اخبار
1400/1/28 شنبه
 • چگونگی مدیریت اطلاعات موسسه مسجد
  در نشستی که به درخواست موسسه مسجد برای آشنایی با شیوه نمایه سازی و سازماندهی اطلاعات پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی برگزار شد،  طرفین در جریان ظرفیت های پژوهشی یکدیگر قرار گرفتند.
1400/1/28 شنبه
 • ضرورت ایجاد تعامل قوی میان اعضای هیئت علمی
  رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که کار فردی مطلوب نیست، گفت: ما هیئت علمی را می پسندیم که در تعامل و گفت و گو با همکاران خود باشد و افکارش در خلأ شکل نگیرد، در گروه علمی خودش مشارکت فعال داشته باشد، در نقد و ارزیابی و بررسی پروژه مشارکت کند.
1400/1/28 شنبه
1400/1/28 شنبه
 • درخواست حضور پررنگ پژوهشگاه در مراکز علمی سوریه
  حجت الاسلام احمدرضا ربانی معاون فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در سوریه روز چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400 با رؤسای اداره بین الملل و مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به دیدار و گفتگو پرداخت. 
1400/1/28 شنبه
 • پیام اجتماعی سوره اخلاص از منظر امام موسی صدر
  دانشیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به نظرات تفسیری امام موسی صدر در مورد تفسیر سوره اخلاص به وجه اجتماعی این تفسیر اشاره و بیان کرد: امام موسی صدر وجه اجتماعی سوره و این آیه را نیز بیان کرده‌اند که در پیشگاه خداوند انسان‌ها هیچ تفاوتی ندارند و سیاه و سفید و غنی و فقیر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و همه موجودات جهان در برابر خدا مانند دانه‌های شانه هستند.
1400/1/28 شنبه
رویدادها
آثار علمی

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی

یادداشت ها و مقالات

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی
 • همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)»برگزار شد
  چهاردهمین نشست از سلسله نشست‌های علمی همایش بین المللی حضرت ابوطالب (ع) با عنوان «مواجهه صحابه نگاران با ایمان حضرت ابوطالب (ع)» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدرضا هدایت پناه به عنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصطفی صادقی به عنوان ناقد و شانزدهمین نشست با عنوان «نقد و بررسی گزارش‌های سفر پیامبر (ص) به همراه حضرت ابوطالب به شام» با ارائه حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی، ارائه کننده و حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا مطهری، ناقد که به صورت حضوری – مجازی در محل سالن جلسات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد و بیست و هشتمین نشست علمی همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم (ص) با عنوان «نقش عباسیان در تخریب چهره حضرت ابوطالب (ع)» با ارائه حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا مطهری و نقد حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ذاکری به صورت حضوری ـ مجازی از سوی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید. چهاردهمین نشست از سلسله نشست‌های علمی همایش بین المللی حضرت ابوطالب (ع) با عنوان «مواجهه صحابه نگاران با ایمان حضرت ابوطالب (ع)» با حضور حجت الاس

یادداشت ها و مقالات

معرفی کتاب هفته

این مجموعه در پی بیان تأملاتی است در امکان مطالعات دینی در موضوعات تمدنی و ضرورت مطالعات تمدنی در موضوعات دینی، این دو رویکرد، نوعی مواجهه با اندیشه سکولار در عرصه های کلان اجتماعی است تا نگرش تمدنی را در تفسیر ادیان (اعم از اسلام، مسیحیت و یهودیت) توصیه کند و بر قابلیت های ادیان در تدبیر و طراحی تمدن ها تأکید نماید بخش های اصلی این کتاب عبارتند از: 1 .ماهیّتِ تمدّن 2 .ماهیت مطالعاتِ تمدنی 3 .حکمت عملی، حکمت تمدنی 4. الهیاتِ تمدّنی 5. جامعه، فرهنگ و تمدّن در تفکّر و تجربه صوفیان مسلمان 6 .فرهنگ تکثر گرای غربی و چالش های نوپدید آن در زیست و هویت مسلمان شرقی 7 .اسلام و تمدّن در اندیشه حسن حنفی و مالک بن نبی‌ 8 .درآمدی بر الهیات عملی در اندیشه دینیِ مدرن 9 .الهیات و فرهنگ مروری بر تطورات فکری الهی­دانان مسیحی در مطالعات فرهنگی
 
گفتگوهای علمی
گزارش تصویری
پایگاه های اطلاعاتی علمی پژوهشی
ویدئو ها
[Part_Lang] [Part_Search]
[Part_TopMenu] [Part_Banner]
[Part_Tab1] [Part_Tab2]
[Part_Adv]
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما