پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی

توجیه باور اخلاقی

پژوهش در حوزۀ ساختار توجیه باور اخلاقی از مبادی تصدیقی علم اخلاق و نظریه‌های اخلاق هنجاری به شمار می‌آید و نوع نظریه‌ای که در این مورد پذیرفته شود، تأثیری اساسی در انتخاب نظریۀ اخلاق هنجاری و شناسایی فضایل و رذایل اخلاقی خواهد داشت.کاربرد مهم این پژوهش، احتراز از جریان‌های شک‌گراست. تردید در آگاهی انسانها به حقایق اخلاقی، سبب پدیدآمدن جریانهای شکگرا گردیده است که این امر میتواند ناهنجاری‌های اخلاقی را در قلمرو عمل، توجیه عقلانی نماید و بستر را برای اباحیگری با پشتوانه عقلانی فراهم آورد. در این کتاب تلاش می‏شود معیاری دفاع‌پذیر برای ساختار توجیه باور اخلاقی طرح شود تا بر مبنای آن بتوان پاسخگوی چنین جریان‌هایی بود و در‌نهایت فهم دقیقی از ارزش‌ها و الزام‌ها ارائه نمود.

عنوان : توجیه باور اخلاقی
مؤلف : بهروز محمدی
تاریخ انتشار: بهار97


فهرست مطالب کتاب
سخنی با خواننده
بخش اول: تحلیل مفاهیم
بخش دوم: چالش‌های پیش‌روی توجیه باور اخلاقی
فصل اول: فقدان عنصر باور اخلاقی
فصل دوم: کاذب‌بودن همه باورهای اخلاقی
فصل سوم: شکاکیت توجیه باور اخلاقی
نتیجه بخش دوم
بخش سوم: نظریه‌‌ها‌‌ی ساختار توجیه باور اخلاقی
فصل اول: مبناگرایی اخلاقی
فصل دوم: انسجام‌‌گرایی اخلاقی
فصل سوم: زمینه‌‌‌‌گرایی در باب توجیه باور اخلاقی
جمع‌‌بندی و نتیجه
کتابنامه
نمایه‌ها


چکیده : بحث دربارۀ توجیه باور اخلاقی یکی از مباحث بنیادین در معرفت‌شناسی اخلاق بوده و نتایج به‏دست‏آمده جزء مبادی تصدیقی اخلاق هنجاری به شمار می‏آید. نوع نظریه‌ای که برای توجیه باور اخلاقی پذیرفته شود، تأثیر بسزایی در پذیرش نوع نظریه‌ی اخلاق هنجاری و همچنین شناسایی فضایل و رذایل اخلاقی خواهد داشت.
در کتاب حاضر به بحث دربارۀ توجیه باور اخلاقی پرداخته می‏شود و هدف اصلی آن پاسخ به شکاکیت در این زمینه و ارائه نظریه‌ای جامع در حوزۀ ساختار توجیه باور اخلاقی است.
با عدم دیدگاهی جامع در حوزۀ توجیه باورهای اخلاقی، ناهنجاری های اخلاقی در قلمرو عمل، توجیه عقلانی شده و بستر برای اباحی گری با پشتوانه عقلانی فراهم می‌آید؛ از‌این‌رو یکی از دلایل اهمیت این پژوهش پاسخ به شکاکیت و جلوگیری از اباحی‏ گری در حوزۀ اخلاقیات است. 
اثبات امکان توجیه باور اخلاقی در درجه اول مبتنی بر رفع چالش¬های پیش¬روی آن یعنی باور به صدق و کذب ناپذیری گزاره های اخلاقی و همچنین نیهیلیسم اخلاقی است.
در کتاب پیش ‏رو، در اولین مرحله به این چالش‏ها پرداخته و استدلال‌های شکاکیت در باب توجیه باورهای اخلاقی تبیین و نقد می ‏شود.
اما حتی اگر بتوانیم این چالش ها را پاسخ گوییم، همچنان مشکل اصلی پیش روی توجیه باور اخلاقی، استدلال‌هایی از قبیل استدلال تسلسل قهقرایی و استدلال فرض‌های شکاکانه است که جانب شکاکیت توجیه باور اخلاقی را تقویت می‌کنند و باید به نحوی به آنها پاسخ گفت. اینجاست که هر یک از نظریه های انسجام‌گرایی، مبناگرایی و زمینه گرایی اخلاقی می توانند به عنوان پاسخ هایی برای متوقف‌ساختن استدلال تسلسل قهقرایی به  شمار آیند.
در این کتاب، به همۀ این پاسخ‏ها توجه می‌شود و سرانجام پس از طرح اشکالات وارد بر انسجام¬گرایی و زمینه¬گرایی اخلاقی، تفسیری شهودگرایانه از مبناگرایی اخلاقی به عنوان موضع مناسب اتخاذ می‏گردد.

منبع:
كلمات كليدي : معرفی آثار , آثار علمی پژوهشکده فلسفه و کلام , حجت الاسلام بهروز محمدی

تاریخ خبر: 1397/7/4 چهارشنبه
تعداد بازدید کل: 273 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 274
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما