در نشست علمی «اربعین شاخص های تمدنی و حکمرانی»:

قرآن و فروپاشی تمدن ها؛

عیسی عیسی زاده از پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن روز دوشنبه 14 مهرماه در نشست علمی «اربعین شاخص های تمدنی و حکمرانی» با موضوع «قرآن و فروپاشی تمدن ها» با دلایل شکل گیری و فروپاشی تمدن ها از منظر قرآن پرداخت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ) عیسی زاده در ابتدای این نشست گفت: «خداوند متعال در قرآن کریم راه کارهای بنا نهادن یک جامعه متمدن و عوامل فروپاشی آنرا معرفی کرده است. بنابراین اگر امت اسلام و جوامع اسلامی دنبال تحقق یک تمدن قرانی هستند باید در این کتاب تمدن ساز تدبرنموده و آن راهکارهای شاخص در تمدن نوین اسلامی را شناسایی کنند. بر اساس سنت لا یتغیر قرآن مجید، سرنوشت هر ملت و جامعه ای مرهون افکار و اندیشه و نوع عملکرد آنان هست.»
وی در ادامه افزود: « به اعتقاد علامه جعفری تمدن عبارت است از برقراری نظم و هماهنگی در روابط انسانهای یک جامعه هست. مراد از تمدن ها در آیات قرآن می تواند به این معنا باشد. مجموعه ای از اجتماعات انسانی در یک فرایند رشد و بالندگی و شکوفایی رسیده و توانسته است جامعه ای قدرتمند و ثروتمند بر پایه سنت ها و مبانی ایجاد بکند.» 
عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن عامل اصلی فروپاشی و دستیابی به تمدن هر قومی خود همان قوم است. رفتار انسانها نقش تعییین کننده ای در سعادت و شقاوت خود او دارد. قرآن با بیان  سرگذشت جوامع مختلف به انسان ها عوامل مهم فروپاشی تمدن ها را موارد ذیل می شمارد: 1- بی تفاوتی و نبود احساس مسئولیت است.جامعه انسانی یک مجموعه به هم تنیده ای است که سرنوشت اعضای آن به هم گره خورده است. بر این اساس هر گناهی و فسادی افراد جامعه انجام بدهند و کسی جلوی آنرا نگیرد، آن جامعه در معرض نابودی و سقوط قرار می گیرد. 2- ناسپاسی نعمت ها؛ آیه 12 سوره نحل علت نابودی قریه ها را ناسپاسی نعمت ها بیان می کند. 3- عامل مهم دیگر که قرآن بیان می دارد برای فروپاشی تمدن؛ اشرافی گری، دنیا زدگی و دنیا طلبی است.

 
منبع:پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : حجت الاسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده , کنگره بین المللی اربعین , اخبار مرکز همکاری های علمی و بی الملل

تاریخ خبر: 1399/7/24 پنجشنبه
تعداد بازدید کل: 28 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 29
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما