اولین دوره درس گفتارهای مدرسه آفاق با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می شود؛

«طیف‌بندی حوزه علمیه در نسبت با علوم انسانی»

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): آغاز فعالیت مدرسه آفاق و اولین درس‌گفتار عمومی این مؤسسه با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با عنوان «طیف‌بندی حوزه علمیه در نسبت با علوم انسانی» در زمستان ۹۵ برگزار خواهد شد. این درس‌گفتار از ۳۰ دی ۱۳۹۵ تا ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ادامه خواهد داشت و هر پنج‌شنبه (غیر از ۱۲ اسفند) از ساعت ۱۴ الی اذان مغرب به مدت هفت هفته، پذیرای دانش‌پژوهان محترم خواهد بود.«مدرسه آفاق»
وابسته به مؤسسه علمی فرهنگی آفاق حکمت است که از سه سال پیش به طور غیررسمی و از سال ۹۴ به طور رسمی فعالیت خود را در حوزه‌های پژوهش، آموزش و فعالیت‌های ترویجی تبلیغی آغاز کرده است.

مدرسه آفاق که فعالیت‌های آموزشی مؤسسه را بر عهده دارد، قالب درس‌گفتار را برای برنامه‌های آموزشی خود در نظر گرفته است. درس‌گفتارهای مدرسه آفاق در دو مقیاس برگزار خواهد شد که عبارتند از: درس‌گفتارهای عمومی و درس‌گفتارهای تخصصی.
درس‌گفتارهای عمومی با تعداد دانش‌پژوهان بیشتر و با موضوعات عام و فراگیرتری برگزار خواهد شد و در هر فصل، یک یا دو مورد از این نوع درس‌گفتارها جزو برنامه مدرسه آفاق خواهد بود.
اما درس‌گفتارهای تخصصی با تعداد دانش‌پژوهان محدود و در موضوعات تخصصی دنبال خواهد شد. به عنوان مثال، مدرسه در فصل بهار ۹۶، دو درس‌گفتار تخصصی با عنوان تاریخ فقه و تاریخ فلسفه برگزار خواهد کرد تا تلاشی بسیار ناچیز در راستای فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه مضاعف به تاریخ علوم داشته باشد.

آغاز فعالیت مدرسه آفاق و اولین درس‌گفتار عمومی این مؤسسه با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با عنوان «طیف‌بندی حوزه علمیه در نسبت با علوم انسانی» در زمستان ۹۵ برگزار خواهد شد.
این درس‌گفتار از ۳۰ دی ۱۳۹۵ تا ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ادامه خواهد داشت و هر پنج‌شنبه (غیر از ۱۲ اسفند) از ساعت ۱۴ الی اذان مغرب به مدت هفت هفته، پذیرای دانش‌پژوهان محترم خواهد بود.

در این دوره، به مباحثی همچون علم دینی مبتنی بر حکمت الهی/ اجتهاد تمدن‌ساز/ الگوی حکمی اجتهادی/ واقع‌گرایی انتقادی در علوم انسانی اسلامی/ نظریه ابتناء؛ منطقی برای فهم دین/ از مکتب دینی تا علم دینی/ پارادایم اجتهادی دانش دینی/ رویکرد تهذیبی برای رسیدن به علوم انسانی اسلامی پرداخته خواهد شد.

از جمله اساتید حاضر در دوره نیز می‌توان به حضرات آیات و حجج اسلام علیرضا اعرافی، علی‌اکبر رشاد، عبدالحسین خسروپناه، حمید پارسانیا، اکبر میرسپاه ، مرتضی جوادی آملی و احمد واعظی اشاره کرد.

مخاطب اصلی این برنامه، طلاب محترم هستند اما از دانشجویان علاقه‌مند و دغدغه‌مند نسبت به مسئله علوم انسانی اسلامی نیز ثبت‌نام صورت می‌گیرد.
لازم به ذکر است دانش‌پژوهان محترمی که در این دوره ثبت‌نام کرده و به طور مرتب در هفت هفته شرکت کنند و بیش از دو جلسه غیبت نداشته و مجموعه تأخیرهای آنها نیز کمتر از دو ساعت باشد، امکان شرکت در آزمون پایان دوره را داشته و مشمول دریافت گواهی پایان دوره خواهند شد.
این گواهی‌نامه معتبر به طور مشترک از طرف مؤسسه علمی فرهنگی آفاق حکمت و دانشگاه باقرالعلوم(ع) صادر خواهد شد.

هزینه ثبت‌نام در دوره ۴۵ هزار تومان در نظر گرفته شده و زمانی ثبت‌نام دانش‌پژوهان علاقه‌مند نهایی خواهد شد که بارکدی برای حضور و غیاب از طریق سیستم حضور و غیاب مدرسه آفاق دریافت کنند.  

ضرورت درس‌گفتار

انقلاب اسلامی ایران در فرآیند تغییر و تکامل خود به سوی تمدن نوین اسلامی، به مراحل دولت‌سازی و سپس جامعه‌سازی رسیده است. بی‌شک، طی کردن این مراحل نیازمند دستیابی به دانش اجتماعی بومی در موضوعات مختلف است تا این دانش اجتماعی بومی و تحول‌یافته بتواند ساز و کاری نو برای اداره جامعه پیش‌روی جامعه مسلمان ایرانی قرار دهد.
قابل انکار نیست که دستیابی به علوم انسانی اسلامی یا دانش اجتماعی بومی برآمده از معارف اسلامی،  بر نقش‌آفرینی حوزه و رابطه وثیق و عمیق با این نهاد ریشه‌دار و اصیل متکی خواهد بود. پس ضروری است که نسبت حوزه علمیه با علوم انسانی و نحوه مواجهه با آن، مورد دقت و توجه مستمر قرار گیرد.
هم‌اکنون رویکردهای مختلف و متنوعی در میان اساتید و محققان حوزوی در نسبت با علوم انسانی وجود دارد که آشنایی با این طیف‌بندی و دیدگاه‌ها و نگرش‌ها، از ضروریات اولیه برای طلاب و پژوهشگرانی است که قصد دارند در این مسیر گام بردارند و در زمینه علوم انسانی اسلامی به فعالیت علمی بپردازند. درس‌گفتار حاضر برای همین منظور طراحی و تنظیم شده است.

مسئله اصلی ما

مسئله اصلی این دوره، آشنایی با وجوه اشتراک، اختلاف و تمایز میان دیدگاه‌های مختلف حوزیان در رابطه با علوم انسانی است.
هرچند می‌توان تمامی معتقدان به علوم انسانی اسلامی را در یک جبهه فکری، ذیل انقلاب اسلامی دسته‌بندی کرد؛ اما با وجود اشتراکات مبنایی و ریشه‌ای، اختلافات و تمایزات قابل توجه و تأملی نیز در مقایسه این دیدگاه‌ها به چشم می‌خورد. مطالعه و اندیشیدن درباره این وجوه اختلاف و تمایز، در عین توجه مستمر به وجوه اشتراک که نگرش‌های متنوع حوزوی را در یک جبهه و کنار هم قرار می‌دهد، مسئله اصلی این درس‌گفتار است.

نتایج مورد انتظار
نتایجی که انتظار می‌رود طلاب محترم و دانش‌پژوهان حاضر در دوره در پایان آن کسب کنند عبارتند از:
زمینه‌سازی برای آشنایی طلاب با علوم انسانی و رویکردهای مختلف حوزویان در نسبت با آن؛
شناخت مسائل اصلی، مشترک و مورد وفاق درباره علوم انسانی اسلامی در میان صاحب‌نظران مختلف؛
درک نقاط اختلاف حساس و کلیدی در فرآیند تحول در علوم انسانی؛
توجه به وجه تمایز (مزیت نسبی) رویکردهای مختلف و نقاط قوت و ضعف آنها؛
تقویت بینش تمدنی طلاب و دانش‌پژوهان حاضر در دوره و پیدایش افق‌های جدید علمی؛
 تقویت نگرش راهبردی و مسئله‌محور در شرکت‌کنندگان با تأکید بر مسئله علوم انسانی؛
زمینه‌سازی برای شناسایی نیروهای مستعد و با انگیزه به منظور ادامه دوره.

سرفصل‌های اصلی دوره

سرفصل‌هایی که در این هفت هفته، طی چهارده جلسه ارائه خواهد شد از این قرار است:

 • اجتهاد تمدن‌ساز؛ اجتهاد نوع سوم برای نظام‌سازی و علوم انسانی اسلامی
  آیت‌الله علیرضا اعرافی (مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور و جامعة المصطفی العالمیه)
 • نظریه ابتناء؛ منطقی برای فهم دین و رویکردی برای علوم انسانی اسلامی
  آیت‌الله علی‌اکبر رشاد (مدیریت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حوزه‌های علمیه تهران)
 • تبیین مفهومی دین و علم و رویکرد تهذیبی در علم دینی و علوم انسانی(تبیین نظریه علامه مصباح یزدی)
  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر علی مصباح (عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پِژوهشی امام خمینی (ره) و مدیرمسئول فصلنامه «معرفت فلسفی»)
 • الگوی حکمی اجتهادی؛ روش تحقیقی نوین برای تحول در علوم انسانی
  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه (مدیریت انجمن حکمت و فلسفه ایران)
 • رویکرد واقع‌گرایی انتقادی در علوم انسانی اسلامی با تکیه بر فلسفه اسلامی
  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا (مدیر قطب علوم انسانی و علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه عملیه قم)
 • دستیابی به علم‌دینی مبتنی بر حکمت‌الهی(تبیین نظریه علم دینی علامه جوادی آملی)
  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی(ریاست بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا)
 • علوم انسانی اسلامی مسئله‌محور(تبیین رویکرد پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی)
  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی (مدیریت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم)
 • پارادایم اجتهادی دانش دینی (تبین رویکرد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به علوم انسانی اسلامی)
  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسین بستان (مدیر گروه جامعه‌شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)

در هفته اول و همچنین هفته پایانی، برنامه یک ساعت زودتر آغاز خواهد شد که برنامه افتتاحیه و اختتامیه با سخنرانی مدعوین محترم و مدیر مؤسسه آفاق حکمت برگزار می‌شود.

منبع:موسسه علمی فرهنگی آفاق حکمت

11:371395/10/19
تعداد بازدید: 767
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 • مطالب مرتبط
 • پربازدیدترین مطالب

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما