در نشست علمی اربعین شاخص های تمدنی و حکمرانی:

گستره تاثیر اربعین با رویکردی تمدنی

مصطفی جمالی روز دوشنبه 14 مهرماه در نشست علمی اربعین شاخص های تمدنی و حکمرانی با موضوع «گستره تاثیر اربعین با رویکردی تمدنی» به مهم ترین ویژگی های اربعین پرداخت. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) وی برای تحلیل حادثه کربلا به سه مقدمه پرداخت: مقدمه اول اینکه حادثه اربعین باید ذیل حادثه عاشورا تحلیل شود  و حادثه عاشورا را باید ذیل نقشه عظیم نبی اکرم(ص) برای هدایت کل عالم دید. دوم اینکه عینیت های تمدنی برای پیشبرد یک تمدن نقطه کانونی هستند و در مقدمه سوم گفت: همه انبیای الهی توسل به عاشورا پیداکردند تا امت های خود را هدایت کنند.
وی در پایان به مهم ترین ویژگی های اربعین پرداخت و اظهار داشت: نقطه کانونی عاشورا در تحول روحی است. نقطه عزیمت شکل گیری یک تمدن و امت تحول روحی است. در غرب چنین تجربه و فرایندی اتفاق افتاده است. وقتی قرار است انقلاب صنعتی رخ بدهد قبلش تحول روحی اتفاق می افتد،  اربعین در فرهنگ عمومی یک سبک زندگی جدیدی را به دنیای امروز عرضه می کند و دنیای غرب الگوی هم دهکده جهانی که بر مدار حب نفس است را به جهانیان تحمیل می کند. اربعین یک سبک زندگی جدید، انسان ایثارگر و انسانی که زندگیش را می دهد جهت خدمت به دیگران را عرضه می کند.
 تکثرهای فرهنگی در اربعین رنگ می بازد. روابط اجتماعی را به هم می زند و روحیه جهادی خاصی ایجاد می کند. اربعین در مقابل اسلامی داعشی رخ نمایی می کند. که مقدمه ملک مهدوی(عج) است. اربعین ظرفیتی دارد اولا در تحول روحی، فکری بعد در مقیاس ملی و جهانی. اگر قرار است تقریب مذاهبی صورت بگیرد و جهان اسلام وامت اسلام شکل بگیرد. نقطه کانونی آن اربعین است. فقط با کارهای نظری، بینشی و همایشها کار پیش نمی رود. اربعین این ظرفیت را دارد که جهان اسلام را دور هم جمع کند. 

 
منبع:پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : کنگره بین المللی اربعین , مصطفی جمالی , مرکز همکاری های علمی و بین المللِ

تاریخ خبر: 1399/7/24 پنجشنبه
تعداد بازدید کل: 20 تعداد بازدید امروز: 2
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 21
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما