کنگره ملی حکمت سیاسی متعالیه


معرفی کنگره

کنگره نخست با عنوان سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه با محور امکان حکمت سیاسی متعالیه در سوم بهمن سال 1387 برگزار شد. این ایده امروزه تا حدود زیادی در مجامع علمی مطرح است و ادبیات تولید شده نشان دهندۀ آن است که نظر نخبگان و علاقه‌مندان حوزه فلسفه سیاسی و اندیشه سیاسی را به خود جلب کرده است. اقبال دانشجویانِ تحصیلات تکمیلی به انجام پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری در زمینه حکمت سیاسی متعالیه ضرورت استمرار این حرکت را به منظور تمهید نظریه‌های سیاسی بر مبنای حکمت سیاسی متعالیه یادآور می‌شود.

در این کنگره به بررسی و نقش حکمت سیاسی متعالیه در تولید ادبیات دانش سیاسی بیشتر تأکید می‌شود. به ویژه در این زمینه توجه به نظریه دولت و مسأله کارآمدی آن و تأثیر حکمت متعالیه در دانش سیاسی مورد توجه است. از این رو ضمن بررسی تأثیرات حکمت سیاسی متعالیه بر نظریه‌های سیاسی، نظریه‌های رقیب نیز بر اساس حکمت سیاسی متعالیه مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهد گرفت. دیگر اهداف کنگره عبارتند از: توان مندسازی مباحث فلسفه سیاسی اسلامی؛ توجه به کارآمدی مباحث فلسفه سیاسی اسلامی؛ تمهید نظریه‌های سیاسی بر اساس حکمت سیاسی متعالیه؛ تأمل در نظریه دولت برآمده و مبتنی بر حکمت سیاسی متعالیه؛ نقد و بررسی ادبیات و نظریه‌های رایج در علوم سیاسی.
امیدواریم دومین کنگره که به منظور اثرگذاری بیشتر بر حوزه دانش سیاسی و به صورت تخصصی برگزار می‌شود، مکمل کنگره نخست و گامی رو به جلو باشد.


محورهای اصلی فراخوان مقاله کنگره

۱. نقد و بررسی نظریه‌های دولت از منظر حکمت سیاسی متعالیه (دولت اخلاقی، دولت مطلقه، دولت فلسفی، دولت فقهی، دولت عرفانی، دولت مدرن، دولت ملی)

۲. کارویژه های دولت از منظر حکمت سیاسی متعالیه (آزادی، امنیت، عدالت، قدرت، قانون، جنگ و صلح، محبت و دوستی، تعلیم و تربیت، حقوق بشر، محیط زیست، پیشرفت، تمدن)

۳. نظریه دولت مطلوب از منظر حکمت سیاسی متعالیه: ظرفیت های حکمت سیاسی متعالیه برای ارائۀ دولت متعالیه (ماهیت دولت، کارویژۀ دولت، غایت دولت)

۴. تجربه حکمرانی در جمهوری اسلامی ایران از منظر حکمت سیاسی متعالی (مردم سالاری دینی، مشروعیت، استقلال)

۵. از فارابی تا فیلسوفان مسلمان معاصر: مقایسه نظریه های دولت از منظر مکاتب فلسفه سیاسی اسلامی (نظریه دولت با رویکرد فلسفۀ سیاسی مشاء، نظریه دولت با رویکرد فلسفۀ سیاسی اشراق، نظریه دولت با رویکرد فلسفۀ سیاسی متعالیه)


پایگاه اطلاع رسانی همایش

آدرس دبیرخانه

آدرس : قم، پردیسان، بلوار دانشگاه، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، طبقه دوم، پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
تلفن : 09385142010


سلسله نشست های برگزار شده ذیل همایش حکمت سیاسی متعالیه

 1. مجموعه درس گفتار فلسفه اجتماعی حکمت متعالیه  16  جلسه
2 مجموعه .درس گفتار تأثیر مبانی نظری در پیشگیری انحرافات از دیدگاه استاد مصباح یزدی ( 5 جلسه)
3.خوانش و شرح کتاب المظاهر الالهیة فی اسرار العلوم الکمالیه  (87 جلسه)
4.فلسفه امنیت از منظر حکمت متعالیه (6 جلسه)
5.بزرگداشت صدرالمتألهین همراه با رونمایی از کتاب سیاست الهیه در حکمت متعالیه ( 8 فایل مستقل)
6.  کرسی های ذیل همایش حکمت سیاسی متعالیه ( 6 کرسی)

7. سلسله نشست های  علمی حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی (24 جلسه)

منبع:کنگره ملی حکمت سیاسی متعالیه
كلمات كليدي : کنگره ملی حکمت سیاسی متعالیه , اخبار پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی

تاریخ خبر: 1400/7/6 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 984 تعداد بازدید امروز: 3
 
امتیاز دهی
 
 

[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 985
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما