندیشه مهدویت، معدود افرادی با وصف اندیشمندی به انکار ، استبعاد و تردید این اندیشه با رویکرد های مختلف پرداخته و اصیل بودن و اسلامی بودن آن را زیر سوال برده اند.
رویکرد های نظیر؛ حدیث شناختی، دین شناختی، مذهب شناختی، نماد شناختی، کارکرد شناختی، جامعه شناختی، روان شناختی و... مثلا با رویکرد حدیث شناختی، احادیث مهدویت را ضعیف، متناقض و جعلی تلقی نموده اند و با رویکرد دین شناختی، اندیشه مهدویت را کپی برداری از مجوسیت، یهودیت و مسیحیت دانسته و اتهام وارداتی و غیر اسلامی بودن را نثار آن کرده اند و با رویکرد مذهب شناختی ، انگ فرقه ای و مذهبی بودن به اندیشه مهدویت زده و آن را از اختراعات و جعلیات شیعه تلقی نموده اند. و با رویکرد نماد گرائی، مهدویت و آموزه های مهم آن را نمادین و سمبلیک تصور کرده و اتهام غیر شناختاری و غیر حقیقی بودن را متوجه آن نموده اند. در پاسخ به ایرادات و اتهامات مخالفین ، منکرین و مرددین مهدویت در اهل سنت، قاطبه علمای اهل سنت حرکت و تلاش مضاعفی بخرج داده و با ارائه دلایل و براهین عقلی و نقلی به وحیانی بودن اندیشه مهدویت نظر داده اند و با استناد به احادیث نبوی که توسط صحابه و تابعین در منابع دست اول حدیثی نظیر صحاح، مسانید، سنن، جوامع و اطراف آمده به توجیه اسلامی بودن آن همت گماشته اند. بی شک در کنار همه این مکتوبات و منقولات معتبر، اذعان علما و اندیشمندان اسلامی به صحیح بودن، متواتر بودن و مستفیض بودن روایات مهدویت از یک طرف و اجماعی، اعتقادی و ایمانی بودن باورداشت مهدویت از طرف دیگر دلیل قوی و مستند محکمی است که اتهامات و ایرادات مخالفین مهدویت بی پایه و بی اعتبار است.

 
منبع:
عكس هاي مرتبط :
كلمات كليدي : حجت الاسلام دکتر حسین الهی نژاد , اخبار پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی

تاریخ خبر: 1398/10/17 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 330 تعداد بازدید امروز: 4
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 331
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما