اخبار
1400/7/24 شنبه
 • واکنش پیامبر اسلام(ص) به دریافت هدیه از سوی کارگزاران
  عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار کرد: پیامبر اسلام(ص) در واکنش به دریافت هدیه از سوی یکی از کارگزاران فرمودند که وقتی کسی را به عنوان کارگزار در منطقه‌ای به کار گرفتیم و مأموریتی به وی دادیم و حقوقی را برایش تعیین کردیم، اگر بیشتر از حقوق خود چیز دیگری بگیرد حرام است، چراکه باعث می‌شود از مسیر حق انحراف پیدا کند.
1400/7/24 شنبه
 • حکمرانی به ظالمین نمی‌رسد
  حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لکزایی با اشاره به رویکرد ابراهیمی در قانون بیان کرد: در این رویکرد، حکومت‌های وراثتی و قانون‌هایی که بخواهد وراثت را نهادینه کند، محکوم است و رویکرد ابراهیم(ع) به تبع‌ آنچه خدا فرمود، مبتنی بر عدل و ظلم است. ظالمان از نظر قانون خدا نمی‌توانند کارگزاران یک جامعه توحیدی باشند.
1400/7/11 يكشنبه
1400/7/11 يكشنبه
1400/7/10 شنبه
 • مراد از تقسیم اموال امام مجتبی(ع) با فقرا
  عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن تشریح نحوه درآمدهای امام مجتبی(ع) و شیوه مصرف آنها تاکید کرد: امام(ع) به تبعیت از قرآن، مال را هدف نمی‌دانستند بلکه به دنبال کسب آخرت و تامین دنیا بودند؛ امام چند بار درآمد اموالشان را با فقرا تقسیم کردند و بذل و بخشش ایشان هم از بیت‌المال نبود و این کار را از اموال شخی انجام می‌دادند.
1400/7/10 شنبه
رویدادها
آثار علمی

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی

یادداشت ها و مقالات

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی
 • کنش اجتماعی در فرایند پیشرفت براساس آموزه های قرآن دکتر سیدعلی‌نقی‌ ایازی
  کرسی ترویجی عرضه و نقد ایدۀ علمی «کنش‌های اجتماعی در فرایند پیشرفت بر اساس آموزه‌های قرآن» با ارائۀ دکتر سیدعلی‌نقی‌ ایازی عضو محترم هیئت علمی گروه قرآن و مطالعات اجتماعی پژوهشکدۀ اسلام تمدنی با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز 28 شهریور برگزار شد که در ادامه گزارش کامل این نشست ارائه می شود.

یادداشت ها و مقالات

معرفی کتاب هفته

این مجموعه در پی بیان تأملاتی است در امکان مطالعات دینی در موضوعات تمدنی و ضرورت مطالعات تمدنی در موضوعات دینی، این دو رویکرد، نوعی مواجهه با اندیشه سکولار در عرصه های کلان اجتماعی است تا نگرش تمدنی را در تفسیر ادیان (اعم از اسلام، مسیحیت و یهودیت) توصیه کند و بر قابلیت های ادیان در تدبیر و طراحی تمدن ها تأکید نماید بخش های اصلی این کتاب عبارتند از: 1 .ماهیّتِ تمدّن 2 .ماهیت مطالعاتِ تمدنی 3 .حکمت عملی، حکمت تمدنی 4. الهیاتِ تمدّنی 5. جامعه، فرهنگ و تمدّن در تفکّر و تجربه صوفیان مسلمان 6 .فرهنگ تکثر گرای غربی و چالش های نوپدید آن در زیست و هویت مسلمان شرقی 7 .اسلام و تمدّن در اندیشه حسن حنفی و مالک بن نبی‌ 8 .درآمدی بر الهیات عملی در اندیشه دینیِ مدرن 9 .الهیات و فرهنگ مروری بر تطورات فکری الهی­دانان مسیحی در مطالعات فرهنگی
 
گفتگوهای علمی
گزارش تصویری
پایگاه های اطلاعاتی علمی پژوهشی
ویدئو ها
[Part_Lang] [Part_Search]
[Part_TopMenu] [Part_Banner]
[Part_Tab1] [Part_Tab2]
[Part_Adv]
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما