اخبار
1400/9/7 يكشنبه
1400/9/7 يكشنبه
1400/9/7 يكشنبه
1400/9/7 يكشنبه
1400/9/7 يكشنبه
  • سکوت قانون با ولایی شدن حکم امکان‌پذیر است
    حجت‌الاسلام والمسلمین حسنعلی علی‌اکبریان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تاکید کرد: اگر در جامعه امروز ما قانون بخواهد بر همه الزام شود مشروعیت آن به حکم ولایی وابسته است، ولی پدیده سکوت قوانین را به دلایل مختلف شاهدیم.
1400/9/7 يكشنبه
  • دلایل کم‌توجهی منابع فقهی به آیات قرآنی مربوط به تعزیر
    عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار کرد: یکی از علت‌ها درباره اینکه چرا موضوع تعزیر در کتاب‌های فقهی مطرح نشده، این است که مؤلفان معتقد بودند قرآن در موضوع تعزیر آیه و حکمی ندارد. در برخی از منابع نیز استناد محدودی به تعزیر از منظر قرآن شده که یکی از آنها سرائر ابن ادریس است که فقط به یک آیه اشاره شده است.
رویدادها
آثار علمی

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی

یادداشت ها و مقالات

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی

یادداشت ها و مقالات

معرفی کتاب هفته

این مجموعه در پی بیان تأملاتی است در امکان مطالعات دینی در موضوعات تمدنی و ضرورت مطالعات تمدنی در موضوعات دینی، این دو رویکرد، نوعی مواجهه با اندیشه سکولار در عرصه های کلان اجتماعی است تا نگرش تمدنی را در تفسیر ادیان (اعم از اسلام، مسیحیت و یهودیت) توصیه کند و بر قابلیت های ادیان در تدبیر و طراحی تمدن ها تأکید نماید بخش های اصلی این کتاب عبارتند از: 1 .ماهیّتِ تمدّن 2 .ماهیت مطالعاتِ تمدنی 3 .حکمت عملی، حکمت تمدنی 4. الهیاتِ تمدّنی 5. جامعه، فرهنگ و تمدّن در تفکّر و تجربه صوفیان مسلمان 6 .فرهنگ تکثر گرای غربی و چالش های نوپدید آن در زیست و هویت مسلمان شرقی 7 .اسلام و تمدّن در اندیشه حسن حنفی و مالک بن نبی‌ 8 .درآمدی بر الهیات عملی در اندیشه دینیِ مدرن 9 .الهیات و فرهنگ مروری بر تطورات فکری الهی­دانان مسیحی در مطالعات فرهنگی
 
گفتگوهای علمی
گزارش تصویری
پایگاه های اطلاعاتی علمی پژوهشی
ویدئو ها
[Part_Lang] [Part_Search]
[Part_TopMenu] [Part_Banner]
[Part_Tab1] [Part_Tab2]
[Part_Adv]
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما