اخبار
1400/6/24 چهارشنبه
1400/6/23 سه‌شنبه
1400/6/23 سه‌شنبه
1400/6/23 سه‌شنبه
 • نسبت معنویت با فقه
  پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، ذیل همایش ملی معنویت و علوم اسلامی، دوازدهمین پیش نشست علمی خود را روز 24 شهریور برگزار می کند.
1400/6/23 سه‌شنبه
 • پیاده‌روی اربعین چگونه زمینه‌ساز ظهور می‌شود؟
  عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار کرد: حضور در راهپیمایی اربعین می‌تواند سرآغاز حرکت بزرگی باشد و باید هرکدام از ما یک پیامبر باشیم که پیام عاشورا و کربلا را دریافت کنیم و برای رفع ظلم و ستم، همه انسان‌ها را به سمت امرِ فطریِ عداالت‌‌خواهی سوق دهیم.
1400/6/23 سه‌شنبه
 • اربعین فرصتی برای ایجاد امید در امکان ظهور است
  استاد و پژوهشگر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم اظهار کرد: متولیان فرهنگی نباید به اربعین صرفاً به عنوان راهپیمایی برای عزاداری امام حسین(ع) نگاه کنند، بلکه لازم است ظرفیت‌های جوانان در حوزه‌‌های فرهنگی، اقتصادی سیاسی و ... را شناسایی و استفاده کنند. همچنین اربعین فرصتی برای ایجادِ امید در امکان ظهور است.
رویدادها
آثار علمی

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی

یادداشت ها و مقالات

کتاب ها

نشریات

نشست های علمی
 • بی‌طرفی و انصاف؛ گمشده دایرةالمعارف‌های عربی در مورد امام حسین(ع)
  حجت‌الاسلام علی‌اکبر ذاکری گفت: در میان دایرةالمعارف‌هایی که در جهان عرب نوشته شده، بی‌طرفی و انصاف کمتری به‌ چشم می‌خورد. دایرةالمعارف‌های قدیمی‌تر گزارش‌هایی را در باب تبرئه یزید از قتل امام حسین(ع) ارائه کرده‌اند و دایرةالمعارف‌های جدید نیز برای اینکه موضع یزید را اعلام نکنند، وقایع پس از شهادت امام حسین(ع) را نقل نکرده‌اند.
 • نه گفتن امام حسین(ع) به امری ذلیلانه؛ علت رخداد عاشوراست
  سیدعلیرضا واسعی معتقد است آنچه موجب شد امام حسین(ع) همراهان خود را در یک سختی بزرگ قرار دهد و حاضر نشد به هیچ نحوی مصالحه کند این بود که امام(ع) دریافت که این انتخاب یعنی مصالحه با امویان ذلت‌بار است و ممکن است طول زندگی امام(ع) را افزون می‌کرد اما آنچه برای انسان اهمیت دارد عرض زندگی است

یادداشت ها و مقالات

معرفی کتاب هفته

این مجموعه در پی بیان تأملاتی است در امکان مطالعات دینی در موضوعات تمدنی و ضرورت مطالعات تمدنی در موضوعات دینی، این دو رویکرد، نوعی مواجهه با اندیشه سکولار در عرصه های کلان اجتماعی است تا نگرش تمدنی را در تفسیر ادیان (اعم از اسلام، مسیحیت و یهودیت) توصیه کند و بر قابلیت های ادیان در تدبیر و طراحی تمدن ها تأکید نماید بخش های اصلی این کتاب عبارتند از: 1 .ماهیّتِ تمدّن 2 .ماهیت مطالعاتِ تمدنی 3 .حکمت عملی، حکمت تمدنی 4. الهیاتِ تمدّنی 5. جامعه، فرهنگ و تمدّن در تفکّر و تجربه صوفیان مسلمان 6 .فرهنگ تکثر گرای غربی و چالش های نوپدید آن در زیست و هویت مسلمان شرقی 7 .اسلام و تمدّن در اندیشه حسن حنفی و مالک بن نبی‌ 8 .درآمدی بر الهیات عملی در اندیشه دینیِ مدرن 9 .الهیات و فرهنگ مروری بر تطورات فکری الهی­دانان مسیحی در مطالعات فرهنگی
 
گفتگوهای علمی
گزارش تصویری
پایگاه های اطلاعاتی علمی پژوهشی
ویدئو ها
[Part_Lang] [Part_Search]
[Part_TopMenu] [Part_Banner]
[Part_Tab1] [Part_Tab2]
[Part_Adv]
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما