به همت حوزه ریاست و روابط عمومی پژوهشگاه برگزار گردید:

جلسه دیدار با اصحاب قلم

جلسه اصحاب قلم، با حجت¬الاسلام خدامراد سلیمیان عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده¬پژوهی با معرفی کتاب «آسیب شناسی تسامح در نقل روایات مهدویت با تاکید بر آثار روایی معاصر در روز شنبه 13 دی ماه سال 99 در تالار کوثر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسکا (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) حجت الاسلام سلیمیان بیان کرد: بدون تردید‌، اندک‌ دگرگونی در حروف و کلمات فرمايشات پيشوايان معصوم(ع)، فهم مقصود اصلی ايشان را دچار اختلال خواهد‌ کرد و ما را از رسیدن به معنایی درست و پذيرفته، ناکام مـی‌گذارد. از ایـن‌رو، توجه به پدیده‌ تسامح و سهل‌انگاری در نقل دقيق حديث، به عنوان یکی از آسیب‌های مهم، از اهمیت شايانی برخوردار است. اين اهميت سبب شد تا در نوشتاری بدون آنکه به شخص خاصی گمان و يا نسبت تسامح و سهل‌انگاری داده شود با بررسی شماری از روايات مهدوی در پاره‌اي از منابع در دست، پديده سهل‌انگاری در نقل روايات مهدوي بازنمايی شود تا پژوهش‌گران اين گستره با اهتمام هرچه بيشتر به نقل روايات معتبر در اين زمينه بپردازند. حاصل آن بررسی‌ها شد، کتاب "آسيب‌شناسي تسامح در نقل روايات مهدويت با تأکيد بر آثار روايي معاصر".


وی در توجيه اين اثر که به سفارش قطب "بنيادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی"، ميز "توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی"، شکل گرفته، می‌گويد: احاديث و آموزه‌های مهدويّت نيز بسان ديگر آموزه‌هاي اسلامی ـ به‌ويژه به جهت جايگاه بلند و نقش ويژه و مؤثرش، ـ همواره در دوره‌های تاريخ خود، دست‌خوش برخی دگرگونی‌ها شده است. به گونه‌ای که هرچه از گاه صدور روايات مهدويت و از زمان زندگی معصومين(ع) دور می‌شويم، بر دامنه اين دگرگونی‌ها افزوده شده است.
بی‌ترديد نگرانی بر پديدآمدن اين تغييرات در نقل روايات و آموزه‌های اين باور، امری خردمندانه می‌نمايد و بی‌توجهی و رواج ساده‌گيری در نقل حديث، پی‌آمدها و آسيب‌هايی جدّی در پی خواهد داشت. از برجسته‌ترين پی‌آمدهای اين سهل‌انگاری، به: چنگ‌زدن مدعيان دروغين به اين روايات، نبود انسجام بايسته ميان روايات همسو، پديدآمدن ناهماهنگی در برخی آموزه‌‌های مهدوی و سرانجام، کم‌شدن اعتقاد و اعتماد به روايات مهدوی، می‌توان، اشاره کرد.

وی بر این نکته تأکيد کرد: که نگارش‌های هر عصر نماياننده نيازمندی‌ها و انديشه‌ورزی‌های زمانه خويش است، بررسی روايات نقل‌شده و نيز منابع روايی، به‌ويژه نگاشته‌شده در دو سه قرن گذشته، برای بازنمايی دگرگونی‌های احتمالی، ضرورتی بنيادين است که در اين اثر به اجمال به آن پرداخته شده است. و البته اين سرآغازی است بر آثار بهتر و بيشتر. در اين اثر، نگارنده مطالب خود را در سه بخش و  در 232 صفحه سامان داده است.

فایل صوتی این خبر را بشنوید
 
منبع:پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
كلمات كليدي : اخبار پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی , حجت الاسلام خدامراد سلیمیان

تاریخ خبر: 1399/10/17 چهارشنبه
تعداد بازدید کل: 38 تعداد بازدید امروز: 3
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 39
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما