• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع
  • شبکه‌های اجتماعی

سوم خرداد در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
بازدید پروفسور مورتن رئیس موسسه حقوق بشر دانشگاه لوند سوئد و هیأت همراه
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): هیأت سوئدی به سرپرستی پروفسور مورتن رئیس موسسه حقوق بشر دانشگاه لوند سوئد و همکارش دکتر هانس ضمن حضور در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی ریاست پژوهشگاه و جمعی از اعضای هیأت علمی و مدیران مرتبط با حقوق بشر و همکاری های علمی و بین الملل دیدار کردند.
در دیدار عضو هیأت امنای دفتر تبلیغات اسلامی از پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی تأکید شد:
ضرورت سازمان دهی علوم اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، عضو هیأت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، با حضور در پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، از بخش‌های مختلف این پژوهشکده بازدید کرد.
تفاهم نامه ها؛
جلسه مشترک مسئولین مرکز اسلامی امام علی(ع) کشور سوئیس و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): در راستای اجرائی کردن تفاهم نامه منعقده فی مابین مرکز اسلامی امام علی(ع) و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، جلسه ای در روز دوشنبه دوم خرداد در تالار شیخ انصاری با حضور ریاست پژوهشگاه و برخی از مدیران پژوهشگاه و حجت الاسلام و المسلمین سید مقتدا حسینی ابهری رئیس فدراسیون شیعیان سوئیس و معاون مرکز دکتر سید علی حسینی برگزار گردید.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشست علمی فلسفه سیاسی صدرالمتالهین؛
فلسفه سیاسی صدرایی، سیاست متعالی است
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت‎الاسلام والمسلمین دکتر نجف لکزایی در نشست علمی فلسفه سیاسی صدرالمتالهین در مجمع عالی حکمت اسلامی با تبریک گرامی داشت روز صدرالمتالهین با اشاره به تفاوت های شیوه های فهم آرای ملا صدرا گفت: در این رابطه ابتدا باید به این نکته توجه کرد که دغدغه ملاصدرا چه بوده است، سوال دیگر، اینکه آیا ملاصدرا برای معرفت سیاسی ارزشی قائل است یا خیر.
«امنیت در اندیشه و عمل امام موسی صدر: گذار از امنیت متدانی به امنیت متعالی»؛
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نظریه امنیتی امام موسی صدر را تبیین کرد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): چهلمین و یکمین نشست از سلسله درس گفتارهای اندیشه و عمل با موضوع «امنیت در اندیشه و عمل امام موسی صدر: گذار از امنیت متدانی به امنیت متعالی» عصر دوشنبه اول خرداد 1396 با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لکزایی، در محل موسسه برگزار شد. مشروح این سخنرانی را در ادامه می خوانید.
در نود و یکمین نشست راویان اندیشه در فرهنگسرای اندیشه؛
کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» نقد و بررسی شد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نشست نقد و بررسی کتاب فلسفه سیاسی ملاصدرا تالیف دکتر شریف لک زایی در نود و یکمین نشست راویان اندیشه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
صبح روز یکشنبه 31 اردیبهشت انجام شد؛
بازدید رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از شبکه جهانی ولایت
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به همراه رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام از شبکه جهانی ولایت بازدید کردند.

برگزار شد؛
گزارش کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی ترویجی اصالت و اخلاق سازمانی؛ تحلیلی از منظر نظریه خودتعیین گری با ارائه دکتر سیدبابک علوی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. نوشتار حاضر، متن کامل این گزارش می باشد.
با حضور دکتر عیسی نیا مؤلف کتاب برگزار شد؛
جلسه نقد کتاب «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): اواخر آذرماه، دفتر مباحثات، میزبان دکتر رضا عیسی‌نیا عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگی اسلامی بود. در این جلسه کتاب اخیر دکتر عیسی نیا با عنوان: «استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
برگزار شد؛
کرسی نقد کتاب بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): کرسی نقد کتاب «بررسی آثار هماوردنمایان با قرآن در قرن اخیر» با حضور آقایان حجج اسلام دکتر محمدعلی محمدی (مؤلف)، دکتر علی مدبّر (ناقد)، دکتر عیسی عیسی‌زاده (دبیر علمی) و نیز بعضی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۲۳/۴/۱۳۹۵ در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
برگزار شد؛
کارگاه علمی رویکردهای نوین در بازنمایی اطلاعات
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نخستین کارگاه علمی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در سال جاری، با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد. سخنرانان این کارگاه آقایان دکتر عبدالرضا نوروزی (عضو هیات علمی و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور آموزشی دانشگاه شاهد)، دکتر سید مهدی طاهری ( عضو هیات علمی و استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی) و حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی (عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) بودند.

پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
وظیفه گرایی اخلاق کانت - حسین اترک
کتاب حاضر به تبیین، بررسی و نقد یکی از مهم‌ترین نظریه‌های اخلاقی می‌پردازد. ایمانوئل کانت، با توجه به نیت فاعل و دخالت‌دادن آن در ارزش اخلاقی عمل، ذاتی‌دانستن اوصاف درستی و نادرستی برای اعمال و دخیل‌ ندانستن نتایج در آنها و ارائۀ اصل صوری ناظر به وظیفه، یک نظریۀ اخلاقیِ وظیفه‌گرایانۀ ناب و تمام‌عیار عرضه کرد. گرچه نظریۀ وظیفه‌گرایی اخلاقی به حوزۀ اخلاق هنجاری مربوط است، کانت مباحث فرا‌اخلاقی مهمی دارد که تأثیر مستقیمی در نظریۀ هنجاری او داشته است. ویژگی کتاب حاضر توجه به مباحث فرا‌اخلاقی نظریۀ کانت در کنار مباحث هنجاری اوست. همچنین، با پرداختن به پیش‌فرض‌های وظیفه‌گرایی کانت و لوازم نظری و عملی او تلاش شده است نگاه جامعی به نظریۀ او صورت گیرد.
مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نظریه وحدت موضوعی سوره های قرآن نگرش ها و چالش ها - سید علی اکبر حسینی
تناسب آیات و سوره‌های قرآن از جمله مباحث مهم در حوزه اسلوب قرآن است. نقش مؤثر و فزاینده آن موضوع در تفسیر و فهم قرآن، موجب شده در دانشی مستقل به‌بحث و نظر درآید. در این دانش بیش از بیست گونه مناسبت میان سوره‌ها و آیات قرآن مدار توجه قرار گرفته است. «ارتباط و پیوستگی معنایی تمامی آیات یک سوره» از مهم‌ترین گونه‌های تناسب میان آیات است، که به نظریة وحدت موضوعی شهرت دارد. تحقیق حاضر دیدگاه مزبور را به‌تفصیل بررسی و نقد می‌کند.
پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع)
نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی - عباس احمدوند
ولایت عهدی یکی از ارکان نظام خلافت است که نخستین بار در دوره امویان شکل گرفت و طی سده‌های متوالی در عرصه‌های مختلف قدرت، اختیارات، آداب و تشریفات آن، تحولاتی پدید آمد. در تحقیق حاضر ضمن بررسی این تحولات، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی این نهاد در دوره اموی (40-132ق) و عصر اول عباسی (132-232ق) پرداخته شده است.
پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
نوبختیان - سیدعلی حسینی‌زاده خضرآباد
ابو‌سهل و ابو‌محمد نوبختی از برجستهترین متکلمان امامیه در عصر غیبت صغرا هستند. آنان پس از افول مدرسۀ کلامیِ کوفه، در محیط معتزلیِ بغداد، مدرسۀ کلامیِ امامیه را پایه‌گذاری کردند که رونق دوبارۀ کلام امامیه را در‌پی‌داشت. کلام نوبختیان در روش و محتوا تفاوت‌هایی با مدرسه کلامیِ کوفه داشت. آنان سر‌آغازی بر مدرسۀ کلامیِ امامیه در بغداد ‌هستند که به دست شیخ مفید، شاگرد با واسطۀ آنان، و در ادامه با سید‌مرتضی به بلوغ کامل رسید. روش و محتوای فکری این مدرسه سال‌ها کلام رسمیِ امامیه را نمایندگی می‌کرد. از‌این‌رو، شناخت زندگی و آثار آنان در درک بهتر تاریخ کلام امامیه به‌خصوص در دوران غیبت صغرا یاری‌رسان است. در این اثر نویسنده تلاش نموده با تکیه بر گزارش‌های پراکندۀ برجای‌مانده از اندیشه‌های نوبختیان در منابع و با توجه به عناوین آثار آنان که در اختیار نیست تا حد ‌امکان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و آرای کلامی آنان را بازیابی نماید و نسبتِ آن اندیشه‌ها را با مدرسۀ کلامیِ کوفه و مدرسة کلامیِ معتزله بسنجد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی

Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما