رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

همایش «امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» برگزار می شود.

با پیام آیت‌الله مکارم؛ همایش بین‌المللی «امام علی(ع)؛ الگوی عدالت و معنویت برای جهان» برگزار می‌شود همایش بین‌المللی «امام علی(ع)؛ الگوی عدالت و معنویت برای جهان»با پیام آیت‌الله مکارم و سخنرانی آیت‌الله جوادی آملی همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان ۱۶ اسفندماه در قم برگزار می‌شود.
به گزارش ایسکا  حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لکزایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، امروز ۱۱ اسفندماه در نشست خبری همایش بین‌المللی «امام علی(ع)؛ الگوی عدالت و معنویت برای جهان» که در سالن غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد گفت: اجلاسیه امام علی(ع) به مناسبت هزار و چهارصدمین سال شهادت امام علی(ع) به عنوان همایش بین‌المللی از سوی دفتر برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه این همایش به تأیید وزارت علوم رسیده است تصریح کرد: با توجه به ایام شهادت امام که در ماه رمضان است و برای مدعوین خارجی مشکلاتی به دنبال دارد ولادت آن حضرت را برای برپایی همایش در نظر گرفتیم و در نهایت مقرر شد تا همایش در روز ۱۶ اسفند ماه برگزار شود.
لکزایی با اشاره به اهداف این همایش ادامه داد: هدف نخست، شناخت و تبیین علمی و روشمند سیره امام(ع) در دو بعد عدالت و معنویت، هدف دوم ارائه الگوی مناسب به جامعه امروزی به خصوص در موضوعات حکمرانی عادلانه و حقوق انسانی، هدف سوم ارائه راهکار مناسب برای حل تعارضات منطقه‌ای و بین‌المللی مبتنی بر تعالیم اسلامی و سیره امیرالمؤمنین(ع) و هدف چهارم نیز تلاش برای بسط اندیشه های امام علی(ع) در سطح جهانی به شکل کاربردی است.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه در مورد آن حضرت همایشات و نوشته‌های زیادی داریم. لذا تلاش بر آن است تا مباحثی جدید در این همایش بحث شود افزود: از این رو برای این همایش، به بحث عدالت و معنویت می‌پردازیم که در همایشات قبل انجام نشده بود و موضوعی کاربردی برای دنیای امروز است.
لکزایی با اشاره به محورهای همایش تصریح کرد: محور نخست؛ امام علی(ع) و حکمرانی عادلانه با ریزموضوعات؛ عدالت در قوانین، عدالت در حوزه ساختارها، عدالت در حوزه رفتارها و عدالت در حوزه کارگزاران است؛ محور دوم همایش نیز شامل حقوق بشر از دید امام علی، حقوق بشردوستانه، حقوق فردی، حقوق شهروندی، حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان و محور سوم نیز شامل معنویت علوی و دنیای امروز با ریزموضوعات؛ امام علی و معنویت عمومی جامعه، معنویت در حکمرانی، رابطه معنویت و عدالت، مدل زیست معنوی امام علی، معنویت علوی در اندیشه عالمان غیرمسلمان و معنویت علوی در ادبیات و عرفان است.
وی افزود: امام علی(ع) و عدالت اجتماعی محور دیگر همایش با ریز موضوعات آزادی‌های اجتماعی و مدنی، سیره عملی علوی در برابر مخالفان، امام علی و عدالت اقتصادی و عدالت قضائی از منظر علوی است.
لکزایی بیان کرد: بعد از انتشار فراخوان مقالاتی که به دبیرخانه رسید در مجموع ۲۷۰ مقاله فارسی و ۳۵ مقاله عربی است که مجموع آن ۳۰۵ مقاله را تشکیل می‌دهند و از این تعداد، ۳۳ مقاله به عنوان برترین ها در روز همایش در چهار پنل تخصصی مورد ارائه و نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به برنامه‌های روز همایش گفت: برنامه‌ها از ۹ صبح آغاز و در دو نوبت صبح و عصر ادامه می‌یابد و برنامه اصلی در قالب کمیسیون و پنل‌ها انجام می‌شود و در مراسم اختتامیه از سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان استفاده خواهیم کرد و برای افتتاحیه نیز پیام آیت‌الله مکارم شیرازی قرائت خواهد شد و از آیت‌الله جوادی آملی نیز برای سخنرانی دعوت شده که در صورت بهبودی از بیماری اخیر در مراسم حضور خواهند داشت.

لکزایی در پاسخ ایکنا در مورد اینکه عدالت مفهوم عام است آیا به مصادیق هم در مقالات پرداخته می‌شود بیان کرد: عدالت در یک کارگزار اقتصادی با سیاسی و اجتماعی و ... متفاوت است. لذا به صورت تخصصی به مصادیق پرداخته خواهد شد و اهداف به صورت نسبی برآورده می‌شود.
منبع:

14:081397/12/11
تعداد بازدید: 305
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 306
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما