پژوهشکده اخلاق و معنویت برگزار کرد ؛

رونمایی و معرفی کتاب« ISLAMIC PSYCHOLOGY AROUND THE GLOBLE »روان‌شناسی اسلامی در سراسر جهان

پژوهشکده اخلاق و معنویت ضمن یک نشست علمی، از کتاب «روان‌شناسی اسلامی در سراسر جهان» رونمایی و با ارائه دو تن از اساتید حوزه و دانشگاه، آن را معرفی کرد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی،پژوهشکده اخلاق و معنویت روز سه‌شنبه 24 خرداد 1401، یک جلسۀ رونمایی و معرفی کتاب روان‌شناسی اسلامی در سراسر جهان  ISLAMIC PSYCHOLOGY AROUND THE GLOBLE)) برگزار کرد که حجت‌الاسلام دکتر مسعود آذربایجانی و حجت‌الاسلام دکتر حمید رفیعی‌هنر، به معرفی این اثر ارزشمند پرداختند و دکتر مهدی فصیحی دبیری علمی این جلسه را بر عهده داشت.در این جلسه که از ساعت 9 تا 11صبح در سالن شهید سلیمانیِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، دکتر ابوالقاسم بشیری؛ عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)؛ دکتر محمدرضا احمدی؛ رئیس دانشکده روان‌شناسی مؤسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت؛ دکتر عباس پسندیده؛ رئیس پژوهشکده اخلاق و روان‌شناسی پژوهشگاه قرآن و حدیث؛ و جناب آقای دکتر حمزه عبدی؛ مدیر گروه روان‌شناسی اسلامی پژوهشگاه قرآن و حدیث به عنوان اساتید مدعو حضور داشتند.
در ابتدای این جلسه، دکتر حمید رفیعی‌هنر؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن معرفی اجمالی کتاب، به پیشینه علم روان‌شناسی مدرن و ورود آن به ایران و نیز بیوگرافی مختصر سه تن از پدیدآورندگان و سرویراستاران کتاب مزبور و آثارشان پرداخت و گفت: این اثر ارزشمند، با مشارکت 30 روان‌شناس از هفده کشور، در یک مقدمه و هفده فصل، در 360 صفحه تالیف و تدوین شده است.
وی در ادامه به عناوین هفده‌گانه فصل‌های این کتاب و نویسندگان آن‌ها اشاره کرد و در بخش دوم صحبت‌های خود، ضمن اشاره به وضعیت روان‌شناسی اسلامی در کشورهای جهان، از جمله انگلستان، آمریکا، سوئد، هلند، استرالیا، پاکستان، اندونزی و ...، به چالش‌های مربوط به روان‌شناسی اسلامی در سراسر جهان و چشم‌اندازهای پیشِ‌رو نیز اشاره و توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه کرد.
دکتر مسعود آذربایجانی؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نیز گزارشی از فصل ششم این کتاب ارائه نمود که با عنوان «وضعیت روان‌شناسی در ایران؛ گذشته، حال و آینده» نگاشته شده است. 
وی در بیانات خود به تفصیل به ضرورت، ساختارها، محورهای مباحث، تاریخچه و پیشگامان روان‌شناسی اسلامی، روان‌شناسی اسلامی در قرن 20 و نیز آثار و مجلات تولید شده و همایش‌های برگزار شده و نیز برنامه‌های آموزشی  به صورت رشته‌های آکادمیک پرداخت. همچنین درباره چالش‌ها و محدودیت‌های روان‌شناسی اسلامی و چشم‌انداز آینده آن در ایران توضیحاتی ارائه نمود.
در ادامه نیز دکتر حسن بوسلیکی، مدیر گروه تربیت پژوهشکده اخلاق و معنویت، گزارشی از فعالیت‌ها و پروژه‌های این گروه و آثار در حال انتشار ارائه کرد. این جلسه با پرسش حضار و برخی از شرکت‌کنندگان مجازی و پاسخ‌های ارائه‌کنندگان پایان یافت.  

 
منبع:پژوهشکده اخلاق و معنویت
كلمات كليدي : اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت , رونمایی کتاب

تاریخ خبر: 1401/3/25 چهارشنبه
تعداد بازدید کل: 36 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Part_Lang]
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 37
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما