پنجشنبه 24 آبان ماه؛

نشست علمی حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی برگزار شد

نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره)» از سلسله نشست های ایام بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) پیش از ظهر پنجشنبه 24 آبان از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

سخنرانان این نشست حجج اسلام والمسلمین احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی، نجف لک زایی استاد فلسفه دانشگاه باقرالعلوم(ع) و رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دکترعلیرضا صدرا استاد فلسفه دانشگاه تهران بودند.

دبیری علمی نشست را نیز دکتر مرتضی یوسفی راد عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برعهده داشت.

علیرضا صدرا بعد از سخنان مقدماتی دبیر علمی در ارتباط با اهمیت و فلسفه این نشست، به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به نسبت فلسفه محض با فلسفه سیاسی در اندیشه علامه طباطبایی(ره) اظهار داشت: بزرگترین برجستگی علامه این است که فیلسوف و متکلم محض نیست بلکه نگاه سیاسی و اجتماعی به مسائل دارد از این رو یک فیلسوف مدنی شناخته می‌ شود.

وی ادامه داد: هر نظریه و بنایی هرچه بنیادی تر و جامع تر و نظام مند تر باشد فرا زمانی تر می‌ شود و به همان میزان که کامل است کارآمد است مثل اتومبیلی که هرچه موتور قوی تر داشته باشد کارآمدی بیشتری دارد که نظریات علامه طباطبایی(ره) از این سنخ است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین واعظی با اشاره به موضوع بحث خود مبنی ادراکات سیاسی و اعتباری در اندیشه علامه طباطبایی(ره) یادآور شد: ایشان در یک دوران شصت هفتاد ساله واقعا فعالیت های بابرکتی انجام دادند و تفسیر المیزان ایشان قطعا فخر شیعه از و بزرگ ترین افتخارات حوزه های علمیه است.

وی افزود: در مورد ادراکات اعتباری کاربست در حوزه فلسفه سیاسی بررسی کنیم یعنی چه بازتابی در مسائل حوزه فلسفه سیاسی دارد، از این رو باید گفت این نظریه اصل ادراکات ابداع ایشان است و تباری در علم اصول دارد و به ویژه استاد ایشان محقق اصفهانی آن را مطرح کرده اند ولی علامه طباطبایی(ره) این بحث را تجدید و احیاء و بسط داده است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین لک زایی به ایراد سخنرانی پرداخت و یادآور شد: موضوع بحث بنده امنیت در فلسفه سیاسی علامه طباطبایی(ره) است چون می دانیم علم سیاست از دولت بحث می کند و فلسفه و کارویژه دولت بحث تأمین امنیت است.

وی افزود: امنیت چیزی است که غیر از دولت نهاد دیگری متصدی آن نیست، وقتی از امنیت صحبت می کنیم مهم ترین رکن در سیاست و دولت است و امنیت امری گرانبار از ارزش های هرجامعه ای است که این واژه در اندیشه سیاسی علامه طباطبایی(ره) به ویژه مسائل حکمی ایشان در تفسیرالمیزان نکات بسیار مهمی را به دست می دهد که در دانش های دیگر هم قابل استفاده است.

در ادامه این نشست تعدادی از حاضران به بیان پرسش ها و سؤالات خود پرداختند و اساتید به تناسب به این سؤالات پاسخ دادند و در پایان نیز جمع بندی نشست از سوی اساتید حاضر و دبیر علمی صورت گرفت.

یادآور می شود، مجمع عالی حکمت اسلامی به مناسبت سالروز عروج ملکوتی حضرت آیت الله علامه طباطبایی بیانیه ای صادر کرد که متن این بیانیه در پایان نشست قرائت شد.

گفتنی است،‌ گزارش تفصیلی این نشست علمی بزودی منتشر می شود.

منبع:خبرگزاری رسا
كلمات كليدي : اخبار

تاریخ خبر: 1397/8/26 شنبه
تعداد بازدید کل: 196 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 197
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما