مرکز فرهنگ و معارف قرآن

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر بهمنی، درباره امامت و عصمت حضرت امام محمّد باقر(ع)

ایسکا(پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی): حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید بهمنی، مدیر گروه علوم قرآنی و عضو هیات علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن درباره امامت و عصمت حضرت امام محمدباقر(ع) توضیح داد.

حجت الاسلام والمسلمین بهمنی مدیر گروه علوم قرآنی بیان کرد: فارغ از نص درباره امامت حضرت امام محمدباقر(ع) و عصمت آن وجود گرامی که مشترک میان همه ی امامان معصوم است، موقعیت تاریخی دوران حیات و امامت حضرت امام باقر(ع) ویژگی هایی دارد که نقش آفرینی ایشان را تا اندازه ای ممتاز ساخته است.

عضو هیات علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: در این دوره به لحاظ وضعیّت سیاسی هیات حاکمه و خیزش های اجتماعی و سیاسی برای حضرت امام باقر(ع) فرصتی فراهم شد تا در گستره قابل توجه به نشر معارف شیعی و اسلام ناب بپردازند، به این دلیل که میراث روایی شاهد انبوه روایات نقل شده از صادقین«امام محمدباقر(ع) و امام جعفر صادق(ع)» است.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: نکته قابل توجه دیگر، راهبرد تقریبی حضرت امام محمدباقر(ع) است. برابر گزارش های تاریخی، آن حضرت حتی به هیات حاکمه نیز با هدف تقویت جامعه اسلامی مشورت می داده است، که ماجرای ضرب سکه با نام مبارک و پیامبر اکرم(ص) نمونه بارز آن است.

حجت الاسلام والمسلمین بهمنی در پایان گفت: همچنین لازم به ذکر است توجه داشته باشیم که وجود گرامی حضرت امام محمدباقر(ع)، یکی از شاهدان واقعه ی جانگداز کربلا است.

 

کد     100

منبع:

12:061394/1/30
تعداد بازدید: 2104
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 2105
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما